امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140823
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز در همایش بزرگداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: لایحه بودجه سال 94 در کمیسیون تلفیق دیروز ارائه شد و شامل بودجه 828 هزار میلیارد تومانی کل و 268 هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی است که سهمی از آن اعداد و ارقام مربوط به آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: کلیات بودجه 94 در کمیسیون تلفیق با ارائه دیدگاه موافقان و مخالفان به تصویب رسید و بحث درآمدی، مهم‌ترین بحث است.

نوبخت افزود: به جمع شما آمدم تا حمایت و پشتیبانی دولت تدبیر و امید را اعلام کنم و وزارت آموزش و پرورش با همه وزارتخانه‌ها و دسته‌های اجرایی متفاوت، متمایز و بلکه ممتاز است.

وی اضافه کرد:‌ گرامیداشت هفته دولت با گرامیداشت مردانی همراه است که از آموزش و پرورش برخاسته‌اند. یعنی شهیدان رجایی و باهنر که دو معلم گرانقدر این بستر هستند و در بسیاری از سال‌ها بخشی از مدیران مؤثر دستگاه‌های اجرایی مأمور از آموزش و پرورش بوده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور یادآور شد: آموزش و پرورش برای ارتقای خود بی‌نیاز از همکاری غیردولتی‌ها نیست و به دو روش می‌توان آن را فراهم کرد؛ یکی از آن روش‌ها، شوراها هستند و شوراها به آموزش و پرورش کمک فکری می‌دهند و می‌توانند آموزش و پرورش با این پشتوانه مردمی کار خود را پیش ببرد و هر گونه تعلل در استفاده از چنین ظرفیتی خسرانی برای آموزش و پرورش دارد.

وی اضافه کرد: رئیس‌جمهور شب گذشته در جمع وزرا اعلام کرد وزارت آموزش و پرورش با همه وزارتخانه‌ها متفاوت است و جایگاه رفیعی دارد و باید مجموعه بیشتری برای تعلیم و تربیت 13 میلیون دانش آموز استفاده شود و در این خصوص شوراها نقش تعیین‌کننده‌‌ای دارند.

نوبخت با بیان اینکه حضور بخش غیردولتی و مردمی شرط لازم است، گفت: اما این شرط کافی نیست و کافی این است که ما بتوانیم در اداره و مدیریت مدارس و واحدهای آ‌موزشی نیز از نیروهای مردمی و مجموعه‌های غیررسمی دولتی استفاده کنیم و هر چقدر آموزش و پرورش از بخش غیردولتی برای اداره و مدیریت مدارس خود استفاده کند، موفق‌تر خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: البته این گاهی تعارض پیدا می‌کند و شاید از یک سو نوعی تحمیل هزینه به خانواده‌ها ایجاد کند و فکر می‌کنم تحمیل هزینه نیز به خانواده باشد و به ازای خدمات مدارس دولتی به خانواده‌ها، هزینه‌‌هایی تحمیل می‌شود که آنها باید از طریق ثبت‌نام جبران کنند و این بار به خانواده‌ها تحمیل می‌شود و این همراه با فشار است.

نوبخت یادآور شد: اما سیاست‌هایی که در دولت و وزارت آموزش و پرورش وجود دارد، این است که آن نقطه ضعف یعنی تحمیل بار مالی به مردم گرفته شود چون پول‌ها را می‌خواهد دولت بپردازد و ما نمی‌خواهیم هزینه‌ها را بر عهده مردم بگذاریم؛ البته ما به دنبال بهینه کردن هزینه‌ها هستیم و آمادگی داریم آن هزینه‌هایی که الان می‌دهیم همچنان بر عهده دولت باشد اما از توان و ظرفیت بخش غیردولتی استفاده کنیم یعنی  مدیریت و بخش اجرایی تعلیم و تربیت در این مدارس که تحت نظارت هیأت امنا و شوراها قرار می‌گیرد، اقدام مؤثری است ضمن اینکه دولت همچنان هزینه را می‌دهد و بهره‌وری لازم نیز وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به لایحه بودجه سال 94 افزود: در سال 1394 منابع عمومی ما در بودجه نسبت به سال 93 ،‌6 درصد رشد پیدا کرده است و از 211 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 224 هزار میلیارد تومان در سال 94 رسیده است یعنی رشدی برابر 6 درصد داشته است.

وی اضافه کرد: این هزینه‌ها شامل هزینه جاری و هزینه عمرانی است و این 6 درصد را باید به گونه‌ای تقسیم کرد که به دو مصرف مشخص برای دولت که وجود دارد، برسد که برای هزینه‌های جاری با 11 درصد رشد همراه بوده است و هزینه‌های عمرانی نیز 16 درصد افزایش خواهد داشت و این 11 درصد هزینه جاری خود نیز به دو بخش تقسیم می‌شود که بخشی به حقوق و دستمزد تعلق دارد که برابر با 14 درصد است و جاری‌های ما در سایر، صفر درصد بوده و رشدی نخواهد داشت. در نتیجه از 6 درصد رشد منابع 11 درصد به بخش جاری، 14 درصد به حقوق و دستمزد و صفر درصد را به جاری سایر اختصاص داده‌ایم.

به گزارش فارس، نوبخت گفت: مقداری که به بحث عمرانی مربوط است از 41 هزار میلیارد تومان به 47 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است که 16 درصد در بخش عمرانی رشد داشته‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: آموزش و پرورش در بودجه جاری 23 درصد رشد داشته است یعنی از حدود 19 هزار و 300 میلیارد تومان به 23 هزار میلیارد تومان در بودجه 94 رشد داشته است و در اعتبارات عمرانی نیز از 116 میلیارد تومان به 161 میلیارد تومان افزایش داشته است یعنی رشد بودجه جاری وزارت آموزش و پرورش، 23 درصد است و در بودجه عمرانی نیز آموزش و پرورش 38 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد:‌ با همین قلت منابع و فشارها ضمن اینکه منابع نفتی 8 درصد تقلیل پیدا می‌کند منابع آموزش و پرورش از رشد نسبی برخوردار است. حال بهتر نیست از همین اقدام استفاده بهینه داشته باشیم یعنی این واگذاری‌های مدارس از نظر مدیریت و اجرا با نظارت آموزش و پرورش در کنار شوراها اقدام سنجیده و درستی است و دولت نیز از آن حمایت می‌کند و تأکید می‌کنم دولت علاقه‌مند است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به توافقاتی که در هفته گذشته با وزیر آموزش و پرورش داشته است، گفت:‌ همه معوقات باقیمانده حق‌التدریسی‌ها، اضافه‌کاری‌ها و سربازمعلم‌ها تخصیص لازم داشته و ظرف یک یا دو هفته آینده قابل وصول است و برای بیمه طلایی فرهنگیان نیز با توجه به افزایش تعرفه‌ها و برای حفظ کیفیت قرار بر این شد مابه‌التفاوت آن را تأمین کنیم و فرهنگیان از همان خدمات پیشین استفاده کنند.

نوبخت یادآور شد: مقرر شد بازنشستگان نیز مثل شاغلین در پرداخت سهم خود در بیمه طلایی مشارکت داشته باشند نه بیشتر از آن، و در این خصوص اعتبار آن نیز در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد:‌ طبق توافق با وزیر آموزش و پرورش برای ورودی به آموزش و پرورش توافق شد که دانشگاه فرهنگیان را داشته باشیم چه در سطح دیپلم و چه در سطح لیسانس و هر کس که می‌خواهد وارد آموزش و پرورش شود از این مسیر بگذرد.

وی ادامه داد: کسانی که دوره دانشجویی را طی می‌کنند مثل گذشته تعهد خدمت داشته و ما نیز موظف باشیم از آنها استفاده کنیم.

نوبخت در خصوص توافق دیگر که امروز بخشنامه آن را امضا کرده است، گفت: این توافق آن است که برای دو گروه از فرهنگیان که بازنشسته شده‌اند اما تمایل دارند بمانند و گروهی دیگر کسانی که می‌خواهند پیش از موعد بازنشسته شوند هماهنگی‌هایی صورت گرفت تا تهاتر کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها