امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140724
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۴
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان پیش از ظهر امروز در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تهران با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان پیش از ظهر امروز در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تهران با حضور سفیران کشورهای خارجی، سرمایه‌گذاران و بازرگانان در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: فضای سرمایه‌گذاری در ایران نه در تبلیغ سیاسی دولتمردان بلکه در زبان کارآفرینان نوید آغاز فصل جدیدی را به جهانیان می‌دهد.

وی افزود: در ماههای اخیر هفته‌ای نبوده است که درخواست ملاقاتی برای یک هیئت اقتصادی خارجی نداشته باشیم و همه دنیا به دنبال بازبینی مناسبات اقتصادی‌شان با ایران هستند و به این نتیجه رسیده‌اند که اقتصاد ایران را دوباره باید شناخت برخی فکر می‌کنند عقب مانده‌اند و متوجه غیبت‌شان در بازار ایران شده است.

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران حضور ایران در اقتصاد جهانی را یکی از سه محور اصلی برنامه‌های دولت عنوان کرد افزود: این مسئله هم اقتصاد ایران را درگوگون می‌کند و هم اقتصاد منطقه به عنوان در بحث انرژی می‌توانیم هاب (قطب) منطقه باشیم.

نهاوندیان با تأکید براینکه در سه دهه اخیر با سرمایه‌گذاری عظیمی که بر روی نیروی انسانی کرده‌ایم، مسائل ما بسیار متفاوت شده است، افزود: در سی و چند سال گذشته دغدغه اقتصادی ما این بود که اسکله برای وارد گندم و تیره آهن کم داریم و حتی کوچکترین وسایل خانگی هم وارد می‌شد اما امروز بزرگترین افتخار ما این است که به تکنولوژی‌هایی دسترسی داریم که ماحاصل دانش بومی است. این نسل می‌خواهد ایران جدیدی را بسازد و نوع و بحث ما متفاوت شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خلال سخنان خود به این نکته هم اشاره کرد که اصلاح مناسبات دولت و فضای کسب و کار یکی دیگری از مسائلی است که به بلوغ اندیشگی رسیده است و اکنون کمتر شکست بازار  و دولت و دوگانگی آن مورد بحث است و همه به دنبال آن است که چگونه رابطه دولت و فضای کسب و کار را بهینه کنند.

وی تصریح کرد: الان به این نتیجه رسیده ایم که بخش خصوصی باید مدیریت فعالیت اقتصادی را برعهده بگیرد، اما دولت هم به دنبال ایجاد شرایط محیط کسب و کار است و عزم این مسئله وجود دارد که خطاهای گذشته تکرار نشود و نوسان پاندلوی یا محدودیت همه چیز به تاریخ پیوسته است.

نهاوندیان همچنین با اشاره به اینکه رشد اقتصادی باید متکی بر بهره‌وری و نوآوری ساماندهی باشد، افزود: درآمدهای متکی بر رانت در اقتصاد ایران را دیگر نباید جستجو شود و اگر در گذشته‌ سودهای بادآورده‌ای ناشی از رفتارهای غلط ایجاد شده دیگر نباید در این اقتصاد جایی داشته باشد.

به گفته رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران اصلاح ساختاری در ساده‌سازی و سالم‌سازی مقررات اقتصادی شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم  دهه پیشرو در ایران دهه‌ای کاملاً متفاوت با گذشته‌اش خواهد بود و اکنون همگان فهمیده‌اند که اقتصاد ایران طی سه دهه تحریم منزوی نشده، بلکه رشد هم کرده و از این میدان پیروز بیرون آمده است اگرچه قبول داریم که نوساناتی هم وجود داشته، ولی می‌توانیم آن را به سوء تدبیرها و سوء مدیریت‌ها تعبیر کنیم. کما اینکه در یک سال و نیم اخیر دولت تدبیر و امید توانست با تدبیر سیاسی تورم را از 40 درصد به کمتر از 20 درصد برساند.

نهاوندیان بر این نکته صحه گذاشت که دولت برای هر کاری ابتدا جلسات کارشناسی متقنی را برگزار کرده و نظر کارآفرینان را جویا می‌شود.

وی افزود: برای همه کارشناسان آگاه محرز است که آسیب‌پذیری ایران از کاهش قیمت نفت بسیار کمتر از بازیگران این صحنه است و سهم درآمد دولت در صادرات نفت در بودجه از اقتصاد و تولید ناخالص ملی را در نظر بگیرید و ببینید آسیب‌پذیری بازیگران این صحنه (کاهش قیمت نفت) چقدر و ایران چقدر است.

نهاوندیان با بیان اینکه حتی فضای پیرامونی ما نیز دگرگون شده است، خاطرنشان کرد: آتش خشم و خشونت که این روزها زبانه آن به کشورهای اروپایی هم اثابت کرده همه را بیدار کرده و ایران به سرزمین اعتدال تبدیل شده است و الگوی ایران برپایه آرمان اسلامی که برپایه عقلانیت و تدبیر است می‌تواند مشکل‌گشای چالش‌های سیاسی باشد به یاد بیاوریم روزهایی را که تبلیغ‌های ایران‌ستیزانه ایران را عاملی برای تروریسم نشان می‌داد، ولی الان ما را جلودار مبارزه با تروریسم می‌دانند ما این جهالت‌های افراطی را می‌شناسیم، از سر گذرانده‌ایم و توانسته‌ایم با آن مقابله کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: ما ریشه‌های تفکرات غلط بر تفکرات دینی را می‌شناسیم. راه حل مردم‌سالاری را با احترام به آرمان‌های دینی می‌دانیم.

وی بر این نکته تأکید کرد که دولت صادقانه اعلام کرده و پافشاری می‌کند که به دنبال سیاست‌گذاری باثبات است و دوران جست و خیزهای هیجانی به سر آمده و رشد پایدار جز با فهم مشترک بین دولت و بخش خصوصی که هر دو به آن اعتقاد داشته باشند و به آن عمل کنند، رخ نمی‌دهد.

نهاوندیان افزود: هیچگاه اقدامی‌هایی برای تهییج‌های توخالی یا تهدیدهای زودگذر نمی‌بینیم و هیچ تصمیم اقتصادی صورت نمی‌گیرد، مگر آنکه جلسات کارشناسی پشت آن باشد و با کارآفرینان و دست‌اندرکاران آن حوزه مشورت شده باشد در فرهنگ اقتصادی سیاست‌گذاران اصل در تولید ثروت برپایه کار مولد محترم شمرده شده است و از آن زمانی که ثروت را منفی بدانند یا از این طرف هرگونه ثروتی را مثبت بدانند فاصله گرفته‌ایم.

وی اذعان داشت: با نگاه بر همین واقعیت‌ها آینده اقتصاد ایران را بسیار درخشان دانسته و امیدبخش‌ترین اقتصاد در دست‌نخورده‌ترین نقطه جهان می‌شناسم.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: دولت تصمیماتی را برای ایجاد بسترسازی و آمادگی حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری را دارد و اراده ما برای اصلاح رابطه بین بانک با بنگاه‌ها جدی است و در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است و بانک باید از شکل حاکمیتی خارج شود و رابطه آن با بنگاه‌های تولیدی، بنگاه با بنگاه باشد و تحت نظارت آهنین بانک مرکزی قرار گیرد تا بساط‌های فسادزا و تلاش‌های فرار از نظارت پایان پذیرد چرا که این پول‌های بادآورده را بنگاه‌های تولیدی ما پرداخته‌اند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در سخنان پایانی خود رفع موانع صادراتی را از دیگر دغدغه‌های دولت عنوان کرد و گفت: این مسئله بیش از گذشته مدنظر قرار خواهد گرفت و اکنون از بنگاه‌های اقتصادی می‌خواهیم تا واقعیت‌های اقتصادی ایران را به شرکای خارجی خود معرفی کنند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها