امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140328
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی مرتضوی سرپرست گروه باستان شناسی تپه دشت در جلسه امروز گزارش دومین فصل کاوش تپه دشت که در

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مهدی مرتضوی سرپرست گروه باستان شناسی تپه دشت در جلسه امروز گزارش دومین فصل کاوش تپه دشت که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، گفت: تپه دشت یک کارگاه تولید سفال است به وسعت 5،7 هکتار در فاصله 3 کیلومتری جنوب غربی شهر سوخته و در شمال سیستان و بلوچستان قرار گرفته و براساس حفاری‌های اولیه قدمت آن به دوره دوم استقرار در شهرسوخته یعنی 2 هزار و 800 سال قبل ازمیلاد باز می‌گردد.

وی با اشاره به تداوم حفاری برای پیدا کردن نقاط مهم این کاوش، باستان شناسی افزود: فصل دوم حفاری در این محوطه از 8 آذرتا 9 دی به مدت 30 روز انجام گرفت و 12عضو هیأت حفاری به همراه یک کارشناس فنی فعالیت کردند.

این باستان شناس با اشاره به کمک گرفتن از باستان شناسی تجربی در این فصل از کاوش اظهار داشت: تیم همزمان با حفاری، یک کوره مشابه با کوره‌ای که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته، شبیه‌سازی کرد با این تفاوت که ابعاد، ظرفیت و استاندارد‌های کوره شبیه‌سازی شده با کوره مورد استفاده در تپه دشت تفاوت داشت.

سرپرست گروه باستان شناسی تپه دشت خاطر نشان ساخت: هدف ازطراحی کوره، پخت سفال نبود بلکه بررسی واکنش باقی مانده‌های خاکستر کود‌های حیوانی با خاکستر کشف شده در این محوطه بود و  این کوره همانند کوره‌های قدیمی در جهت باد غالب منطقه ساخته شد، تا تأثیر انرژی باد نیز معلوم شود.

به گفته وی درجه حرارت ناشی از سوختن چند تکه کود حیوانی در این کوره که علمی هم درست نشده بود، 288 درجه سانتی‌گراد بود.

مرتضوی  با اشاره به  یافته‌های این فصل از کاوش گفت: دو کوره پخت سفال، چند پیکرک حیوانی و انسانی، تکه‌های پارچه، ظروف متعلق به دوره‌های دوم، سوم و چهارم استقرار در شهر سوخته (2800 سال قبل از میلاد) ‌کشف شده است.

 این باستان شناس افزود: همچنین اثر انگشت مربوط به اضافه‌های گل‌های سفالگری که در هنگام شکل دادن به سفال از آن کنده و دور انداخته شده است از دیگر یافته های این کاوش است ،  این اثر انگشت به ما کمک می‌کند تا جنسیت و حتی سن و سال فردی را که در آنجا کار می‌کرده بدانیم.

به گفته وی مقداری استخوان متعلق به حیوان و یک دندان که ظاهراً مربوط به کودک 7 یا 8 ساله بوده نیز در این محوطه یافت شده است.

 وی در باره تولید انرژی ازکود حیوانی در این منطقه گفت: این یک هنر است که در 5 هزار سال قبل، می‌توانستند از کود حیوانی انرژی تولید کنند، مردم در آن زمان فهمیده بودند که گاو گیاهی را می‌خورده که آن گیاه منبع ذخیره انرژی است و بعد از دفع به عنوان سوخت قابلیت استفاده دارد.

این باستان شناس افزود: بررسی‌ها و پژوهش‌هایی که پس از فصل اول حفاری این منطقه انجام گرفت، مشخص کرد کوره‌های تپه دشت، که مخصوص کود حیوانی بوده، 800 درجه سانتی گراد حرارت تولید می‌کرده است.

 مرتضوی اظها رداشت: مهمترین یافته‌های ما در 2 فصلی که کار کرده‌ایم پارچه، پیکرک‌های انسانی ،کوره پخت سفال و اثرانگشت بوده که در واقع خیلی از نکات مبهم را برای ما روشن می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها