امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140800
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، برنامه پزشک خانواده، یکی از برنامه های استراتژیک نظام سلامت است که از زمان برنامه سوم توسعه اجرای آن جزو تکالیف ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، برنامه پزشک خانواده، یکی از برنامه های استراتژیک نظام سلامت است که از زمان برنامه سوم توسعه اجرای آن جزو تکالیف وزارت بهداشت و دولتها بوده است. این برنامه از سال ۱۳۸۴ در وزارت بهداشت کلید خورد.

اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور طی یک دهه گذشته فراز و فرودهای زیادی داشته است و به خصوص اختلاف نظر بین بیمه ها و وزارت بهداشت و آماده نبودن زیرساختهای اجرایی از موانع اجرای این برنامه بوده است اما در سال ۱۳۹۱  از سوی مسئولان وزارت بهداشت اعلام شد که این برنامه طی یک یا حداکثر دو سال در سراسر کشور در شهرها و روستاها اجرا می شود اما در عمل مشکلات اجرایی باعث شد، این طرح در مرحله پایلوت در دو استان مازندران و فارس متوقف شود.

در مورد شیوه اجرای این برنامه نیز تاکنون دو نسخه برنامه ۰۱ و ۰۲ تدوین و ابلاغ شده است اما هنوز در مورد روش اجرای آن مشکلات و اختلاف نظرهایی وجود دارد.

بر اساس این برنامه هر ایرانی در شهر و روستا صاحب یک پزشک خانواده به عنوان مسئول سلامت خواهد بود که مراقبتهای لازم پیشگیرانه و درمانی را برای حفظ و ارتقای سلامت او ارائه خواهد کرد و در صورت نیاز ارجاع به پزشک متخصص یا فوق تخصص با تشخیص این پزشک خانواده انجام می شود.

این برنامه ملی اهداف مختلفی را دنبال می کند که پیشگیری و کاهش بیماریها، ارتقای سطح سلامت مردم، کاهش مراجعات بی مورد و غیر ضروری به پزشک، افزایش آگاهی مردم برای حفظ و ارتقای سلامت، کاهش هزینه های درمانی مردم، کاهش هزینه های القایی و غیر ضروری سلامت،‌ ثبت سابقه و پیشینه سلامت آحاد ایرانیان به صورت الکترنیک، و... از جمله آنهاست.

این برنامه ملی هم اکنون به صورت نسبی در روستاها و به صورت آزمایشی در شهرهای دو استان فارس و مازندران در حال اجراست و ابهاماتی که در شیوه اجرا، تأمین منابع، آماده نبودن مقدمات اجرایی و فرهنگی، مقاومت هایی در بدنه نظام سلامت و نیز در بین برخی شهروندان و الزامات مورد نیاز برای تغییرات ساختاری در نظام سلامت از جمله موانع و عامل کندی اجرای این برنامه ملی است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها