امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140457
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۰
تعداد بازدید: 38
امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با اینکه تناسبی بین پذیرش رشته‌های پرستاری با سایر رشته‌ها وجود ...

امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با اینکه تناسبی بین پذیرش رشته‌های پرستاری با سایر رشته‌ها وجود ندارد، گفت: باید تعادل ایجاد کنیم، ما اکنون در برخی از رشته‌ ها ظرفیت زیادی داشته و نیروی زیادی تربیت می‌کنیم در حالی که در برخی دیگر از رشته‌ها نیروی کمی داریم که باید تعادل در آن ایجاد شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ظرفیت تربیت نیروی پرستاری به نسبت رشته‌های دیگر کافی نیست و حداقل باید در کشور اگر به نسبت شاخص پزشک ببینیم، 24 هزار پرستار پذیرش داشته باشیم، در حالی که اکنون زیر 10 هزار نفر در سال تربیت می شوند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: ما در این زمینه خیلی کمبود داریم، نسبت پرستار به ازای تخت بیمارستانی هم بسیار پائین است، اگر بخواهیم آن را از شاخص یک به دو برسانیم، 250 پرستار جدید نیاز داریم.

ضیایی تصریح کرد: باید این میزان نیاز به پرستار تأمین شود اما با ظرفیت‌های فعلی میسر نیست و باید به صورت جهادی ظرفیت آن را افزایش دهیم، یعنی به بخش خصوصی مجوز بدهیم، مجوز پذیرش به دانشگاه آزاد را افزایش دهیم و دانشگاه‌های علوم پزشکی را تقویت کنیم.

وی افزود: همچنین نیروی حد واسط مانند بهیار را که تقریباً متوقف شده بود، اجازه دهیم تربیت شوند، تا بتواننند برخی از فعالیت‌های پرستاران را انجام داده و تا حدی این نیاز را کاهش دهند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه پرستاران از طرح‌های پیشنهادی استقبال نمی‌کنند، گفت: دلیل آن این است که فقط با تربیت نیروی انسانی کمبودها برطرف نمی‌شوند، اکنون تربیت ما کافی نیست اما از طرفی باید منابع را هم ببینیم، تا به کار گرفته شوند.

ضیایی ادامه داد: باید ردیف استخدامی باز کنیم، استخدام‌ها را افزایش دهیم، درحالی که ما همیشه به سمت آموزش فشار می‌آوریم، آموزش کار خود را انجام می‌دهد اما منابع آن دیده نمی‌شود، بنابراین وزارت بهداشت اکنون به این سمت توجه ویژه دارد.

وی تصریح کرد: رفع کمبود نیرو در رشته‌های دیگر به صورت یک مشکل حاد مطرح نیست، نیاز داریم اما اینگونه نیست که فوری بخواهیم مانند پرستاری راه‌حلی برایش بیاندیشیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: مزیت ما تربیت کافی نیروی انسانی بوده چرا که اگر نیروی کافی نداشتیم، طرح تحول نظام سلامت امکان اجرا نداشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها