امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140706
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح امروز - دوشنبه - در روز هوای پاک با مترو ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح امروز - دوشنبه - در روز هوای پاک با مترو به وزارت خارجه رفت و در جمع خبرنگاران گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به نتیجه برسند هر چه سریعتر بازی خطرناک فشار بر ایران را خاتمه دهند.

وزیر خارجه کشورمان اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در مرز سوریه که شب گذشته صورت گرفت و منجر به شهادت تعدادی از نیروهای حزب الله لبنان از جمله فرزند شهید عماد مغنیه شد، محکوم کرد.

ظریف اظهار داشت: در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس و همچنین کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کنم و به احتمال زیاد در این اجلاس‌ها با همتایان خود در 1+5 و احتمالا با جان کری دیدار خواهم کرد.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: در صورتی که طرف مقابل اراده و حسن نیت داشته باشد، معتقدیم که یک هفته برای رسیدن به توافق کافیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در ژنو عنوان کرد: مذاکرات بسیار پیچیده شده و وارد جزییات شده‌ایم. مواضع همه درباره کلیات مشخص است. مدت‌هاست که وارد جزییات شده‌ایم.

ظریف ادامه داد: همانطور که بارها گفته‌ام اصل غنی‌سازی، اصل ضرورت برداشتن تحریم‌ها و اصل حفظ برنامه هسته‌ای ایران، همه اینها مورد قبول واقع شده و چند ماهی که مذاکره می‌کنیم درباره جزییات است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در مذاکرات بین‌المللی و هر مذاکره‌ای گرفتاری همیشه در جزییات است، خاطرنشان کرد: الان به این دلیل دوستان ما هر دفعه شاید ده‌ها ساعت مذاکره می‌کنند. به این دلیل این دور من هفت هشت ساعت با آقای کری مذاکرات بسیار صریح بعضی وقت‌ها تند و جدی داشتیم. به جزییات رسیده‌ایم، در جزییات ممکن است مثلا در مورد چیدمان سانتریفیوژها یا بحث‌های مشابه این، علاوه بر طول دوران مذاکرات ما هر طرف دانشمندان و متخصصان آن ساعت‌ها یا روزها مجبور باشند با استفاده از پیشرفته‌ترین برنامه‌های کامپیوتری و مدل سازی انتخاب‌های مختلف را بررسی کنند. این نشانه افتخار ملی ما نیز هست که درباره اقداماتی که دانشمندان جوان ما انجام می‌دهند، بهترین دانشمندان غربی  ساعت‌ها مذاکره و مطالعه می‌کنند تا جزییات آن را مشخص کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که جزییات مرحله بسیار جدی است، گفت: بارها تأکید کرده‌ایم که باید طرف مقابل بپذیرد که اگر بخواهد با ایران به یک راه‌حل مذاکراتی برسد باید از سیاست فشار دست بردارد. نمی‌تواند هم با ایران مذاکره کند و هم به ایران فشار وارد کند.

وزیر خارجه ادامه داد: این موضوع کاملا روشن شده و الان فقط درباره سازوکارها بحث می‌‌کنیم. امیدواریم با بحث جدی بتوانیم در فاصله‌ای که وقت داریم به نتیجه برسیم. البته کار دشواری است. ممکن است به نتیجه رسیدن دشوار باشد، اما ما با اطمینان و اعتماد به نفس و با امید به خدا جلو می‌رویم.

خبرنگار فارس در خصوص اخبار مطرح شده مبنی بر ملاقات ظریف با همتای آمریکایی در هفته‌های آینده نیز سؤال کرد که وزیر خارجه در این باره گفت: آخر هفته جاری هم من هم آقای کری و هم تعداد دیگری از وزرای خارجه ۱+۵ برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس خواهیم بود. هنوز برنامه‌ریزی قطعی صورت نگرفته اما زمان حضور ما در داووس فرصتی هست که بتوانیم مذاکره کوتاه -نه مذاکره هشت ساعته- داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در دوران مجمع جهانی اقتصاد همه گرفتار جلسات متعدد، سخنرانی، میزگرد و ... هستند، عنوان کرد: بنده هم حداقل در سه میزگرد شرکت می‌کنم و البته حضور ما در آنجا خیلی طولانی نیست و همزمانی حضور من با آقای کری مدت کوتاهی است. لذا احتمال اینکه با آقای کری یا با سایر اعضای ۱+۵ ملاقات کنم وجود دارد.

ظریف با اشاره به کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: بعد از اجلاس داووس، کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار می‌شود که براساس شنیده‌های من همه وزرای خارجه ۱+۵ در مونیخ هستند و احتمال یک دور دیگر مذاکرات ایران و ۱+۵ در مونیخ است.

وی عنوان کرد: در سفرم به بروکسل با خانم موگرینی قرار گذاشتم که یک دور دیگر مذاکره در داووس داشته باشم با دیگران نیز احتمال دارد گفت‌وگو داشته باشم.

وزیر خارجه در عین حال یادآور شد: الزاما محور همه مذاکرات هسته‌ای نخواهد بود. در داووس در یک جلسه ویژه سوریه شرکت خواهم کرد و درباره وضعیت ژئوپولتیک جهانی من و خانم موگرینی صحبت خواهیم کرد. لذا زمینه‌های حضور و مذاکره و گفت‌وگو در اجلاس داووس زیاد است.

وی اعلام کرد که رئیس جمهور در اجلاس سال جاری داووس حضور نخواهد یافت و به احتمال زیاد علاوه بر او (ظریف) نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس گفت که دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ در مونیخ در اوائل فوریه و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار می‌شود و افزود: ظاهراً معاونان ایران و ۱+۵ روز قبل از کنفرانس امنیتی مونیخ یک جلسه دارند که ببینند زمینه برای مذاکرات وزرا هست یا خیر.

ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا در مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا سندی به دست آمده؟ عنوان کرد: ما با ۱+۵ مذاکره می‌کنیم. گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در کنار مذاکرات است. همانطور که ما گفت‌وگوهای خیلی خوبی با روس‌ها داشتیم، سفرهای من به اروپا (فرانسه و آلمان) بحث‌های خیلی خوبی داشتیم. تقریبا همان بحث‌هایی که با آمریکایی‌ها داریم با اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها داریم.

وی با بیان اینکه چینی‌ها در وین پیشنهادهای خیلی خوبی را آوردند، عنوان کرد: روس‌ها در بحث همکاری با ایران در حوزه غنی‌سازی و تولید سوخت نظرات جالبی دارند. فرانسوی‌ها در مورد گداخت هسته‌ای نظرات خوبی را ارائه دادند. زمینه‌های مختلفی مطرح شده، حتی به صورت غیررسمی نوشته‌هایی درباره زمینه‌های همکاری نیز بعضی وقت‌ها بین طرف‌ها رد و بدل شده است.

ظریف تصریح کرد: آن کاری که باید در نهایت صورت گیرد، تدوین یک متن مشترک با کل ۱+۵ است، نه با کل آمریکایی‌ها.

وی گفت: علت اینکه به نظر می‌رسد ما با آمریکایی‌ها زیاد صحبت می‌کنیم، در دو وجه قابل بررسی است. یکی اینکه ما تنها جای گفت‌وگویمان با آمریکا در چارچوب ۱+۵ است در صورتی که دوستان ما مرتب با سفرای فرانسه، انگلیس و آلمان و کاردار ترددی انگلیس ملاقات می‌کنند. همکاران ما در برلین، پاریس، لندن و بخصوص مسکو و پکن به صورت روزانه با همتایان اروپایی و روسی و چینی ملاقات دارند. با آمریکایی‌ها تنها زمانی که گفت‌وگو داریم، در زمان مذاکرات ۱+۵ است و این یک دلیل است و به همین خاطر به نظر می‌رسد ما خیلی داریم مذاکره می‌کنیم. در صورتی که این گونه نیست. زمانی که ما با گفت‌وگو با روس‌ها و چینی‌ها صحبت می‌کنیم بسیار بیشتر از زمان گفت‌وگو با آمریکایی‌هاست.

وزیر خارجه افزود: نکته دوم این است که بیشترین میزان تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران توسط دولت و بخصوص کنگره آمریکا اعمال شده و لذا ضروری است بتوانیم راجع به اینکه چگونه می‌شود به این تحریم‌ها پایان داد با اینها گفت‌وگو کنیم.

وی گفت: یک زمانی گفته می‌شد آمریکایی‌ها خود را در تار عنکبوتی از تحریم آنچنان گرفتار کرده‌اند که دست و بال خود را بسته‌اند. امروز شاید این به خوبی مشاهده شود که موضوع تحریم نه تنها یک ابزار فشار برای جمهوری اسلامی شده بلکه یک ابزار دعوای سیاسی در داخل آمریکا شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: این نشانگر اشتباه محاسبه‌ای است که دولت آمریکا در این زمینه داشته است. ضرورت دارد اگر می‌‌خواهند این موضوع به نتیجه برسد و یک سابقه مثبت در این زمینه ایجاد شود، هر چه سریع‌تر این بازی خطرناک فشار بر ایران را خاتمه دهند؛ چون با فشار هیچگاه کار به نتیجه نخواهد رسید.

وی در خصوص اینکه آیا چهار ماه برای حصول توافق جامع کافی است؟ خاطرنشان کرد: یک هفته برای رسیدن به توافق کافی است، در صورتی که همه طرف‌ها به این واقع‌بینی رسیده باشند که تحریم دیگر کارآمدی ندارد، برنامه هسته‌ای ایران در ابعاد مختلف ادامه خواهد یافت.

ظریف تصریح کرد: بهترین راه برای اطمینان از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است، این است که این برنامه به صورت شفاف و تحت نظارت آژانس ادامه داشته باشد. این یک واقعیت است. همه به این واقعیت رسیده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داشت، همه به این واقعیت رسیده‌اند که تحریم‌ها باید برداشته شود؛ حالا یا چانه‌زنی است یا دشواری توافق برای رسیدن به جزییات است که این کار را طول داده است.

وی گفت: به نظر من چهار ماه کافی است ولی می‌تواند چهار سال هم کافی نباشد. کما اینکه با نگاه غلط آمریکایی‌ها، کار را دنبال کردن، ۱۰ سال هم کافی نبود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اینکه آیا پیش بینی می‌کنید تا اسفند ماه به توافق جامع دست یابید؟ عنوان کرد: پیش بینی کردن در عالم سیاست کاری خوبی نیست. ولی اطمینان دارم که جمهوری اسلامی ایران با هدف رسیدن به نتیجه وارد مذاکره شده ولی با هدف حفظ دستاوردهای علمی و منافع ملی همزمان است. اگر طرف مقابل آمادگی داشته باشد ما آمادگی داریم تا بهمن ماه و سالگرد پیروزی انقلاب به نتیجه برسیم.

وی در خصوص انتقادهای وارده درباره سفرش به پاریس در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: بنده معتقدم سیاست خارجی باید فعال باشد. با قهر کردن نمی‌‌توانیم سیاست خارجی را دنبال کنیم. باید در همه صحنه‌ها حضور داشته باشیم و دیدگاه‌هایمان را به صورت شفاف، منطقی و جدی بیان کنیم.

ظریف افزود: در کنار اینکه ضرورت داشت من با همتایان در مورد بحث هسته‌ای مذاکره کنم و فرانسه نقش قابل توجهی داشته است. در یک دوران فرانسه موتور محرکه مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی بوده است. علاقه‌مندیم فرانسه این نقش را مجدداً داشته باشد.

وی ادامه داد: فرانسه یک شریک تجاری مهم ایران است و می‌تواند در حوزه هسته‌ای یکی از شرکای خوب برای ایران باشد. الان شرکای خوبی در روسیه برای بحث هسته‌ای داریم. فرانسه قبلا در این زمینه حضور داشته و می‌تواند مجدد حضور داشته باشد.

ظریف گفت: در موضوع افراط به معنی اقدامات خشونت آمیزی که متاسفانه در منطقه ما صورت می‌گیرد و هم توهین به مقدسات که یکی از مظاهر افراط است. امروز فرانسه محلی است که این بحث جهانی به شدت دنبال می‌شود و ضرورت دارد که جمهوری اسلامی ایران حضور داشته باشد و مواضع بسیار شفافی در این زمینه داشتیم.

*بدون رودربایستی موضع و دیدگاه و تحلیل خود را درباره توهین به مقدسات بیان کردم

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ما افراط را هم در توهین به مقدسات محکوم می‌کنیم و در این زمینه پیشگام بودیم و در ملاقات با وزیر خارجه فرانسه بدون هیچ رودربایستی موضع و دیدگاه و تحلیل خودمان را بیان کردم. این فقط یک موضع گیری سیاسی نیست؛ یک تحلیل منطقی است که زمانی به مقدسات و ارزش‌های دیگران توهین می‌کنید و برخی برای شهروندان یک کشور احترام قائل نمی‌شوند و به آنها توهین می‌کنند، بذر تنفر و افراط را می‌پاشند و همین بذر تنفر و افراط است که باعث شده این تعداد از شهروندان کشورهای غربی متاسفانه در منطقه ما به قتل، غارت و خونریزی و کشتار مردم بیگناه بپردازند.

ظریف اضافه کرد: این یک درد مشترک است. دردی است که باید کشورهای غربی و دوستان ما در غرب به آن فکر کنند که چرا این تعداد از شهروندان آنها به سوریه و عراق می‌روند و مردم عراق و سوریه را گردن می‌زنند؟

وی پرسید: آیا این نتیجه آنچه هست که تمدن غربی به دنبال آن بوده است؟ باید با اینها که افراط گرایی را ترویج می‌کند، برخورد شود.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: اینکه شما در خانه‌تان بنشینید و نتوانید در حضور دیگران این حرف‌ها را بزنید نشانه داشتن منطق و استدلال قوی نیست. جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند حرف منطقی و حساب دارد و این حرف حساب را بدون رودربایستی، خجالت و اینکه نگران باشد با اعتماد به نفس کامل در همه حوزه‌ها می‌زند.

وی گفت: ما خطوط قرمز خودمان را رعایت می‌‌کنیم. دیدگاه‌های رهبری، نظام و مردم را کاملا رعایت و همزمان حضور فعال هم داریم و منافع کشور و اسلام را پیش می‌بریم. باید با ایران هراسی و اسلام هراسی مقابله کرد و به حمدالله امروز شرایط به گونه‌ای شده که اسلام هراسی و ایران هراسی رنگ می‌بازد و افراطیون فقط مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند که باید با این مزاحمت‌ها با بهترین سیاست‌ها برخورد کرد تا نتوانند این میزان رد منطقه ما کشتار و ناامنی ایجاد کنند.

*نیاز بود چند دقیقه مذاکره متوقف شود

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره پیاده‌رویش با جان کری در ژنو و اینکه آیا پیشنهاد کری بود و انتقادات وارده در این زمینه نیز خاطرنشان کرد: پیشنهاد ایشان نبود. به دلیل اینکه جلسه بسیار صریحی بود و بحث‌ها بسیار جدی بود. شاید نیاز بود این بحث‌ها چند دقیقه‌ای متوقف شود و به شکل دیگری ادامه یابد. این کارها در بحث‌های دیپلماسی خیلی طبیعی است.

وی اضافه کرد: ژنو دو ایراد داشت یکی اینکه هتل، باغ و حیاطی نداشت و در کوچه‌های بغل هتل که ۱۰ دقیقه‌ای راه رفتیم خبرنگار زیاد بود و دوستان خبرنگار هم که این جور چیزها را خیلی می‌پسندند که با آن خبر، گزارش تولید کنند.

ظریف گفت: پرداختن بیش از اندازه مورد نیاز به این حواشی کمکی نمی‌کند. حرکتی که آنجا شد بدون حاشیه سازی بود و صرفا برای این بود که مذاکرات از حالت نسبتا تنش آلودی که پیدا کرده بود، خارج شود و بشود با استفاده از هوای پاک که امروز هم روز هوای پاک است، یک مقدار فضای مذاکرات تغییر کند.

وی ادامه داد: مذاکراتی که هشت ساعت طول کشیده و تنها استراحتی که وجود داشته این یک ربع بوده و دو بار هم سر نماز ظهر و مغرب که خواهش کردیم جلسه متوقف شود. به غیر از این هیچ فرصت استراحتی نبوده است. وقتی مذاکرات در بحث‌هایی که برخی از آن تنش آلود بوده، غیرممکن می‌شود که مذاکرات را ادامه داد و نیاز است از امکانات مختلف استفاده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: دوستانی که بیش از ظرفیت موضوع می‌خواهند از این موضوع (پیاده روی) استفاده سیاسی کنند، اشکال ندارد، ما آمادگی داریم دوستان استفاده سیاسی کنند. همواره گفته‌ام مذاکرات ما یک حرکت ملی است، یک حرکت جناحی نیست.

وی گفت: هیچ وقت در عمرم جناحی نبوده‌ام و انشاءالله هیچ وقت هم جناحی نخواهم شد. دوستان مطمئن باشند من برای اهداف جناحی چنین کاری را نمی‌کنم، چون جناحی ندارم که برای اهداف آن این کار را بکنم. از دوستان توقع دارم منافع ملی را فدای ملاحظات جناحی نکنند.

*محکومیت اقدام رژیم صهیونیستی

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بلندی‌های جولان در سوریه با بیان اینکه حیات این رژیم در ایجاد بحران، تنش و ارتحاب بوده، گفت: این رژیم همواره بر این اساس عمل کرده و همواره از هر چه که منطقه را به سوی آرامش ببرد، نگران شده، کما اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران بیشترین عامل نگرانی رژیم صهیونیستی بوده و نتانیاهو مدت‌هاست که به در و دیوار می‌زند تا از موفقیت این مذاکرات جلوگیری کند.

ظریف حرکت‌های این رژیم را اقدام جدیدی ندانست و افزود: ما هر حرکت و تجاوزی را به شدت محکوم می‌کنیم و این اقدام رژیم صهیونیستی هم به شدت محکوم است. اما از سابقه تاریخی که در منطقه ما هست جز این انتظاری از رژیم صهیونیستی نمی‌رود.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی و شهادت فرزند عماد مغنیه و چند تن از نیروهای حزب‌الله لبنان نیز تصریح کرد: کلیه حرکت‌های تروریستی و سیاست تروریسم دولتی که توسط رژیم صهیونیستی همواره اعمال شده، از سوی جامعه بین‌المللی بارها و بارها محکوم شده است.

ظریف اضافه کرد: رژیم صهیونیستی با اقداماتی که انجام می‌دهد و با سیاست اعلام شده‌اش که یک محله را نابود می‌کند برای مقابله و پاسخ گفتن به برخی اقدامات گروه‌های مقاومت، این نشان دهنده یک سیاست تروریسم دولتی است که بارها و بارها توسط سازمان ملل محکوم شده و مخالف تمام موازین حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه است ولذا این حرکت‌ها از دید ما محکوم است و فکر می‌کنم جامعه بین‌المللی نگاهی جز این به این اقدام رژیم صهیونیستی نداشته است.

وی در خصوص حضور نتانیاهو در راهپیمایی ضد تروریسم در پاریس نیز گفت: فکر نمی‌کنم هیچ کس از حضور ایشان خشنود بوده است.

*سفر فردای ظریف به کابل

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره سفرش به افغانستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جهاد در افغانستان و بخصوص بعد از پایان حکومت طالبان در افغانستان به عنوان متحد مردم و دولت افغانستان در کنار آن بوده است. بسیار خوشحالیم که امروز یک دولت وحدت ملی در افغانستان تشکیل شده و علاوه بر آن دو دوست نزدیک جمهوری اسلامی ایران یعنی آقای دکتر اشرف غنی و همچنین آقای دکتر عبدالله عبدالله مسئولان این دولت هستند و تمام طیف‌های مختلف مردم افغانستان در این دولت نمایندگی می‌شوند.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالیم که کابینه به مجلس معرفی می‌شود و احساس می‌کردم ضرورت دارد در این مقطع بسیار مهم بنده به افغانستان سفر داشته باشم. دو هفته قبل مشاور امنیت ملی افغانستان در ایران بودند و گفت‌وگوهای خوبی با برادر خوبم امیردریادار شمخانی و بنده داشتند و امیدوارم در سفر فردا به کابل بتوانیم هم حمایت خود را از روند وحدت ملی در افغانستان اعلام و هم در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور در موضوعات مختلفی که دو کشور را به هم وصل می‌کند و اشتراک منافع دارند یا خطرات مشابهی که دو کشور از آن رنج می‌برند بخصوص مواد مخدر، ترور و افراط، بتوانیم گفت‌وگوهای خوبی انجام دهیم.

 

این خبر در حال تکمیل است...

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار