امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140545
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز(یکشنبه)

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز(یکشنبه) در دیدار خود با یک هیأت چینی متشکل از زانگ بگوآنگ عضو شورای مشاوران سیاست خارجی و معاون اسبق وزیر خارجه چین،وویسیک فرستاده ویژه سابق چین در امور خاورمیانه و هوآلینینک سفیر اسبق چین در ایران به تشریح رابطه ایران و چین پرداخت و ضمن خوش‌آمدگویی به این هیات اظهارداشت: رابطه ایران و چین یک رابطه استراتژیک است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه‌ای برای توسعه روابط خود با چین دارد و رابطه دو کشور را یک رابطه استراتژیک می‌داند چراکه ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط بین ایران و چین وجود دارد.

ولایتی در ادامه نشست خود با هیات چینی بر ضرورت ارتباط ایران با چین تاکید کرد و گفت: در خصوص جاده ابریشم متناسب با شرایط امروز جهان فعالیت می‌کنیم چراکه این امر به نفع ایران، چین، روسیه و سایر کشورهاست ضمن اینکه کشوری مانند ایران که دارای 15 همسایه است امکان گسترش جاده ابریشم را فراهم می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و چین اشتراکات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بسیاری با یکدیگر دارند تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط خود با چین نیازمند جستجوی بسیاری نیست چراکه اشتراکات بهتری با چین دارد که این امر می‌تواند در توسعه ریشه‌ای و اساسی دو کشور کمک کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به جایگاه ژئوپلتیک منطقه ایران و چین در منطقه تصریح کرد: برخی از کشورهای غربی به دلیل دسترسی به منابع ویژه و خاص در منطقه اهداف مشروع خود را دنبال می‌کنند که باید به این امر توجه داشته باشیم.

ولایتی اراده و تصمیمات مسئولان عالی‌رتبه دو کشور را مبتنی بر داشتن رابطه استراتژیک و گسترش همکاری‌ه دانست و خاطرنشان کرد: شکل‌دهی روابط استراتژیک ایران و چین می‌تواند آینده ایران را از آسیب‌های مقطعی و دخالت دیگران مصون بدارد.

معاون اسبق وزیر امور خارجه چین نیز در ادامه نشست خود گفت: ایران کشور مهمی است که کارشناسان و مسئولان دو کشور باید راه‌های افزایش بررسی روابط دو کشور را بررسی کنند.

وی ادامه داد: در زمینه‌های سیاسی و مبارزه با تروریسم فرصت‌های همکاری بسیاری با ایران داریم همچنین ظرفیت‌های فراوانی در زمینه‌های اقتصادی میان جمهوری اسلامی و چین وجود دارد چراکه فرهنگ دو کشور شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند که می‌تواند در توسعه روابط دو کشور مهم باشد.

به گزارش فارس در ادامه این نشست زانگ بوآنگ عضو شورای مشاوران سیاست خارجی با بیان اینکه سفرش به تهران برای اولین بار صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: با فرهنگ و تمدن ایران آشنایی زیادی داشتم و معتقدم جاده ابریشم و ایران یک ارتباط تنگاتنگ دارند.

وی با اشاره به مسئولیت خود به عنوان اولین رئیس سازمان همکاری‌های شانگ‌های تصریح کرد: مفتخریم که امروز جمهوری اسلامی ایران در این سازمان فعالیت می‌کند.

عضو شورای مشاوران سیاست خارجی با بیان اینکه این سفر به نمایندگی از وزارت خارجه چین صورت می‌گیرد، تصریح کرد: ما معتقدیم که روابط دو کشور ایران و چین در مرحله بسیار مهمی قرار گرفته است و در سفر رئیس‌جمهور ایران به چین ملاقات‌های بسیار خوبی انجام شد و توافقاتی خوبی حاصل شد.

وی اظهار داشت: تحولات اخیر نشان‌دهنده عزم ایران و چین برای همکاری‌های دو کشور است و تحولات اخیر منطقه به سرعت در حال تغییر هستند که امیدواریم دو کشور  ایران و چین در حوزه‌های مختلف روابط خود را با یکدیگر گسترش دهند.

ادامه دارد...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها