امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140652
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 119
سمیرا اصلان‌پور نویسنده کتاب‌هایی چون «انار و آینه» و «خیاط شهر ما» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه ...

سمیرا اصلان‌پور نویسنده کتاب‌هایی چون «انار و آینه» و «خیاط شهر ما» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به وضعیت ادبیات امروز کشور اشاره کرد و گفت: به طور کلی ادبیات ما در حال احتضار است و آثار ادبی و داستانی کم تولید می‌شود.

*چاپ کتاب مشکل است

وی که در زمینه زندگی‌نامه مشغول بوده، افزود: تولید زندگی‌نامه‌های بزرگان نیاز به یک متولی دارد زیرا اگر من علاقه‌مند هم باشم که زندگی‌نامه بزرگی را بنویسم باز برای چاپ آن با مشکل روبرو خواهم بود و همانطور که می‌دانید وضعیت نشر کتاب در کشور بسیار مشکل و سخت است و چاپ یک کتاب بسیار مشکل است.

نویسنده «خیاط شهر ما» اضافه کرد: باید کارهایی نظیر زندگی‌نامه نویسی متولی داشته باشد تا از کار حمایت شود و زحمت نویسنده از بین نرود.

*عموم کتاب‌ها فاقد حامی هستند

اصلان‌پور در ادامه گفت: اگر کاری اقتصادی باشد طبیعی است که جایگاه خود را پیدا کند، وقتی کتابی چاپ می‌شود یا باید یک حمایت پشت آن باشد یا باید خوب بفروشد. برخی از کتاب‌ها به خاطر بعضی حواشی مانند برخی از فیلم‌های سینمایی دارای حمایت بی چون و چرا است و حامیان قدرتمند از آن‌ها حمایت می‌کنند ولی عموم کتاب‌ها فاقد حامی هستند.

این بانوی نویسنده اضافه کرد: فروش کتاب در کشور ما بسیار کم است، وقتی تیراژ کتابی در چاپ اول 1000 نسخه است در حالی که در سال‌های گذشته این عدد 10 هزار نسخه بوده است و این میزان اقتصادی نیست.

*نویسنده، کتاب و فرهنگ مظلوم هستند

نویسنده «انار و آینه» به نقش رسانه ملی نیز اشاره کرد و گفت: چه کسی باید برای کتاب تبلیغات کند؟ رسانه ملی باید یک فرصتی برای کتاب‌ها خرج کند و تبلیغات کند و بدون توجه به ناشر و نویسنده کتاب‌ها را در معرض اذهان عمومی قرار دهد که این کار نمی‌کند، یا اینکه ناشر باید هزینه‌ای صرف کند و کتاب را معرفی کند که چون ناشر دنبال درآمد است این کار را نمی‌کند و در این بین نویسنده مظلوم واقع می‌شود و در سایه آن فرهنگ و کتاب مظلوم هستند.

*تعطیلی رادیو کتاب به نفع مخاطب نیست

وی اضافه کرد: به هرحال رسانه ملی فراگیرترین و تاثیرگذارترین رسانه کشور است که روی مخاطب اثر می‌گذاشته و تعطیلی رادیو کتاب به نفع مخاطب نیست. در سال‌های اخیر شاهدیم که هر رسانه و ابزاری که با داستان و کتاب در ارتباط است تعطیل می‌شود و این تعطیلی ها به کم شدن تیراژ کتاب‌ها می‌انجامد و با این اوصاف رشدی در جهت عرضه کتاب را شاهد نخواهیم بود.

اصلان‌پور در ادامه به مسئولان و متولیان فرهنگی نیز پرداخت و گفت: مسئولانی نیز که سال‌های گذشته و امروز در مصدر امور قرار داشته و دارند، نوعی سخن می‌گویند که به نظر در مقام فرد منتقد قرار دارند در حالی که باید مورد انتقاد قرار بگیرند. باید به ایشان گفت که شما باید کاری بکنید و نقد شوید نه اینکه آمرانه سخن بگویید.

*نقد در کشور جایگاه ندارد

این نویسنده متعهد یادآور شد: نقد در کشور ما جایگاهی ندارد و حتی اگر نقد هم بشود کسی گوش نمی کند و تاثیری ندارد. برنامه‌های انتقادی که در رسانه ملی نیز وجود دارد چندان موثر نیست. حتی نقد با زبان طنز نیز در رسانه ملی وجود ندارد و برنامه‌های طنز نیز بیشتر برای خنداندن مردم است و کمتر به نقد پرداخته می‌شود.

وی اضافه کرد: نقد در کشورهای دیگر ممکن است موجب جابجایی یک وزیر شود و شنیده می‌شود که کسانی که اشتباهی می‌کنند وقتی مورد نقد قرار می‌گیرند با ندامت استعفا می‌کنند اما در کشور ما همه دنبال مقصر هستند و مسئولیت ‌ها را از گردن خود باز می‌کنند.

اصلان‌پور گفت: این سخنان موثر نیست و سال‌ها است که این حرف‌ها زده می‌شود ولی نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌شود.

*رمانی بر اساس زندگی شهید عبدالله میثمی

وی در پایان گفت: یک کتاب در دست چاپ دارم که اطلاع ندارم ناشر آن را چاپ کرده یا خیر، که عنوان آن «چهل ستون یک آسمان» است که رمانی بر اساس زندگی شهید عبدالله میثمی است که انتشارات فاتحان آن را روانه بازار خواهد کرد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار