امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140341
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر مکرم اسلام (ص) در دفتر مرکزی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر مکرم اسلام (ص) در دفتر مرکزی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همایشی علمی تحت عنوان «رسالت محمدی (ص) و جهان معاصر» برگزار شد.

در این همایش که با حضور حدود 700 نفر از اعضا و طرفداران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان صورت گرفت، تعدادی از سیاست‌مداران، دانشمندان و محققان مسائل سیاسی و اسلامی در مورد شخصیت پیامبر اکرم (ص) سخنرانی کردند.

طی این سخنرانی‌ها در مورد شرایط موجود جهانی، اتفاقات اخیر اروپا و بخصوص فرانسه، اقدامات غیرانسانی و غیراسلامی جریان‌ها و گروه‌های انحرافی موجود در سوریه و عراق و رسالت حساس مسلمانان در این برهه از تاریخ به پیروی از الگوی پیامبر عظیم (ص) به بحث پرداخته شد.

«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی و نماینده پارلمان تاجیکستان سخنرانی خود را به موضوع «شناخت صحیح پیامبر اسلام (ص) کلید حل مشکلات جهان اسلام» اختصاص داد.

وی پیروی واقعی از مکتب پیامبر (ص) را ضرورت امروز جهان اسلام دانست و با انتقاد از رفتارهای جریان‌ها و گروه‌های انحرافی، گفت: حضرت محمد (ص) پیامبر رحمت و مهربانی بودند ولی امروز گروه‌هایی با نام ایشان و دین مبین اسلام بر مردم ظلم می‌کنند و قتل و کشتار راه می‌اندازند.

به گفته ویف حضرت محمد (ص) پیامبر آزادی بودند اما امروز گروه‌های با نام ایشان انسان‌های آزاد را برده دست خود قرار می‌دهند، حوادث عراق و سوریه تائید این امر است. این گروه‌ها به دلیل تعلق افراد به دین و یا مذهب دیگری آن‌ها را برده قلمداد کرده و در بازارها می‌فروشند.

کبیری ادامه داد: این‌ها امروز به نام پیامبر دینی که بردگی را از بین برده و آزاد کردن برده را در حکم عبادت و کفاره گنا‌هان دانستند، انسان‌ها را غلام و برده خود می‌دانند.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با بیان اینکه امروز عده‌ای افراطی‌گری و اقدامات خشونت‌آمیز خود را به اسلام و پیروی از مکتب رسول اکرم (ص) مرتبط می‌دانند، تصریح کرد: در روز قیامت آن‌ها با قرار گرفتن در پیشگاه خداوند و حضور پیامبر بزرگوار (ص) چه توجیهی برای اعمال خود خواهند داشت؟ به نام خدا و رسول اکرمش (ص) کشتن انسان‌ها و به بردگی گرفتن مردم بی‌گناه و تخریب شهرها و... را چه گونه پاسخ خواهند گفت؟

به گفته کبیری، آیا آن‌ها از خود این سوال را کرده‌اند که اگر پیامبر بزرگوار به جای آن‌ها می‌بود چه رفتاری از خود در برابر دیگران و حتی ظالمان و جنایت‌کاران نشان می‌دادند؟ چرا که همه بشر و از جمله جنایت‌کاران نیز صاحب حقوقند و آن باید رعایت شود. 

وی در رابطه با انتشار کاریکاتور پیامبر اکرم (ص) توسط مجله فرانسوی «شارلی‌ابدو» گفت: چنین رفتار جنایت آمیزی آشکار است و آن باید محکوم شود. من تردیدی ندارم که مسلمانان واقعی با ایمانی که به خدا و محبتی که به پیامبر اکرم (ص) دارند، هیچ گاهی اجازه نخواهند داد تا «شارلی‌ها» به موفقیت دست پیدا کنند.

به گفته کبیری، همان‌گونه که گروهی متشکل از غربی و شرقی و مسلمان و غیر مسلمان خود را «شارلی» عنوان می‌کنند، بخش دیگری اعم از مسلمان و همچنین مسیحی، بودایی، یهودی و همه کسانی که جانبدار آزادی، عدالت و انصافند، می‌گویند که «محمدی» هستند. این تقسیم‌بندی ظالمانه است چرا که پیامبر رحمت (ص) برای کل بشر مبعوث شده بودند و حتی اگر کسانی هم پیروی از دین ایشان نکنند، در مسائلی نظیر عدالت، انصاف، اعتدال و... می‌توانند شریک پیامبر (ص) باشند.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با تاکید مجدد بر ضرورت پیروی واقعی مسلمانان از سیره پیامبر اکرم (ص)، خاطرنشان کرد: متاسفانه در خیلی از موارد رفتارهای غیر انسانی گروه‌های با ظاهر «اسلامی» است که زمینه برای اعمال فشار بر دین و اعتقادات مردم را فراهم می‌کند. از این نظر به باور من هم گروه‌های تندرو مذهبی و هم «شارلی ابدو» در سنگر مشترک ضد اسلامی قرار گرفته‌اند و هر دو به هم کمک می‌کنند. هدف هر دو نیز تضعیف اسلام و مسلمانان است.

کبیری با توجه به این بحث از همه مسلمانان خواست تا در بحث شناخت واقعیت‌های جهان امروز و منافع واقعی امت اسلامی با دانش و آگاهانه اقدام کنند چرا که هر گونه رفتار غیر منطقی و همراه با خشونت برخی از مسلمانان بهانه فراهم می‌کند تا با کمک دیگران سیمای خشن و خطرناک از اسلام برای جهانیان ترسیم شود. از این نظر باید مسلمان‌های متعادل و میانه‌رو با هم اتحاد بندند و نگذارند که پرچم به دست افراطی‌ها واگذار شود.

وی وجود جریان‌های افراطی و انحرافی برای جهان اسلام را خطرناک دانست و افزود: افراطی‌ها در نظر دارند تا هویت و ارزش‌های ملی را که با ارزش‌های اسلامی عجین می‌باشد را از بین ببرند و این تهدیدی جدی است.

رئیس حزب نهضت اسلامی از سکوت بیشتر دولت‌های عربی در برابر توهین به ساحت مقدس رسول اکرم(ص) انتقاد و تصریح کرد: واقعیت چنین است که امروز از منافع اصیل اسلام بیش از کشورهای عربی کشورها و ملت‌های غیر عربی دفاع به عمل می‌آورند و در مقابل افراطی‌های با ظاهر «اسلامی» و غیر اسلامی قرار می‌گیرند.

کبیری با اشاره به شرایط تاجیکستان و منطقه دنبال کردن اقدامات مسالمت‌آمیز نظیر همایش فعلی را در راستای منافع ملی و اسلامی این کشور را الزامی دانست و افزود: تظاهرات و راه‌پیمایی در وضعیت کنونی حتی در صورت موافقت دولت نیز مورد تائید ما نخواهد بود زیرا استفاده گروه‌های از این موقعیت با اهداف خاصی بعید نخواهد بود.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ادامه گفت: به نمایندگی از این حزب و مسلمانان کشور در 19 ژانویه (روز دوشنبه) در راه‌پیمایی مسلمانان که در شهر «گروزنی» جمهوری چچن برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

در این همایش همچنین دانشمندان و محققان مسائل اسلامی «عبدالله عاقل‌زاده»، «یحیی عبدال‌ستار»، «محمدجان نوری» و «مجتبی ابومحمد» سخنرانی و در وصف پیامبر اکرم (ص) اشعاری نیز قرائت شد.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها