امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140369
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
پنجم آبان ماه سال جاری استوارنامه خود را به عنوان اولین سفیر زن کشورش در جمهوری اسلامی ایران تقدیم حسن روحانی کرد. خانم اودیسه نورهیم (Aud Lise ...

پنجم آبان ماه سال جاری استوارنامه خود را به عنوان اولین سفیر زن کشورش در جمهوری اسلامی ایران تقدیم حسن روحانی کرد. خانم اودیسه نورهیم (Aud Lise Norheim) که سابقه سفارت در بنگلادش و لبنان را در کارنامه کاری خود دارد و قبل از عزیمت به تهران مدیرکل سازمان ملل در وزارت خارجه نروژ بوده، خود را سیاستمدار نمی‌داند و می‌گوید یک کارمند عادی است و از حضور در ایران لذت می‌برد.

نورهیم 58 ساله که به همراه همسرش در تهران حضور دارد، دارای 2 فرزند پسر 26 و 31 است که بیش از آنکه دلتنگ دیدن فرزندانش باشد، دلش برای نوه چند ماه‌اش تنگ شده. او علاوه بر تهران به شهرهای کرمان، یزد و کاشان نیز سفر کرده و از علاقه‌مندیش برای سفر به دیگر نقاط ایران سخن می‌گوید.

این دیپلمات نروژی که پیش از تصدی این سمت دو بار به ایران سفر کرده، می‌گوید زمانی که تصدی سفارتخانه نروژ در تهران به من پیشنهاد شد، فورا پذیرفتم.

او با اشاره به نفوذ و جایگاه ایران در منطقه خاورمیانه، حضورش در ایران را فرصت بزرگی می‌داند که خاورمیانه را از نگاه ایران ببیند.

سفیر نروژ در تهران مردم ایران را صمیمی می‌داند و می‌گوید که از حضور در جمع ایرانی‌ها حس خوبی دارم و در عین حال تنها مشکلش را این می‌داند که در حال حاضر تنها سفیر زن در ایران است و می‌افزاید: امیدوارم کشورهای دیگر هم سفرای زن به ایران بفرستند. من کاملا در ایران راحت و در امنیت کامل هستم و هیچ مشکلی هم در برخورد با مقامات ایرانی به عنوان یک زن نداشته‌ام.

او که علاقه وافری به فرهنگ ایران دارد، می‌گوید: کنسرت‌های موسیقی ایرانی و تئاتر ایرانی را دوست دارم و از صنعت فیلم قوی در ایران هم لذت می‌برم.

سفیر نروژ در تهران با بیان اینکه از خواندن ادبیات ایران لذت می‌برم در این گفت‌وگو به اتباع خارجی توصیه کرد که به ایران سفر کنند و در این باره عنوان می‌کند: ایران کشوری است که باید به آن سفر کرد و شنیده‌ها را دید.ایران به لحاظ تاریخی، سیاسی و فرهنگی کشور خیلی جالبی است و مردم ایران هم خیلی صمیمی و مهمان‌نواز هستند و همین موضوعات باعث می‌شود حس کنم در ایران در آرامش هستم.

لغو تحریم‌ها و آمادگی شرکت‌های نروژی برای سرمایه‌گذاری در ایران، وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ، تروریسم و افراط‌گرایی و حضور اتباع نروژی در صفوف داعشی‌ها از جمله محورهای گفت‌وگوی اختصاصی فارس با سفیر نروژ در تهران است.

وی در گفت‌وگویی 45 دقیقه‌ای با خبرنگاران گروه سیاست خارجی و بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص روابط دوجانبه سیاسی و فرهنگی بین ایران و نروژ گفت: روابط بین دو کشور خیلی خوب است و دلیل این حرفم بازدید اخیر وزیر امور خارجه نروژ به تهران است که نشان دهنده روابط سیاسی مطلوب بین دو کشور است.

نورهیم افزود: دیدار وزیر خارجه نروژ از ایران می‌تواند دلیل خوبی برای روابط سیاسی مطلوب بین دو کشور باشد، زیرا این دیدار اولین سفر و دیدار رسمی وزیر امور خارجه نروژ از ایران در طول 12 سال گذشته بود و این دیدارها نشان دهنده علاقه دو طرف برای گسترش روابط سیاسی‌شان است.

*حضور نروژ در جشنواره فیلم فجر

سفیر نروژ در تهران همچنین گفت که کشورش در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت و یادآور شد که نروژ سال گذشته نیز در این جشنواره حضور داشته است.

به گفته وی این مبادلات فرهنگی نشانگر گسترش روابط دوجانبه فرهنگی بین ایران و نروژ برای شناخت زمینه‌های مشترک فرهنگی است.

نورهیم به روابط دانشگاهی بین ایران و نروژ اشاره کرد و گفت: روابط دانشگاهی خوبی بین دو طرف وجود دارد. همچنین موسسات نظرسنجی و گروه‌های فعال صلح در دو کشور با هم در ارتباط هستند، بنابراین زمینه‌های خوبی بین دو کشور فراهم شده و به نظر می‌رسد زمینه‌های خوب بیشتری نیز برای توسعه روابط وجود دارد.

 

 

*شرکت‌های نروژی آماده حضور در ایران پس از لغو تحریم‌ها

سفیر نروژ در تهران به ظرفیت‌های اقتصادی موجود بین دو کشور که فرصت‌های زیادی را برای همکاری بین 2 کشور فراهم کرده اشاره کرد و افزود: علاقمندی خاصی بین شرکت‌های نروژی برای همکاری‌های اقتصادی با ایران وجود دارد و شرکت‌های زیادی آماده می‌شوند تا پس از لغو تحریم‌ها در ایران حضور یابند.

وی نتیجه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 را برای کشورش بسیار با اهمیت خواند و گفت: منتظر نتیجه مذاکرات هستیم، زیرا شرکت‌های نروژی زیادی منتظرند ببینند که توافقی بین ایران و 1+5 حاصل می‌شود یا خیر؟ که اگر این امر محقق شود و تحریم‌ها کم‌کم برداشته شود، زمینه همکاری بین ایران و نروژ فراهم خواهد شد تا سرمایه‌گذاری اقتصادی بین دو کشور صورت گیرد. از سوی دیگر سفر وزیر امور خارجه نروژ به ایران خود تأییدی بر علاقه اسلو به گسترش روابط با ایران است.

*فراهم شدن راه برای سرمایه‌گذاری نروژ در ایران پس از توافق هسته‌ای

این دیپلمات ارشد نروژ در پاسخ به این سؤال که آیا نروژ گسترش روابط اقتصادی با ایران را منوط به حصول توافق هسته‌ای ایران و 1+5 می‌‌داند؟ خاطرنشان کرد: شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران نروژی منتظر حصول توافق جامع هسته‌ای هستند چون راه و شرایط را برای سرمایه‌گذاری در ایران راحت‌‌تر می‌کند. البته منظور من این نیست که تحریم‌ها علیه ایران تمام فعالیت‌های اقتصادی با این کشور را برای نروژ مختل می‌کند، ولی توافق هسته‌ای برای گسترش روابط اقتصادی بین ایران و نروژ اهمیت فراوانی خواهد داشت.

نورهیم در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و تاثیر آن بر نروژ خاطرنشان کرد: نروژ هم مثل بقیه کشورها و حتی ایران از کاهش نفت در بازارهای جهانی تأثیر پذیرفته، اما اقتصاد نروژ همانند بقیه کشورهای اروپایی که تحت تاثیر بحران اقتصادی اروپا در طول سال‌های گذشته آسیب دیده بودند، نیست و نروژ در موقعیت بهتری قرار دارد؛ البته این کاهش قیمت نفت می‌تواند فرصتی را برای نروژ به منظور توسعه بیشتر بخش‌های مختلف اقتصادی به وجود آورد.

*همکاری‌های نفتی ایران و نروژ

وی در خصوص همکاری‌های نفتی ایران و نروژ نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه هر دو کشور تولید کننده نفت هستند، پتروشیمی می‌تواند حوزه خوبی برای همکاری‌ها باشد و می‌توانیم دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این زمینه مبادله کنیم.

سفیر نروژ در تهران همچنین یادآور شد: زمینه‌های بسیاری برای همکاری و سرمایه‌گذاری بین ایران و نروژ مانند شیلات وجود دارد که البته در همین زمینه هم اخیراً هیاتی از شیلات ایران به اسلو سفر و با طرف نروژی گفت‌وگوهایی را انجام داد.

 

* مشکلات دانشجویان ایرانی در نروژ/وارد موضوع تحریم‌ها نمی‌شوم

نورهیم در خصوص مشکلات پیش آمده برای دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در نروژ از جمله عدم تمدید مجوز اقامت آنها و یا عدم صدور روادید به دلیل اینکه رشته آنها مرتبط با تحریم است نیز عنوان کرد: آن چه در خصوص عدم اجازه تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ اتفاق افتاد، این است که اجازه اقامت این افراد مجدداً تمدید نشد، البته دانشجویان ایرانی که در نروژ تحصیل می‌کنند بر اساس گفته‌های دانشگاه‌های محل تحصیل‌شان عموماً دانشجویان خوبی هستند، اما برخی از این دانشجویان پیش از اتمام تحصیلات در مقطع دکترا با تمدید نشدن اقامتشان مجبور به بازگشت به ایران شدند.

وی افزود: برای رفع مشکل اقامت دانشجویان ایرانی در نروژ تغییراتی در سیستم مجوز اقامت آنها ایجاد شد که موافقت یا عدم موافقت با اقامت متقاضی، از طریق سفارت در تهران اعلام می‌شود. در سیستم قبلی پلیس محلی اجازه اقامت موقت را صادر می‌کرد و بعد از اینکه دانشجویان وارد نروژ می‌شدند، اجازه اقامت را از پلیس محلی دریافت می‌کردند. اما در مواردی که این اجازه موقت تجدید نمی‌شد، دانشجویان مجبور بودند به کشور خود بازگردند.

سفیر نروژ در تهران دلیل اصلی عدم تمدید برخی دانشجویان را مرتبط به رشته و شاخه‌های تحصیلی دانشجویان عنوان کرد و گفت: تمدید نشدن اقامات دانشجویان ایرانی در نروژ به رشته و شاخه‌های تحصیلی دانشجویان بازمی‌گردد، زیرا تحریم‌هایی در این خصوص از سوی غرب علیه ایران اعمال شده، اما از آنجایی که در موقعیتی نیستم که در این باره صحبت کنم نمی‌‌توانم وارد جزئیات این تحریم‌ها بشوم.

وی همچنین یادآور شد که طول مدت فرایند رسیدگی به درخواست‌های اقامت دانشجویان ایرانی در نروژ خیلی کوتاه شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم دانشجویان به دلیل مرتبط بودن رشته‌های آنها با تحریم، اقدامی عادلانه است؟ افزود: این بخشی است که من وارد آن نمی‌شوم، اما این تحریم‌ها وجود دارند. در واقع باید با وجود این تحریم‌‌ها ببینیم دانشجویان در چه رشته‌هایی و زمینه‌هایی تحصیل می‌کنند و آیا این رشته‌ها در تضاد با این تحریم‌ها هستند یا خیر؟

* نگرانی از تشدید افراطی‌گری و تروریسم

نورهیم در خصوص تروریسم و افراطی‌گری و حملات تروریستی اخیر در پاریس خاطرنشان کرد: نروژ هم مانند هر کشور دیگری نگران افراطی‌گری و تروریسم است و اتفاقات تروریستی در پاریس تأکیدی بر نیاز به همکاری‌ علیه افراطی‌گری در جهان است. آنچه در پاریس اتفاق افتاد فجیع و وحشتناک بود به نظر من همه ما باید علیه این معضل با ابزار سیاسی اقدام کنیم.

سفیر نروژ با اشاره به حضور و سخنرانی «بوندویک» نخست‌وزیر اسبق نروژ در کنفرانس بین‌المللی مبارزه جهانی علیه خشوت و افراطی‌گری که اخیرا در تهران برگزار شد، گفت: نخست‌وزیر سابق نروژ بر نیاز به گفت‌وگو و درک متقابل و مدارا بین ادیان مختلف برای مبارزه با افراطی‌گری تأکید کرد. نروژ بسیار نگران خشونت و افراطی گری در جهان است و تلاش کرده‌ایم برای رسیدن به درک متقابل و مبارزه با افراطی‌گری فعال باشیم.

وی به سفر ماه نوامبر وزیر خارجه نروژ به ایران اشاره کرد و افزود: وقتی وزیر امور خارجه کشورم در ماه نوامبر به ایران آمد از موضوعات اصلی گفت‌وگو با همتای ایرانی پرداختن به مسئله داعش بود و با توجه به اینکه ایران نقش مهم و اساسی در منطقه خاورمیانه دارد، وزیر امور خارجه نروژ هم در این باره با همتای خود به گفت‌وگو پرداخت.

 

*تاکید نروژ بر حل سیاسی بحران سیاسی

نورهیم به مواضع کشور متبوع خود در مورد وقایع سوریه اشاره و خاطرنشان کرد: نروژ در مورد حل بحران سوریه همیشه بر راه‌حل سیاسی تأکید کرده و همچنین کمک‌های انسان‌دوستانه بسیاری را نیز به مردم سوریه و پناهندگان این کشور در کشورهای دیگر ارسال کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نروژ نگران گسترش افراطی‌گری در جهان است، تصریح کرد: همه با هم باید برای مبارزه با افراطی گری در دنیا متحد شویم، ضمن اینکه متأسفانه نروژ هم مانند خیلی دیگر از کشورهای غربی اتباعی دارد که به داعش پیوسته‌اند.

*حضور 50 نروژی در بین داعش

سفیر نروژ اظهار داشت: دولت نروژ نگران پیوستن و بازگشت اتباع نروژی‌ عضو داعش به کشورشان است، لذا اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی‌های لازم در این جهت انجام شده تا از پیوستن به داعش و دیگر گروه‌های افراطی جلوگیری شود، شمار اتباع نروژی حاضر در بین داعش دقیقاً معلوم نیست، البته اعلام شده که بین 50 تا 70 نفر از اتباع نروژ عضو گروهک داعش هستند.

نورهیم در خصوص وقایع سوریه و عراق نیز خاطرنشان کرد: در مورد سوریه موافق اقدام نظامی نیستیم و نروژ راه‌حل سیاسی را پیشنهاد می‌کند. ضمن اینکه نروژ در ائتلاف نظامی علیه داعش نیز حضور دارد.

*نروژ در سال 2011 قربانی تروریسم

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نگرانی نروژ از بروز حادثه مشابه پاریس در این کشور، تصریح کرد: نروژ در سال 2011 حملات تروریستی را تجربه کرده که در آن زمان یک فرد ضد اسلام حملات تروریستی را علیه شهروندان کشورم انجام داد.

سفیر نروژ در تهران تاکید کرد: هرگونه اقدام تروریستی وحشتناک از نظر نروژ غیرقابل قبول است و ضرورت دارد که همه با هم علیه آن با کلیه ابزارهای سیاسی مبارزه کنیم. بنابراین نیاز است که در این باره گفت‌وگو کرده و با توجه به پیامدهای این اقدامات، راهکار آن را پیدا کنیم.

نورهیم افزود: پیامدهای حملات تروریستی خیلی خطرناک است که برای مثال حادثه پاریس باعث تقویت احساسات ضداسلامی و همچنین اسلام هراسی در اروپا شد، بنابراین منظور من از گفت‌وگو تلاش برای درک یکدیگر است.همچنین پیغام نخست‌وزیر اسبق ما در کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در تهران خلق محیطی برای درک متقابل، گفت‌وگو و مدارا بود.

این دیپلمات نروژی در ارزیابی از اقدامات ائتلاف آمریکایی علیه داعش و تاثیر آن خاطرنشان کرد: در مورد این سوال باید رهبران سیاسی کشورهای عضو ائتلاف نظر دهند ضمن اینکه آنچه از نظر من اهمیت دارد همکاری علیه داعش است.

گفت‌وگو از وحید ونایی و زهرا کریمی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها