امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140374
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گرت پورتر روزنامه نگار سرشناس آمریکایی طی یادداشتی با اشاره به انتقادات از کاخ ...

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گرت پورتر روزنامه نگار سرشناس آمریکایی طی یادداشتی با اشاره به انتقادات از کاخ سفید به دلیل بی تحرکی در قبال بحران سوریه تاکید کرد که دولت باراک اوباما می‌تواند با عملی کردن ایده آتش‌بس محلی در سوریه، سیاست دولت واشنگتن در قبال جنگ سوریه را احیا کند.

پورتر در این یادداشت که در سایت «میدل ایست آی» انتشار یافت، با بیان اینکه ایده آتش‌بس محلی در سوریه می‌تواند موفق باشد اما آمریکا باید خود را از درگیری با متحدانش در منطقه برهاند، می‌نویسد: بحث‌هایی از نوامبر گذشته در دولت آمریکا مطرح می شود که پیشنهاد می‌دهد دولت از آتش‌بس میان مخالفان و دولت سوریه در اکثر مناطق این کشور حمایت کند.

براساس این گزارش، طرح مذکور طی جلساتی با حضور رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید مورد بحث قرار گرفته تاکید کرد که طرح مذکور توسط استفان دیمستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه تحت عنوان مناطق امن برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه مطرح شده است.

گرت پورتر با اشاره به ناکامی واشنگتن در دستیابی به اهدافش درباره سرنگونی دولت بشار اسد طرح مطرح شده درباره سوریه را قابل توجه و عملی می داند چراکه به دنبال رسیدن به اهداف پیشین نیست و در عوض راهی برای خروج از سیاست های غیرعملی است.

این نویسنده آمریکایی با اشاره به اینکه طرح مذکور با مخالفت متحدان آمریکا در منطقه از جمله عربستان، اسرائیل، ترکیه و قطر قرار خواهد گرفت تصریح می کند که آمریکا باید این طرح را بدون حضور این کشورها هم عملی کند.

درباره ماهیت طرح دیمستورا اختلاف نظرهایی وجود دارد، برخی آنرا در راستای طرحی که روسیه در 30 ژوئن 2012 در ژانویه ارائه کرد دانسته و پشتیبانان آن را روسیه می‌دانند، درعین‌حال طرح روسیه ناظر بر خلع سلاح گروه‌های شبه‌نظامی بود درحالی‌که در طرح دی‌مستورا و آمریکا سخنی از سلاح‌های مخالفان به میان نیامده است؛ به همین دلیل برخی این طرح را در ادامه طرح فرانسه و ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه ممنوع پرواز می‌دانندهرچند این طرح به منطقه پرواز ممنوع اشاره‌ای ندارد ولی از آنجایی که اشاره‌ای به خلع سلاح نمی‌کند و هرگونه حمله هوایی به نیروهای شبه نظامی مخالف دمشق را منع می‌کند که در عمل منجر به شکل‌گیری غیر اعلامی منطقه پرواز ممنوع می‌باشد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار