امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140512
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
محمد حقی از فعالان عرصه کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره تعطیلی «رادیو کتاب» ...

محمد حقی از فعالان عرصه کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره تعطیلی «رادیو کتاب» گفت: رادیو کتاب یک مولود ناخواسته برای صدا و سیما بود که بدون توجه به زیر ساخت‌ها و امکانات لازم یک رادیو به صورت صوری تاسیس شده بود و داشت کار خود را انجام می‌داد.

* عملکرد مدیر رادیو کتاب تحسین برانگیز است

وی افزود: رادیو کتاب بدون مقدمات لازم برای زیرساخت‌ها تاسیس شد و قاعدتا با این تفاسیر ضعیف عمل می‌کرد و این را همه می‌دانند که مدیری که امکانات کافی و لازم را ندارد و به وی کمک خاصی نمی‌شود نباید از وی توقع داشت کارها را به سرانجام برساند. با این امکانات واقعا عملکرد مدیر رادیو کتاب تحسین برانگیز است.

*کتاب در کشور متولی ندارد

حقی در ادامه گفت: اینکه صدا و سیما می‌آید یک رادیو را به راحتی منحل می‌کند نشان این است که کتاب در کشور ما متولی ندارد و این در تمام علوم صدق می کند و کتاب مسئله‌ای درجه دو است و نشان از این دارد که هیچ مجموعه‌ و یا نهادی وجود ندارد که باالاصاله دغدغه کتاب داشته باشد.

*فقط مجمع ناشران انقلاب اسلامی موضع گرفت

این فعال حوزه کتاب یادآور شد: در این میان فقط مجمع ناشران انقلاب اسلامی  موضع گرفته و در حال پیگیری این اتفاق است وگرنه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران کاری به این مسئله ندارد و واکنشی نشان نمی‌دهد. این رادیو و تاسیس آن یک توفیقی بود برای کتاب بود که تعطیل شد.

وی در ادامه تاکید کرد: در صداوسیما فضا تحت تاثیر فضای نخبگانی یک حوزه است ولی در مورد کتاب احساس نمی‌کنند که با یک فضای نخبگانی طرف هستند، نتیجه این می‌شود که به راحتی تصمیماتی چون تعطیلی رادیو کتاب را می‌گیرند بدون اینکه با نهادهای متولی کتاب مشورت کنند.

*برخورد متفاوت صدا و سیما با فوتبال و کتاب

حقی گفت: اینکه به راحتی یک شبکه را تعطیل می‌کنند به خاطر آن است که احساس نمی‌کنند با یک مجموعه‌ تریبون‌دار روبرو هستند، ولی در صدا و سیما در مورد فوتبال اینطور برخورد نمی‌شود.

وی یادآور شد: جلودار این قصه نماینده صنف کتاب است که می‌تواند و بایستی ورود کند. مجامعی که مستقیم به نشر و کتاب مرتبط هستند باید مورد مشورت قرار گیرند. کتاب یک محصول «ننه‌مرده» است که فکر می‌کنند هر بلایی بخواهند می‌توانند سر آن در بیاورند.

حقی در ارتباط با تعطیلی این شبکه رادیویی گفت: به جای اینکه بیایند این مسئله را ارتقا بدهند و یا اصلاح کنند به کمترین بهانه آن را تعطیل می‌کنند، چون می‌دانستند هیچ کس دم نخواهد زد و به جای اصلاح، تکمیل و ارتقا آن را تعطیل کردند.

*ادغام رادیو کتاب و فرهنگ یک شوخی است

وی همچنین درباره ادعای ادغام این شبکه با رادیو فرهنگ گفت: ادغام رادیو کتاب با رادیو فرهنگ یک شوخی است، ادغام یعنی شوخی و رادیو فرهنگ آنقدر برنامه دارد که دیگر نمی‌رسد به رادیو کتاب جا بدهد.

این فعال حوزه کتاب در پایان گفت: در مورد رادیو کتاب نکته‌ای هست آن هم این که در ماموریت‌های این رادیو پیگیری مباحث حوزه کتاب در رادیوهای دیگر وجود داشت و قرار بود که رادیو کتاب پیگیر کتاب در شبکه‌های رادیویی دیگر نیز باشد و این ماموریت‌ها با تعطیلی این شبکه نیز کمرنگ خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها