امروز : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۲۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140376
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چندی پیش اوباما با سران دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات جلسه گذاشت و با آنها در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چندی پیش اوباما با سران دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات جلسه گذاشت و با آنها در خصوص پرونده ایران سخن گفت، درخواست اوباما از نمایندگان و سناتورها برای عدم اعمال تحریم‌های جدید واکنش‌هایی را در بر داشته است.

نیویورک‌تایمز گفته بود که جو غالب گفت‌وگوهای پنج شنبه در شهر هیلتون، محترمانه بوده و اوباما محترمانه به سناتورها گفته «طرح ارائه شده توسط سناتور "رابرت منندز" و "مارک کرک" درباره اعمال تحریمهای جدید را وتو می‌کند.»

در انتهای جلسه اما کار به تنش لفظی میان اوباما و سناتور «منندز» کشیده و اوباما گفته بود که با اعمال تحریم‌های جدید، جهان تقصیر شکست مذاکرات هسته‌ای را به گردن آمریکا می‌اندازد.

«منندز» هم هشدار داده که در صورت عدم پیش‌بینی اعمال تحریم‌های جدید از همین الان، در زمان شکست مذاکرات، زمان کافی برای اعمال سریع تحریم‌ها وجود نخواهد داشت.

ولی گویا جدال لفظی به همین جلسه محدود نشده است.

بر اساس گزارش «واشنگتن‌پست اگزماینر»، «کوین مک‌کارتی» که رهبری اکثریت جمهوری‌خواه کنگره را بر عهده دارد هم به صحبت‌های اوباما واکنش نشان داد و از برچسب زدن اوباما به نیت نمایندگان در خصوص مسائل سیاسی، اظهار دلخوری کرد.

اوباما در این دیدار گفته بود که نمایندگان از پیگیری تحریم‌ها، اهداف سیاسی و البته مالی دارند، «مک‌کارتی» به این اظهارنظر جنجال‌برانگیز اوباما هم واکنش نشان داد و گفت: «نظرات رئیس‌جمهور، به صورتی ناعادلانه و نادرست، مهم‌ترین دل‌مشغولی اعضای هر دو حزب کنگره را به انگیزه‌های سیاسی ربط می‌دهد، بسیاری از اعضای کنگره در خصوص سیاست دولت درباره ایران، نگرانی دارند.»

«مک کارتی» به دست داشتن هم‌حزبی‌های اوباما در تدوین طرح تحریم‌های پیشگیرانه اشاره کرد و گفت: «این طرح را نمایندگان هم‌حزبی خود اوباما ارائه دادند ولی با این حال، رئیس‌جمهور گفته که کنگره، (از پیگیری تحریم ایران) انگیزه‌های مالی و سیاسی دارد؛ این حرف اوباما مرا رنجاند.»

اوباما در خصوص مقصود دقیق خود از «انگیزه‌های مالی» چیزی نگفته ولی ناظران تحولات سیاسی-اقتصادی آمریکا، در توضیح علت تمایل جمهوری‌خواهان به گزینه نظامی در روابط بین‌الملل، به رابطه نزدیک نمایندگان این حزب و صاحبان کارخانه‌های اسلحه‌سازی را اشاره می‌کنند.

رئیس جمهوری‌خواهان مجلس در توجیه تحریم‌های پیشگیرانه گفته: «رسیدن به توافقی قابل قبول با ایران سخت ولی ممکن است؛ تنها راهی که برای برطرف کردن این سختی وجود دارد، اعمال فشار بیشتر از سوی آمریکا و جامعه جهانی بر تصمیم‌سازان ایران است.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 از امروز در شهر ژنو سوئیس آغاز می‌شود. با تمدید 7 ماهه ضرب‌الاجل یک ساله توافق ژنو، ایران و 1+5 تا روز 9 تیر ماه امسال برای توافق فرصت دارند.
انتهای پیام/ق
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار