امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140593
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،بنا بر شواهد و مستندات تاریخی عمارت مجید‌آباد یا ارباب هرمز بنایی متعلق به دوره قاجاریه بوده که در قریه‌ای به ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،بنا بر شواهد و مستندات تاریخی عمارت مجید‌آباد یا ارباب هرمز بنایی متعلق به دوره قاجاریه بوده که در قریه‌ای به همین نام قرار داشته است. اولین بار در منابع تاریخی مربوط به دوره قاجاریه با نام مجید‌آباد برمی‌خوریم با این حال احتمال اینکه احداث این قریه به پیش از دوره ناصری برگردد زیاد است. مطابق با نقشه‌های عبدالرزاق مهندس بغایری که در سال 1328 هجری قمری ترسیم شده است بررسی به مجید‌آباد از طریق جاده دماوند یا همان جاده کارون روی مازندران صورت می‌گرفته است.

بنا بر اسناد آبادی‌های حسین‌آباد و مهدی‌آباد از دیرباز به عنوان بخشی از مجید‌آباد محسوب می‌شد.

حسین کریمیان در خصوص مجید‌آباد گفته است این ‌آبادی بخشی از شمیران است و در 12 کیلومتری جنوب شرقی تجریش و 3 کیلومتری شمال راه تهران به دماوند واقع است. جمعیتش‌ در فرهنگ جغرافیایی ایران صد نفر ذکر شده که چند خانوار از آنها زرتشتی بودند. از 3 رشته قنات‌ آب می‌خوردند مزرعه حسین‌آباد جزو این قریه است.

در منابع مختلف اظهارات متفاوتی در خصوص مجید‌آباد به چشم می‌خورد گفته می‌شود که نام آن برگرفته از نام عبدالمجید میرزا عین‌الدوله نوه فتحعلی‌شاه از احمد میرزا عز‌الدوله بوده است.

مهدی بامداد در این باره می‌نویسد باغ مجید‌آباد در شمال شرقی تهران را پدرش حاجب‌الدوله احداث و آباد کرد به نام پسرش باغ مزبور را نامگذاری و امروز آن باغ و اراضی اطراف آن به نام تهرانپارس معروف است.

این اعتقاد وجود دارد که زمین‌های این منطقه در ابتدا در تصرف عین‌الدوله صدراعظم دربار قاجار بوده که پس از مرگ وی طلبکارانش بخش عمده اراضی مذکور را به عنوان غرامت تصرف و ادامه  این تصرف را تا اراضی تهرانپارس و خیابان جشنواره گسترش دادند. با این حال با توجه به اینکه زمان ورشکستگی عین‌الدوله در سالهای پایانی حیات وی بوده است تردیدهایی وجود دارد و نمی‌توان اعتباری برای این روایت قائل شد. به نظر می‌رسد که مجید‌آباد در اوایل عصر قاجار چندان آباد نبوده است زیرا به نوشته اعتمادالسلطنه مرحوم حاج محمدخان عقلی (بسطامی) حاجب‌الدوله آن را احیا نموده است.

بر اساس این گزارش، در عمارت تاریخی ارباب هرمز این وجوه متفاوت و غیر هم‌راستا به صورت لایه‌های مختلف اثر، تقابل میان حفظ اصالت با اعطای کاربری و لزوم بهره‌برداری از آن تغییر و هویت کالبدی و سازه بنا که بازگشت به شرایط اولیه را با مشکلاتی همراه می‌ساخت و بسیاری مسائل مشابه با آن مشکلاتی را در جهت انجام کار ایجاد می‌کرد.

یکی از مشکلاتی که در این پروژه وجود داشت پنهان بودن بسیاری از مسائل بود به عنوان مثال آسیب‌شناسی اولیه ساختمان حکایت از سلامت کالبدی پیوندها و مصالح در بیشتر نقاط اثر می‌کرد اما در مرحله آزادسازی بنا از الحاقات مشاهده شد که برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه و گزارش‌های دریافتی از آزمایش‌های صورت گرفته مصالح و پیوست به میانشان توان اعطای کاربری مدنظر را ندارد.

به گزارش فارس، شهرداری تهران حدود 3 سال است که مرمت عمارت ارباب هرمز را در دستور کار قرار داده و  بهره‌برداری از این عمارت آغاز شد.

مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران با حضور در این مراسم گفت: قبلاً اینجا باغ انار و متعلق به ارباب  بوده استس. تعمیر و مرمت آن در دستور کار قرار گرفته و  بهره‌برداری از آن آغاز شده است.

به گفته مسجدجامعی این بنا در آستانه فروپاشی بود که شهرداری تهران آن را دوباره مرمت و بازسازی کرد.

وی با اشاره به اینکه نمونه‌هایی از این مرمت دست نخورده باقی مانده است گفت: قدمت این بنا بالاست و عیناً آن را حفظ کرده‌ایم.

وی افزود: ای کاش الان هم باغ انار پابرجا بود و با انار از مردم پذیرایی می‌کردیم.

به گفته عضو شورای شهر این بنا متعلق به زرتشتیان بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: با بازسازی بناهای قدیمی به منطقه هویت می‌بخشیم. همچنین اسکندر مختاری استاد دانشگاه در این برنامه گفت مرمت این بنا انجام شده و به منطقه هویت‌بخشی کرده است.

وی با بیان اینکه این  نما تاریخ کشور است گفت: با بازسازی آنها می‌توانیم بناهای تاریخی را حفظ کنیم.

جمال کامیاب رئیس سازمان زیباسازی همچنین به خبرنگار فارس در خصوص هزینه‌های صرف شده برای اجرای این پروژه گفت: بیش از 2 میلیارد هزینه انجام داده‌ایم.

به گفته برخی از اعضای شورایاری‌ها که در این مراسم حضور داشتند این بنای تاریخی مدت‌ها مخروبه شده بود و معتادان در آنجا تجمع می‌کردند.

یکی از اعضای شورایاری گفت: این مشکلات را به شورا و شهرداری اعلام کردیم و آنها بازسازی این مرمت را در دستور کار قرار دادند.

بر اساس این گزارش مرادخانی معاون وزیر ارشاد و محمدجواد شوشتری مسئول دفتر شهردار تهران و باقرصاد قائم‌مقام معاون خدمات شهری در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها