امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140583
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای آغاز عملیات احداث ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای آغاز عملیات احداث 20هزار واحد مسکونی ویژه معلولان و مددجویان تحت پوشش بهزیستی در قالب طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی اظهار داشت: مسکن محرومان، مستضعفان، افراد معلول بی‌سرپرست و بدسرپرست از جمله طیف‌های خاصی محسوب می‌شوند که مورد توجه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: در زمان شکل‌گیری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) پیام تاریخی را صادر کردند مبنی بر اینکه همیشه افراد محروم و مسضعف همیشه مورد توجه بنیاد مسکن قرار گیرند و این در حالی است که مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها بر این موضوع تأکید داشتند که مسئولیت عمده بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی، تأمین مسکن افراد کم درآمد است.

تابش در ادامه با اشاره به حمایت‌های دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور از فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در حال حاضر دولت با طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی طبق گذشته موافق بوده و در این زمینه حمایت‌های خوبی را انجام داده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه امضاء‌ شده بین بهزیستی و بنیاد مسکن گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه معلولان سرپرست خانوار، زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های دارای حداقل دو عضو معلول تحت تکفل، معلولان مجرد بالای 20 سال، زنان و دختران خودسرپرست بالای 35 سال، فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه‌روزی بهزیستی و بهبود یافتگان از تحصیلات در نظر گرفته شده در خصوص ساخت و نوسازی 20هزار واحد مسکن روستایی استفاده خواهند کرد.

تابش ادامه داد: در بخش نوسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن مبلغ 15میلیون تومان به صورت وام قرض‌الحسنه و با سود4درصد به متقاضیان پرداخت خواهد کرد و این در حالی است که در کنار این تسهیلات مبلغ 2میلیون تومان به صورت وام بلاعوض از حساب 100 امام به واجدین شرایط پرداخت می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: به زودی تفاهم‌نامه‌ای نیز بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی و خیرین مسکن‌ساز جهت ساخت مسکن در شهرها امضاء خواهد شد و در این زمینه جلسات خوبی طی ماه‌های اخیر برگزار شده است.

به گزارش فارس، متن تفاهم‌نامه اشاره شده به شرح ذیل است:

ماده 1) موضوع تفاهم‌نامه عبارت است از:

همکاری مشترک به منظور عملیات احداث تا سقف 20هزار واحد مسکونی ویژه معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور در قالب طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی بر اساس جدول توزیع استانی ارائه شده و از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان بهزیستی کشور.

ماده2) مدت زمان اجرای تفاهم‌نامه:

مدت اجرای این تفاهم‌نامه از زمان امضاء (93/10/28) تا زمان اتمام تسهیلات بانکی مصوب سال 93 که از طرف بانک مرکزی و یا بانک‌های عامل اعلام می‌گردد، خواهد بود.

ماده3)مشمولین روستایی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور در این تفاهم‌نامه عبارتند از:‌

معلولان سرپرست خانوار- زنان سرپرست خانوار-خانواده‌های دارای حداقل دو عضو معلول تحت تکفل-معلولان مجرد بالای 20 سال-زنان و دختران خودسرپرست بالای 35 سال-فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه‌روزی بهزیستی و بهبودیافتگان

ماده4) تعهدات طرفین:

الف-تعهدات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:‌

1-در اولویت قرار دادن تشکیل پرونده معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و معرفی افراد حائز شرایط به بانک عامل جهت دریافت تسهیلات ویژه طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی.

2-ارائه نقشه‌های تیپ تهیه شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بدون اخذ هزینه‌های طراحی برای احداث واحدهای مسکونی موضوع این تفاهم‌نامه

تبصره: تهیه نقشه‌ها متناسب با قیمت تمام شده ساختمان در مناطق مختلف و میزان اعتبار در نظر گرفته شده (تسهیلات -کمک بلاعوض) خواهد بود.

3-اتخاذ تمهیدات لازم جهت مناسب‌سازی واحدهای مسکونی ویژه معلولین در تهیه نقشه‌های اجرایی آن دسته از متقاضیان تحت پوشش که بنا به اعلام سازمان بهزیستی دارای معلولیت هستند.

4-نظارت فنی بر روند عملیات احداث و تعیین روش اجرا.

تبصره: اجرای عملیات احداث برای آن دسته از مددجویان که دارای شرایط خاص تأئید شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بهزیستی به صورت مستقیم توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام خواهد شد.

5-پیگیری و هماهنگی با بهیاری‌ها به منظور اعمال معافیت معلولین و مددجویان تحت پوشش از پرداخت هزینه‌های عوارض صدور پروانه ساختمانی مطابق تبصره «3» ماده 9 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین و بند «د» ماده 39 قانون برنامه پنجم توسعه.

6-واگذاری زمین به صورت رایگان در مناطق دارای زمین به معلولین و مددجویان تحت پوشش فاقد زمین بر اساس ضوابط و شرایط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در صورت معرفی افراد حائز شرایط از سوی سازمان بهزیستی کشور و تأئید موضوع توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور.

7-پرداخت کمک بلاعوض جهت احداث واحد مسکونی از محل حساب 100 حضرت امام(ره) برای 2هزار و 700 واحد مسکونی و در سقف 20میلیون ریال برای هر واحد (به صورت نقدی یا مصالح ) بر اساس ضوابط و شرایط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به افراد حائز شرایط که معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی کشور و تأئید شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و همچنین در خصوص موارد خاص مورد توافق طرفین.

8-همکاری با معلولین و مددجویان تحت پوشش متقاضی دریافت مصالح از بنیاد جهت تأمین مصالح ساختمانی با قیمت تمام شده از قبیل بتن، اسکلت و...

ب-تعهدات سازمان بهزیستی:

1-شناسایی معلولین و مددجویان تحت پوشش روستایی فاقد مسکن و یا دارای مسکن غیرمقاومت و ترغیب آنان به منظور احداث و بازسازی واحد مسکونی مورد نیاز در قالب طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی.

2-تهیه اطلاعات خام معلولین و مددجویان تحت پوشش متقاضی، معرفی و ارسال اسامی افراد مذکور حداکثر 30 روز پس از امضای تفاهم‌نامه مشترک.

3-معرفی نماینده در سطح استان و شهرستان‌ها جهت همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی.

4-مشارکت در تشکیل پرونده معلولین و مددجویان تحت پوشش متقاضی مطابق با روابط ارائه شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی.

5-معرفی معلولین و مددجویان تحت پوشش به سازمان‌ها و ادارات زیربط به منظور برقراری معافیت جمعیت هدف از پرداخت هزینه‌های حق انشعابات آب، برق، گاز دفع فاضلاب و همچنین عوارض صدور پروانه ساختمانی مطابق تبصره «3» ماده 9 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین و بند «د» ماده 39 قانون برنامه پنجم توسعه.

6-تأمین سهم آورده تا سقف 60میلیون ریال برای هر یک از معلولین و مددجویان تحت پوشش از محل اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین بر اساس دستورالعمل اجرایی مربوطه.

7-پیگیری به منظور ایجاد بستر مناسب جهت بهره‌مندی از ظرفیت مشارکت خیرین در فرآیند دریافت تسهیلات بانکی

ماده 5) دستورالعمل اجرایی مشترک:

دستورالعمل اجرایی فرآیند انجام کار، حداکثر 10 روز پس از امضای تفاهم‌نامه به صورت مشترک توسط معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و قائم‌مقام توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ادارات کل بهزیستی استان‌های کشور ابلاغ خواهد شد.

ماده6) نظارت بر نحوه اجرای تفاهم‌نامه و دستورالعمل اجرایی مشترک:

کمیته‌ای با حضور مدیرکل مسکن روستایی، مدیرکل نظارت و ارزیابی پاکسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دبیر ستاد مسکن مددجویان سازمان بهزیستی کشور، هر دو ماه یک بار روند اجرایی مفاد تفاهم‌نامه و دستورالعمل اجرایی مشترک را بررسی و ضمن ارائه گزارش به رؤسای دو دستگاه، نسبت به حل و فصل اختلافات احتمالی و اتخاذ تدابیر لازم بر اساس دستورالعمل اجرایی مشترک اقدام خواهند نمود.

ماده 7) این تفاهم‌نامه در قالب هفت ماده، 15 بند و دو تبصره در دو نسخه تنظیم و به امضای طرفین رسیده که هر نسخته حکم سند واحد اصلی را داشته و پس از امضای طرفین قابل اجرا است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها