امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140720
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۴
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در دین مبین اسلام از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه یاد شده است. فریضه یعنی

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در دین مبین اسلام از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه یاد شده است.

فریضه یعنی یک عمل واجب که خداوند برای همه انسان‌ها انجام دادن آن را ضروری دانسته است.

از سویی آیات و روایات بسیاری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر وارد شده و این فریضه را ضامن بقا و احیای جامعه دانسته‌اند.

در حکومت جمهوری اسلامی ایران هم به این دلیل که ساختار دینی و شرعی چارچوب اصلی نظام را تشکیل  می‌دهد توجه به امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است و با توجه به تنظیم لایحه‌ای برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و رد آن توسط شورای نگهبان و با توجه به شرایط کنونی جامعه نهادهایی مختلف در زمینه احیای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شدند که یکی از آنها ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر است که به ریاست آیت‌الله جنتی فعالیت می‌کند.

از همین رو معاون توسعه منابع و نظارت راهبردی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره اهداف و ارکان ستاد احیا امر به معروف و نهی‌از منکر گفت‌وگو کرده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

سوال: هدف از تشکیل نهادی به نام ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر چیست؟

پاسخ: قبل از پاسخ به این سوال باید درباره ضرورت امر به معروف و نهی از منکر صحبت کرد. امر به معروف و نهی از منکر ضرورتی دینی، فطری و اجتماعی بوده و یکی از اساسی‌ترین وظایف انبیا و اولیا خدا بشمار می‌آید. این فریضه تلاشی هدفمند برای استقرار خوبی‌ها، پسندها و ارزش‌ها و زدودن بدی‌ها، ناپسندها و رفتارهای ناشایست در سطح فرد و جامعه بر پایه احکام نورانی شریعت اسلام است و ازسویی نظام جامع نظارتی برای تحقق احکام الهی و ایجاد جامعه و حکومت اسلامی و نفی حکومت طاغوتی است.

در دیدگاه حکومتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (قدس سره)، امر به معروف و نهی از منکر دو اصل مهم برای اصلاح جامعه است. از دیدگاه ایشان همه ملت موظفند در تمامی کارهایی که مربوط به اسلام است، نظارت داشته باشند.

همچنین حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را تضمین کننده دوام و استحکام حکومت صالحان و رها کردن و به فراموشی سپردن آن را زمینه‌ساز سلطه اشرار و نابکاران بیان داشته‌اند.

ستاد احیا دارای ساختار مدیریتی نظارتی بوده و از تصدی‌گری اجتناب ورزیده و با تکیه بر مشارکت مردمی در اجرا و همکاری سازمان‌های دولتی و غیردولتی به ویِِژه در بخش‌های فرهنگی و آموزشی اقدام فراگیر و همه جانبه برای گسترش و ترویج این فریضه را در دستور کار دارد. علاوه بر این بر روند امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نظارت داشته و انسجام و یکپارچگی در رویه‌ها را دنبال می‌کند.

برای نیل به اهداف مذکور با تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر از سال 1372 تأسیس گردید.

سوال: ماموریت و رسالت ستاد احیا چیست؟

پاسخ: من به این سوال به صورت موردی پاسخ می‌دهم. مأموریت و رسالت ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از: توسعه نظام‌مند فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، ترغیب آحاد جامعه به اجرای این فریضه با تأکید بر تذکر لسانی و تقویت نظارت عمومی در تمامی شئون و تعاملات اجتماعی به امر سیاستگزاری و انجام فعالیت‌های ترویجی، نظارتی و حمایتی و همچنین هماهنگی‌های ستادی و بین دستگاهی، مخاطب فعالیت‌های ستاد عامه مردم، تشکل‌های مردمی، گروه‌های مرجع و نخبگان، دستگاه‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی و رسانه‌ها.

سوال: کمی در مورد ساختار ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر برایمان بگویید.

پاسخ: ستاد احیا در سه سطح مرکزی، مرکز استان و شهرستان‌های استان گستره فعالیت دارد. رییس ستاد امام جمعه بوده و استاندار قائم مقام و یک نفر که تجربه مدیریتی دارد، به عنوان دبیر فعالیت می‌نمایند.

ساختار ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر با آخرین تغییرات و اصلاحات که در شهریور ماه 1392 به تأیید حضرت آیت ا ... جنتی، ریاست محترم ستاد، رسیده است بدین شرح می‌باشد:

دبیرکل: در حوزه دبیرکل چهار مدیریت با عناوین؛ روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، امور بانوان، بازرسی و حراست پیش‌بینی شده است. علاوه بر این پژوهشکده مستقلی زیر نظر دبیرکل به فعالیت‌های پژوهشی مبادرت می‌ورزد. این حوزه علاوه بر فعالیت‌های مربوط به مدیریت‌های مذکور، نسبت به ارتقا جایگاه ستاد و تحقق اصل هشتم قانون اساسی مبادرت می‌ورزد.

معاونت توسعه منابع و نظارت راهبردی: در این معاونت چهار مدیریت؛ برنامه‌ریزی و بودجه، اداری و پشتیبانی، آمار و اطلاعات و نظارت و پیگیری در نظر گرفته شده است.

معاونت وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها: در این معاونت سه مدیریت؛ فرهنگی اجتماعی، اقتصادی زیربنایی و تولیدی صنعتی پیش بینی شده است.

معاونت تشکل‌های مردمی: در این معاونت سه مدیریت؛ سمن‌ها و احزاب، اصناف و اماکن و هیات مذهبی و مساجد در نظر گرفته شده است.

معاونت فرهنگی: در این معاونت سه مدیریت؛ آموزش و پژوهش، تبلیغات و انتشارات و مطبوعات و رسانه‌ها پیش‌بینی شده است.

معاونت سازمان‌های نظامی و قضائی: در این معاونت سه مدیریت؛ قضائی و حقوقی، نظامی و انتظامی و بسیج پیش‌بینی شده است که هر کدام از این بخش‌ها وظایف و مسئولیت‌های خاصی را دارند که در سند چشم انداز ستاد به جزئیات آمده است.

سوال: لطفا بخشی از وظایف معاونت متبوع خود را بفرمایید.

پاسخ: معاونت توسعه منابع و نظارت راهبردی همانطور که گفته شد به چهار مدیریت برنامه‌ریزی و بودجه، اداری و پشتیبانی، آمار و اطلاعات و نظارت و پیگیری تقسیم می‌شود که عمده وظایف این معاونت عبارت است از تنظیم برنامه سالانه، تدوین و اجرای برنامه‌های تحول و بهبود، ایجاد بانک اطلاعات، پیاده‌سازی طرح‌های اتوماسیون اداری، نظارت بر اجرای برنامه‌ها، پیگیری تحقق برنامه‌های ستاد، تهیه و بازتعریف دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها، تنظیم بودجه ملی و استانی ستاد، تهیه امکانات و تجهیزات، جذب نیروی انسانی متخصص و توانمندسازی، ارزیابی عملکرد واحدهای ستاد در مرکز و استان‌ها و مستندسازی تجارب استان‌ها در اجرای طرح‌های ستاد.

سوال: در حاضر چه فعالیت‌هایی در معاونت توسعه منابع و نظارت راهبردی در حال انجام است؟

پاسخ: مهم‌ترین اقدامات این معاونت در سال 1393 به شرح زیر بوده است:

* تدوین شرح وظایف مدیریت‌های ستاد در مرکز و استان‌ها

* تهیه دستورالعمل ارزیابی عملکرد واحدهای استانی

* تهیه دستورالعمل همکاری‌های تشکل‌های مردمی غیردولتی با ستاد احیا

* جلب کمک‌های مردمی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی ستاد

* پیگیری ارتباط خیرین با موضوع امر به معروف و نهی از منکر

* تدوین و انتشار نشریه راه رشد

* جلب همکاری وزارت کشور و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی برای اجرای مأموریت‌های ستاد

* اجرای طرح تذکر کتبی

سوال: آیا بودجه‌ای که برای فعالیت‌های ستاد در نظر گرفته شده با توجه به اقدامات انجام گرفته و یا اقدامات در حال انجام، کفاف فعالیت‌های ایت ستاد را می‌دهد؟

پاسخ: اقداماتی که ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر در برنامه‌های سالانه خود در نظر گرفته با بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده بسیار کم می‌باشد و برای اجرای مأموریت بزرگ ستاد، مناسب نمی‌باشد البته تلاش می‌شود از ظرفیت و امکانات دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های غیردولتی مردم نهاد و خیرین برای اجرای برنامه‌های ستاد احیا بهره‌مند شویم.

امیدواریم که دولت محترم و مجلس شورای اسلامی، برای پیاده سازی امر به معروف و نهی از منکر در عرصه کلان کشور در برنامه‌ریزی‌ها و بودجه، امعان نظر ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها