امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140304
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
سهیلا شهشهانی‌پور متخصص اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با هشدار درباره عواقب تشخیص داده نشدن مشکلات تکاملی در کودکان اظهار ...

سهیلا شهشهانی‌پور متخصص اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با هشدار درباره عواقب تشخیص داده نشدن مشکلات تکاملی در کودکان اظهار کرد: چنانچه والدین و پزشکان آگاهی کافی درباره اختلالات تکاملی عصبی و نشانه‌های آن داشته باشنددر زمان مناسب اختلال را تشخیص داده و در صدد درمان آن خواهند بود.

وی تصریح کرد: در مواردی، کودکی دو ساله را نزد ما می‌آورند که هنوز توانایی قرار دادن دو کلمه در کنار یکدیگر را ندارد و متأسفانه از آنجا که والدین همواره به دنبال انکار کردن بیماری‌های کودکانشان هستند از پذیرش واقعیت خودداری می‌کنند.

این متخصص اطفال خاطرنشان کرد: زمانی که علت مراجعه دیرهنگام کودک به پزشک را از خانواده جویا می‌شویم می‌گویند «پدرش نیز همینگونه بوده است و در سنین بالا زبان گشوده است» در حالی که این موضوع خود فریبی است و چنانچه بتوانیم به آنها آموزش بدهیم والدین خودشان مشکلات کودکانشان را پیگیری می‌کنند.

شهشهانی‌پور تاکید کرد: در صورتی که اختلالات تکاملی عصبی به موقع شناسایی شود مراکزی وجود دارد که خدمات مداخله‌ای زودرس را انجام می‌دهد و می‌توانند تا حد زیادی کودک دارای این اختلال را به سطح مطلوب برسانند.

وی گفت: متأسفانه شمار اینگونه مراکز در کشور کافی نیست ولی با توجه به نیروی متخصص تربیت شده در رشته‌های توانبخشی در صورت ساماندهی این متخصصان می‌توان به راحتی خدمات‌رسانی کرد.

این متخصص اطفال در عین حال افزود: اگرچه بیمارستان‌های توانبخشی زیاد نیستند ولی والدین می‌توانند با کودک خود به مراکز جامع مراجعه کنند و در صورت فقدان مراکز جامع، به یک مطب گفتاردرمانی مراجعه کنند.

وی گفت: اکنون در تهران مراکز جامع زیادی مانند مرکز توانبخشی اسماء، رفیده، اخوان و مانند اینها وجود دارد که می‌تواند به این کودکان خدمت‌رسانی کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها