امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140814
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می‌توانند سؤالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

علائم تومور مغزی

مهران بهادری، یک متخصص آنکولوژی و سرطان گفت: علائم تومور مغزی به اندازه تومور، نوع و محل آن بستگی دارند و معمولاً زمانی بروز می‌کنند که این تومورها بر مغز فشار آورده صدمه زده یا باعث تجمع مایع و تورم مغز شده‌اند.

وی افزود: تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند معمولاً تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند. البته ممکن است این تومورها به بدخیم هم تبدیل شوند.

وی ادامه داد: تومورهای مغزی بدخیم که سرطان مغز نامیده می‌شود اغلب یک عامل جدی و تهدید کننده محسوب می‌شوند که احتمال دارند که سریعتر رشد کرده و به بافت‌های مغزی دیگر حمله کنند.

بهادری ادامه داد: هنوز عامل اصلی در بروز تومورهای مغزی شناخته نشده است اما برخی از عوامل خطرساز احتمال ابتلای افراد را به این بیماری افزایش می‌دهند.مثلاً پرتوهای یونیزه‌کننده که از اشعه‌های X و دیگر منابع منتشر می‌شوند و می‌توانند باعث صدمه به سلول‌ها شده و منجر به ایجاد تومور شوند.

یک متخصص آنکولوژی و سرطان گفت: سابقه خانوادگی نیز از دیگر عوامل خطرساز است البته به ندرت رخ می‌دهد که تومورهای مغزی در یک خانواده به طور مستمر بروز کند و تعداد کمی هستند که چند عضو در خانواده مبتلا به این بیماری می‌شوند.

متن کامل خبر

عوامل استرس های شغلی

امیرمحمد شهسوارانی، یک روانشناس گفت: الزامات و خواسته‌های زیاد شغل از فرد،‌ کمبود منابع و حمایت‌ها، عدم تناسب مهارت فرد با جایگاه شغلی، کیفیت روابط فرد با همکاران و اعضاء خانواده‌اش می‌تواند در او استرس شغلی ایجاد کند.

وی افزود: عوامل متعددی در انسان به بروز استرس منجر می‌شوند که بخشی از آن درونی و بخشی بیرونی است.

* عوامل بیرونی ایجادکننده استرس کدام است

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: آلودگی هوا، سر و صدای محیط، رفتارهای ناهنجار دیگران، فشارهای، نقل و انتقالات، عدم امنیت و کم بودن منابع و حمایت‌های شغلی موجب استرس می‌شود.

وی افزود: همچنین روابط خانوادگی که نتواند آرامش و موفقیت مورد نیاز فرد را تأمین کند به فشار روانی منجر می‌شود.

* عوامل درونی ایجادکننده استرس کدام است

این روانشناس با بیان عوامل درونی ایجادکننده استرس گفت: ژنتیک، تنش‌های پیشین فرد، بالا بودن فشار خون، آماده نبودن بدن برای مقابله با استرس، وجود افکار زیاد به واسطه مسائل مختلف و درگیری‌های ذهنی موجب استرس می‌شود.
متن کامل خبر

آلرژی، آلودگی هوا و سرماخوردگی عامل عود پولیپ‌

یونس اکبرزاده، متخصص گوش، حلق و بینی گفت: آلرژی، آلودگی هوا و سرماخوردگی عامل عود کردن پولیپ‌ها است . این عود کردن بیشتر در فصول بهار و پاییز رخ می‌دهد.

وی افزود: هر نوع تحریکی پولیپ را بدتر خواهد کرد حال آلودگی هوا، کارشخص مانند عطر فروشی یا سر و کار داشتند با مواد شیمیایی باشد در عود کردن پولیپ موثر هستند.

وی تصریح کرد: در فصل‌هایی که آلرژی تشدید می‌شود پولیپ ها عود خواهند کرد برای مثال در فصل بهار به علت گرده‌افشانی و در فصل پاییز که برگ درختان خشک می‌شود و باد و طوفان شکل می‌گیرد و ذرات معلق در هوا پخش می‌شود پولیپ‌ها تحریک می‌شوند

اکبرزاده افزود: زمستان فصلی است که پولیپ‌ها در آن عود می‌کنند چرا که سرما خوردگی افزایش می‌یابد و این سرماخوردگی در کنار پدیده وارونگی هوا عامل عود پولیپ خواهد شد.

این متخصص گوش، حلق و بینی تأکید کرد: پولیپ‌ها توده‌های متورمی هستند که در داخل بینی و گاهی سینوس‌ها رشد کرده و می‌توانند مجرای آنها را مسدود کنند که 90 درصد منشاء آلرژیک دارند.

متن کامل خبر

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در میان بگذارند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار