امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14077
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۴۰
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الکساندر کنیازف» کارشناس روس با انتشار مطلبی در رسانه‌های روسیه که نسخه‌ای از آن به فارس نیز ارسال ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الکساندر کنیازف» کارشناس روس با انتشار مطلبی در رسانه‌های روسیه که نسخه‌ای از آن به فارس نیز ارسال شده است، به بررسی جوانب همگرایی اقتصادی در حوزه‌ اوراسیا و بحث تقویت مرزهای این اتحادیه پرداخته است.

جدیدترین بحث‌های اقتصادی منحصر به‌ فرد شامل، فرآیند همگرایی اقتصادی در کشورهای پساشوروی، اتحادیه اقتصادی و جامعه اقتصادی اوراسیا و مناطق آزاد تجاری کشورهای همسود به شدت مورد توجه بخش‌های اقتصادی قرار گرفته است ولی به طور کامل منعکس‌کننده واقعیات و تأمین نیازهای این پروژه نیست.

در پس‌زمینه تهدیدات فعلی و جدید نه‌ تنها باید از مؤلفه‌های سیاسی صحبت کرد بلکه تشکیلات نظامی-سیاسی را نیز باید مدنظر داشت.

مثال ساده‌ای که مؤید این نظر است این است که در عملکرد اتحادیه گمرکی (روسیه، قزاقستان و بلاروس)، تاجیکستان، ارمنستان و قرقیزستان و به طور جدی اوکراین به عنوان رزرو، به طور گسترده‌ای رقابت در نظر گرفته شده است ولی این جایگزینی افزایش رقابت جهانی را در بر ندارد.

به طور دقیق‌تر برای «بیشکک» و «دوشنبه» این پروژه تحت عنوان آسیای مرکزی بزرگ تبدیل به طرح جاده بزرگ ابریشم می‌شود که هسته مشترک هرج‌ومرج در فضای افغانستان است.

حالت دیگر اینکه حمایت چین از جذابیت کمتری برخوردار است ضمن این که در مدت‌زمان کوتاهی در رسانه‌های روس‌زبان «الحاق قرقیزستان» به اتحادیه گمرگی با سروصدای زیادی عنوان شد.

این اعلامیه بعدا برای پیاده‌سازی «نقشه راه» یکی از شرایط الحاق این جمهوری به این اتحادیه شد که در حال حاضر واقع‌بینانه‌تر به نظر می‌رسد.

اما مطلب دیگر اینکه هرگونه همگرایی مسلما برخی مسائل سیاسی-اقتصادی را در قالب برنامه‌های خود دارد. به همین دلیل، در تشکیلات اتحادیه گمرکی برخی مشکلات نیز وجود دارد و به دلیل نقشه راه بودن این طرح برای متقاضیان همگرایی، باید تأمین امنیت عمومی در نظر گرفته شود.

در اسنادی که در اواخر ماه مارس توسط گروه متخصصین و کارشناسان تدوین شد، اشاره شده است که در صورت الحاق قرقیزستان به اتحادیه گمرکی، عوارض گمرگی محصولات قرقیزی در مقایسه با محصولات وارداتی از چین افزایش پیدا کند و این یک تعرفه پشتیبانی از رقابت است.

در راستای مشکلات مرزی قرقیزستان که بسیار ناامن است و با توجه به فساد مالی موجود در برخی نهادها، این سؤال پیش می‌آید که آیا محدودیت عوارض گمرکی در جریان قاچاق تأثیرگذار است؟

پاسخ روشن است، تعرفه‌های حفاظتی خارجی برای اتحادیه گمرکی و مرزهای قرقیزستان تنها در صورتی معنا پیدا می‌کند که مرزهای قرقیزستان و ادارات مرزداری و گمرک این جمهوری، با همکاری دیگر کشورهای اتحادیه گمرکی اداره شود.

به احتمال زیاد، به طور مستقیم در حوزه سیاسی-اقتصادی مشکلات بسیار زیادی در مرزهای افغان-تاجیک و سپس تاجیک-قرقیز در جریان همگرایی ایجاد خواهد شد.

در حال حاضر مرزهای افغان-تاجیک-قرقیز در مسیر همگرایی درگیر یک تعارض کلی در حال گسترش، خواهند شد.

این اتفاقی نیست که همزمان با طرح پیوستن قرقیزستان به اتحادیه گمرکی، عملکرد عوامل نفوذی غرب در قالب تهدیدات تروریستی از طرف نیروهای افراطی مستقر در افغانستان در آستانه خروج نیروهای ائتلاف از این کشور در سال 2014، انکار شد.

در همین زمان بحث در جهت روابط اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی نیز مطرح شد.

به طور مثال، استدلال شده است که امنیت در زمان استقلال کشورهای پساشوروی، توسط نهادهای دیگر تأمین شده است نه از طریق سازمان پیمان امنیت جمعی و وجود کاستی‌ها در این سیستم بیانگر عدم‌موفقیت و بهره‌برداری صحیح از آن شده است.

از سوی دیگر مفهوم گمرک با مسائل مرزی درهم تنیده است و مفهوم اتحاد سمبل یک کار مشترک و سرمایه‌گذاری مشترک است و نه یک کار ساده.

به نظر می‌رسد مرزداران جنوبی اوراسیا در حال حاضر مسئله حفاظت از مرزها را آنطور که باید انجام نمی‌دهند و حفاظت از مرزها مشاوره‌های خاص و خدمات پایه‌ای را طلب می‌کند.

ارزش وجودی اتحادیه گمرکی باید بهره‌برداری از اتحادیه مرزها باشد که مرتبط با سازمان پیمان امنیت جمعی است.

در این راستا این فاکتور مهم باید در نظر گرفته شود که اگر کشوری هم جزء اتحادیه گمرکی نباشد، باید متقاضی ورود به اتحادیه مرزها باشد زیرا حفاظت از مرزها اتحادیه گمرکی ضروری است.

عوامل مرزی باید مأموریت خاص و ویژه خود را اساس کار قرار دهند و تشکیلات سازمان پیمان امنیت‌جمعی به نوبه خود تقویت‌کننده این نیروها و اتحادیه گمرکی از نظر اقتصادی در قالب همگرایی باشد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها