امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۱۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140740
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۴
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مردم صنعا پایتخت یمن از صبح امروز (دوشنبه) شاهد درگیری شدید بین جنبش انصارالله و ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مردم صنعا پایتخت یمن از صبح امروز (دوشنبه) شاهد درگیری شدید بین جنبش انصارالله و نیروهای گارد ریاست& zwnj;جمهوری در محوطه کاخ ریاست جمهوری و خیابان‌های اطراف بودند.

دلیل این درگیری‌ها هنوز رسما اعلام نشده است اما اختلاف اصلی انقلابیون با «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور بر سر پیش‌نویس قانون اساسی و اصرار او برای تجزیه یمن به 6 اقلیم است؛ طرحی که گفته می‌شود از حمایت عربستان سعودی برخوردار است.

پیش از این نیز، انصارالله یمن اعلام کرده بود که از امضای پیش‌نویس قانون اساسی یمن که بر اساس آن این کشور به 6 اقلیم تقسیم می‌شود، خودداری می‌کنند. زیرا تحمیل تقسیم یمن به 6 بخش در شرایط کنونی به معنای کودتا علیه دستاوردهای گفت‌وگوهای ملی و توافقنامه صلح و مشارکت ملی و انقلاب مردمی است.

دست‌کم 10 کشته و زخمی

در پی این درگیری‌ها صدای تیراندازی و انفجارهای متعدد، صنعاء را به حالت جنگ داخلی درآورد، به گونه‌ای که نیروهای گارد ریاست‌جمهوری اقدام به بمباران مواضع انصارالله کردند و در این میان، چندین مسجد و مدرسه و همچنین منازل مسکونی آسیب دید که طی آن دستکم 10 نفر کشته و زخمی شدند.

درگیری‌ها بیشتر در خیابان‌های الزبیری، الزراعه و باب‌السلام که منتهی به کاخ ریاست جمهوری و وزارت دفاع است، روی داد.

«محمدالبخیتی»، از رهبران انصارالله، درگیری‌های رخ داده را صرفا بین این گروه و گارد ریاست جمهوری دانست و اعلام کرد، ارتش در این میان بی طرف مانده است.

تلاش برای جلوگیری از کودتا علیه انقلابیون

اختلافات بین جنبش انصارالله و رئیس‌جمهور پس از آن آشکار شد که چند روز پیش، نیروهای انصارالله، اقدام به بازداشت رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور یمن کردند.

گروه انصارالله با بر عهده گرفتن این اقدام، بازداشت «احمد عوض بن مبارک» را ضروری خواند و آن را در راستای جلوگیری از کودتا علیه قانون اساسی دانست. گروه انصارالله اعتقاد دارد، رئیس‌جمهور یمن تحت فشار طرف‌های خارجی، از جمله عربستان، سعی دارد تا مفاد توافق شده با این گروه و همچنین ضمیمه امنیتی توافق را زیر پا بگذارد.

دخالت عربستان تا به آنجا رسیده است که منابع خبری از نامه شدیداللحن عربستان به رئیس‌جمهور یمن و درخواست از وی برای مقابله با انصارالله خبر دادند.

«صالح الصماد» مشاور رئیس‌جمهور یمن وابسته به گروه انصارالله در صفحه فیس بوک خود در این باره نوشت: اگر رئیس‌جمهور به مفاد توافقنامه پایبند نباشد، نه تنها اوضاع آرام‌ نخواهد شد بلکه متشنج‌تر نیز خواهد شد.

تعطیلی سفارتخانه در صنعا

درگیری‌های رخ داده در صنعا، باعث شد تا سفارتخانه‌های اطراف محل درگیری بسته و فعالیت نهادهای دولتی و بخش خصوصی در این شهر متوقف شود.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن نیز مدعی شد که نیروهای انصارالله ساختمان تلویزیون و خبرگزاری رسمی یمن را تحت تسلط خود درآورند.

نشست رئیس‌جمهور با مشاوران

سرانجام، با دیدار رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر و مشاور وابسته جنبش انصارلله در کاخ ریاست‌جمهوری، طرفین برای توقف درگیری‌ها به تفاهم رسیدند و تلویزیون یمن گزارش داد که ریاست جمهوری این کشور به طور رسمی توقف درگیری‌ها میان نیروهای دولتی این کشور و حوثی‌ها در اطراف کاخ ریاست جمهوری را اعلام کرده است.

هرچند پس از اعلام آتش بس رئیس‌جمهور تا حد بسیاری از شدت درگیری‌ها کاسته شد، اما کماکان منابع خبری از وقوع درگیری‌ها بین نیرو‌های گارد ریاست جمهوری و اعضای انصارالله در خیابان‌های یمن خبر می‌دهند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار