امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140559
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی در مراسم افتتاح مرکز جامع تشخیص اختلالات ژنتیکی قبل و بعد از تولد افزود: مرگ و میرهای ناشی از ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی در مراسم افتتاح مرکز جامع تشخیص اختلالات ژنتیکی قبل و بعد از تولد افزود: مرگ و میرهای ناشی از اختلالات ژتتیکی بخشی به علت کم اطلاعی مردم است و بخشی هم به علت عدم بهره مندی از خدمات تشخیصی است که می تواند از بروز این موارد پیشگیری کند.

وی ادامه داد: متأسفانه این معلولیتها متعدد است و اگر نوزاد متولد شده چند معلولیتی باشد یا چند فرزند معلول در یک خانواده باشد، زندگی والدین و اطرافیان را هم به شدت تحت تأثیر قرار می دهد بنابراین به چنین مراکزی که به تشخیص به موقع معلولیت و اختلال کمک می‌کند در سراسر کشور نیاز داریم و البته بیمه‌ها نیز باید برای پوشش این نوع خدمات به میدان بیایند.

وزیر بهداشت گفت: ایران از جمله محدود کشورهایی اس که از فقه پویا برخوردار است و خوشبختانه امکان سقظ قانونی و شرعی جنین در صورتی که ناهنجاری داشته باشند و در زمان مناسب باشد، فراهم است.

هاشمی ادامه داد:‌ ما باید اطلاع رسانی کنیم تا مردم از این قوانین به موقع استفاده کنند تا از موارد مخاطره آمیز و اختلالات مادرزادی تا جای ممکن پیشگیری شود، و بروز مشکلات بیشتر و بزرگتر برای خانواده ها و جامعه جلوگیری شود.

وی گفت: وزارت بهداشت از ایجاد و گسترش چنین مراکزی برای تشخیص به موقع اختلالات ژنتیکی حمایت می کند. ما اطلاع نداشتیم که مجور این مرکز سالانه تمدید می شود و حتماً این مشکل حل می شود، ما افتخار می‌کنیم که چنین مراکزی در کشور فعالیت می کنند و امیدواریم تعداد بیشتری از مراکز تشخیص ژنتیکی قبل از تولد را در کشور داشته باشیم و حتماً باید تعداد این مراکز بیشتر شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: خدمت و عمل صالح وجهه همت دولت و وزارت بهداشت است و ما به توسعه این حوزه کمک خواهیم کرد.

هاشمی در بخش دیگر از سخنانش گفت: مسئله دیگر خدمات توانبخشی است که با موضوع صحبت ما هم مرتبط است، متأسفانه خدمات توانبخشی در کل کشور مغفول مانده است و باید بتوانیم خدمات شایسته تری در این حوزه به مردم ارائه کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه خدمات توانبخشی در کشور ما فراموش شده است؛ خیلی از بیماریها با خدمات توانبشخی بهبود پیدا می کنند و خیلی از زحمات بیماران از این طریق کم می شود،بسیاری از اعمال جراحی بدون خدمات توانبخشی بی ثمر است و در کل خدمات توانبخشی یکی از نیازهای اساسی نظام سلامت است.

وی گفت:‌ در این دولت انتظار است که اقدامات مناسبی برای ارتقای خدمات توانبخشی صورت بگیرد. البته بهزیستی کارهایی را انجام می‌دهد ولی کافی نیست و در مقایسه با محرومیت کشور ناچیز است به خصوص در شهرستانها و مناطق دور افتاده این کمبود بیشتر احساس می شود.

وی ادامه داد:‌ خیلی از مراجعه کننده ها مجبورند از جاهای دور به تهران بیایند و خیلی از این مشکلات به خاطر غیب متخصصان پیشگیری و توانبخشی در کشور است. بهزیستی 40 هزار تومان کمک مالی به افراد نیازمند خدمات توانبخشی می‌دهد که شاید برای کرایه یکبار آمدن به تهران هم کفایت نمی‌کند.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم با حضور دکتر ضیایی در هلال احمر، خدمات توانبخشی در این جمعیت گسترش پیدا کند و خدمات توانبخشی بیشتری در کشور ارائه شود و بیمارستانهای بیشتری به ارائه این خدمات در سطح کشور اقدام کنند.

هاشمی افزود: ما در وزارت بهداشت برای تریبت متخصصان توانبخشی مشکلی نداریم اما امیدوارم سایر دستگاهها از جمله هلال احمر و بهزیستی و خیرین نیز در این عرصه وارد شوند و بر تعداد مراکز توانبخشی هم اضافه شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها