امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140824
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش هفته شوراهای آموزش و پرورش امروز با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش هفته شوراهای آموزش و پرورش امروز با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، جمعی از معاونان وزیر و مدیران آموزش و پرورش در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش در سخنانی اظهار داشت: به لطف خداوند و همکاری‌های خوب استانداران در سراسر کشور، شوراهای هر استان ماهی یک بار تشکیل شده است.

وی ادامه داد: راهبرد اصلی آموزش و پرورش در دولت یازدهم، ارتقای کیفیت آموزش و پرورش است و نسبت به دوران اوج دانش‌آموز که زمانی 19 میلیون دانش‌آموز در کشور بود، امروز کمی بیش از 12 میلیون دانش‌آموز است یعنی تعداد آنها دو سوم جمعیت دانش‌آموزی اوج دانش‌آموزی کشور را داراست.

فانی افزود: امکانات تجهیزات حداقل یک و نیم برابر آن سال‌هاست یعنی امکانات افزایش یافته و تعداد دانش‌آموز کاهش یافته است و امروز بهترین فرصت برای کیفیت‌بخشی است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ شرایطی نباید راهبرد کیفیت‌بخشی را فراموش کنیم، گفت: از مجموع سیاست‌های 5‌گانه، دو سیاست توسعه مشارکت و تمرکززدایی مربوط به شوراهای آموزش و پرورش است و این شوراها می‌تواند به این توسعه کمک کند.

وزیر آموزش و پرورش هدف اصلی آموزش و پرورش را بسیج امکانات و منابع دانست و افزود: آموزش و پرورش به دلیل اینکه سازمان متعلق به همه است و زیرساخت منابع انسانی کشور را فراهم می‌کند، متعلق به همه بوده و یک وزارتخانه در کنار سایر وزارتخانه‌ها نیست بلکه فراوزارتخانه است و باید همه به آن کمک کنند.

فانی یادآور شد: آموزش و پرورش از طریق شوراهای آموزش و پرورش که 21 سال از زمان تصویب آن می‌گذرد، می‌تواند همه منابع را به سمت خود جذب کند تا از همه منابع استفاده کنیم و یکی از هدف‌های اصلی آن بسیج امکانات و منابع است.

وی خاطرنشان کرد: تمرکززدایی از اهداف دیگر شوراهای آموزش و پرورش است که توفیق زیادی در این خصوص نداشتیم و تمرکززدایی می‌تواند از طریق تقویت قانون شوراها محقق شود.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه اتکای صرف به بودجه دولتی توسط شوراها می‌تواند کاهش یابد، گفت: اتکای صرف به بودجه دولتی مشکل آموزش و پرورش کشور را حل نمی‌کند و باید آموزش و پرورش از سایر منابع دولتی و مردمی بهره‌مند شود.

وی اضافه کرد: ایجاد نظارت عمومی در آموزش و پرورش دستاورد دیگر شوراهاست و از این طریق نظارت عمومی به آن حاکم می‌شود و مردم و نهادها بر آن نظارت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه شوراهای آموزش و پرورش، مدیران دولتی سایر نهادها را درگیر آموزش و پرورش می‌کند، افزود: وقتی مشکل ما حل می‌شود که مسئله خارج از خودمان حل شود و مدیران احساس کنند که باید به آموزش و پرورش توجه کنند؛ شوراهای آموزش و پرورش تجسم اراده ملی برای توسعه فرهنگی است.

به گزارش فارس، فانی ادامه داد: امروز اجرای کامل شوراها نه یک ضرورت بلکه یک نیاز است و آموزش و پرورش باید بحث شورا را به عنوان یک نیاز و اینکه تحول‌ساز ساختار آموزش و پرورش است ایجاد کرده و به آن نگاه کند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: قانون شورا هنوز ظرفیت‌های استفاده نشده‌ای دارد و خیلی از مواد قانون شوراها را استفاده نکرده‌ایم و باید تلاش شود همه مواد قانون فعال شود و تحول در مدیریت آموزش و پرورش و تأمین منابع و مشارکت آحاد مختلف مردم فراهم شده و به ارتقای کیفیت آن نائل شویم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار