امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140584
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید چیت‌چیان امروز در همایشی که در سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز ملی ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید چیت‌چیان امروز در همایشی که در سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز ملی هوای پاک برگزار شد، اظهارداشت: هدف از این گردهمایی این است که عملکرد دولت محک زده شود و همچنین نقاط قوت و ضعف در خصوص کاهش آلودگی هوا مشخص شود.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به فعالیت وزارت نیرو در موضوع هوای پاک ادامه داد: بخش برق و انرژی یکی از اثرگذارترین بخش‌ها در بهبود کیفیت هوا است.
وی با اعلام اینکه صنعت برق تولید کننده انرژی است، ابراز داشت: اما در عین حال این صنعت بزرگترین بخش مصرف کننده انرژی محسوب می‌شود.
چیت چیان با اعلام اینکه بیش از یک سوم کل گاز طبیعی تولید شده در نیروگاه‌های کشور برای تولید برق مصرف می‌شود، اضافه کرد: کل برق تولیدی کشور در سال برابر با 260 میلیارد کیلووات ساعت است اما مصرف برق در سال برابر با 217 کیلووات ساعت تا پایان سال خواهد بود.
وزیر نیرو اعلام کرد: تا سال‌های 90، 92 درصد تولید در نیروگاه‌ها از طریق مصرف انرژی‌های فسیلی صورت می‌گرفت و باید توجه داشت که مصرف سوخت فسیلی موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلوده کننده می‌شود و در نهایت هیدروکربن‌های نسوخته از دودکش نیروگاه‌ها خارج می‌شود.
به گفته چیت‌چیان اثرات صنعت برق فقط در هوا نیست بلکه آب و خاک را نیز می‌تواند متأثر کند.
وی با تاکید بر ضرورت افزایش کیفیت نازل سوخت‌های مایع ادامه داد: در سال 82 ، 18 درصد سوخت نیروگاه‌ها مازوت بود که این امر تا سال 92 به 44 درصد افزایش یافت.
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه در طول سالیان گذشته نیروگاه‌های بزرگ به دور از مناطق جمعیتی و شهرها احداث شدند ابراز داشت: البته برخی از نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه طرشت و بعثت همچنان در مراکز پرجمعیت قرار دارند که موجب بروز آسیب به شهر و مردم می‌شود.
وی تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی را از جمله برنامه‌های وزارت نیرو اعلام کرد و بیان داشت: راندمان نیروگاه‌های گازی به طور متوسط 31.5 درصد است، این در حالی است که راندمان نیروگاه‌ها با سیستم سیکل ترکیبی برابر با 44.5 درصد خواهد بود.
چیت‌چیان بر کاهش مصرف سوخت مایع در افزایش سهم گاز طبیعی در نیروگاه‌ها تاکید کرد و بیان داشت: از تاریخ 27 دی‌‌ماه سال جاری میزان مصرف گاز طبیعی در نیروگاه‌ها به 41.4 میلیارد متر مکعب رسید.
وی یادآور شد: در سال جاری مصرف مازوت در نیروگاه‌ها برابر با 8.2 میلیارد لیتر بوده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته برابر با 12.3 میلیارد لیتر بوده است. با چنین تفاسیری شاهد کاهش 33 درصدی مصرف مازوت در نیروگاه‌ها بوده‌ایم ضمن آنکه مصرف گازوئیل نیز 20 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
چیت‌چیان با بیان اینکه بیش از 70 درصد آلودگی هوا در محیط‌های شهری ناشی از حمل و نقل است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس استفاده از خودروهای برقی و هیبرید تحول جدی در این زمینه ایجاد می‌کند و وزارت نیرو نیز آمادگی خود را برای ایجاد دستگاه‌های شارژ برق خودروها اعلام می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها