امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۰۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140859
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ یک پایگاه آمریکایی در گزارشی درباره اظهارات دیوید کامرون درباره لزوم «

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ یک پایگاه آمریکایی در گزارشی درباره اظهارات دیوید کامرون درباره لزوم « فرصت دادن به مذاکرات با ایران» و لزوم پرهیز از تحریمهای تازه پرداخت.

پایگاه «نشنال اینترست» نوشت: «آنهایی که خواهان باقی ماندن و حفظ تنش و خصومت بی پایان بین آمریکا و ایران هستند، و در نتیجه در تلاش برای کشتن و نابودی هرگونه توافق دیپلماتیک بین دو کشور هستند، در حال پیش بردن آخرین طرحشان هستند. طرح مذکور، لایحه تحریمهای پیشنهادی کرک-منندز است لایحه ای که مورد حمایت آیپک قرار دارد. قرار است این لایحه روز سه شنبه در نشست کمیته بانکداری سنا مورد بحث قرار گیرد».

در گزارش مذکور در توضیح نیت تصویب تحریمهای تازه علیه ایران می‌خوانیم: «پیش برندگان این لایحه، به دنبال شکست دادن دو چیز هستند؛ اول و فاجعه بارتر از منظر آنها، تکمیل و به پایان رساندن مذاکرات بین‌المللی هسته‌ای با ایران است».

نشنال اینترست می‌نویسد: «حتی قبل از رسیدن به توافق هم حامیان و مروجان پیش بردن لایحه تحریم‌ها نگرانی دارند که  آنهایی که شاید در ابتدا حامی این ایده ادعایی بودند که لایحه تحریمها برای تقویت قدرت آمریکا در مذاکرات است، دیگر به آن اعتقاد نداشته و تشخیص بدهند که چنین اقدامی به منظور از بین بردن توافق طرح شده است».

این پایگاه آمریکایی می‌گوید: «در بین اعضای مهم این دسته از افراد، دموکراتهای سنا هستند افرادی که برخی از آنها در کنگره قبلی نسخه قبلی لایحه منندز- کرک را امضا کرده بودند. برخی در این گروه و خارج از آن که واقعا خالصانه اما به اشتباه معتقدند که مسیر لایحه تحریم به مذاکرات کمک خواهد کرد، مطمئنا به اظهارنظرهای دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در کنفرانس خبری مشترک اخیر با باراک اوباما توجه دقیق خواهند کرد جایی که وی گفته بود: «در موضوع ایران بهترین راه کنونی، ایجاد فضا برای موفقیت مذاکرات است و ما نباید اکنون تحریمها را تشدید کنیم».

این پایگاه در ادامه می‌نویسد: «توجه به اظهارات یک رهبر انگلیس و به خاطر سپردن آن، مفید است چرا که انگلیس یک عضو کامل حاضر در مذاکرات گروه 5+1 با ایران است و دیپلماتها و رهبران انگلیسی می‌دانند که چه چیزی برای مذاکرات کارساز بوده و چه چیزی کارساز نیست».

در ادامه گزارش آمده است؛ «انگلیس شبیه به آمریکا کشوری است که از منظر تاریخی روابط بدی با ایران داشته و این تجربه به زمان حمله انگلیس و شوروی به ایران در جنگ جهانی دوم و اشغال آن بر می‌گردد».

نشنال اینترست با بیان نزدیکی زیاد دولت کنونی انگلیس با آمریکا و منافع مشترک آنها تاکید می‌کند:‌ «امروز،‌ انگلیس هیچ منفعت مهم خاصی در تقابل با منافع آمریکا در خاورمیانه ندارد. اظهارات اخیر(کامرون) از سوی یک رهبر لیبرال اروپایی پس از جنگ جهانی دوم مطرح نشده بلکه از سوی رهبر حزب محافظه کار در کشوری بیان شده که از بسیاری جهان همچنان مهمترین متحد آمریکا است».

این پایگاه ادامه می‌دهد؛ «دو حقیقت مهم از اظهارات کامرون وجود دارد. اول، تایید بیشتر این بود که موضوع آنکه تحریم(تازه) سبب تسهیل مذاکرات هسته‌ای می‌شود، افسانه است. حقیقت دیگری که می‌توان از این اظهارات گرفت نگرانیهای رهبر یک کشور متحد درباره موفقیت کشندگان توافق در تلاششان برای پیش بردن لایحه تحریم‌ها است».

پایگاه آمریکایی در توضیح نگرانیهای انگلیس این چنین می‌نویسد: «مستقیمترین نتیجه مطمئنا پاسخهای ایران خواهد بود. در بهترین و شاید حداقل ترین حالت بد، این موضوع احتمالا به معنی آن است که به دلیل کاهش اعتماد ایران به توانایی و خواست آمریکا در تعهدش به توافق نهایی، تمایل تهران به دادن امتیاز بیشتر بی‌میل‌تر می‌شود».

در ادامه توضیح واکنشهای احتمالی ایران به تصویب لایحه تحریمها اینطور آمده است: «در بدترین حالت، نتیجه گیری نهایی ایران آن است که اقدام کنگره خلاف روح توافق موقت(ژنو) بوده و در نتیجه آنها میز مذاکرات را ترک کنند. اما تبعات بیشتر مربوط به پاسخهای بقیه کشورهای جامعه بین‌المللی است».

نشنال اینترست در توضیح تبعات احتمالی ناشی از پاسخهای جامعه بین‌المللی تصریح می‌کند: «کامرون با بیان اینکه «به عنوان کسی که نقشی قوی در سوق دادن اروپا به امضای شدیدترین تحریمها از قبیل تحریمهای نفتی ایفا کرده»، غیر مستقیم به ما درباره تبعات تحریمهای جدید هشدار داد».

 نویسنده این گزارش هشدار می‌دهد: «توافق موقت سبب لغو تحریم‌های محبوب(واضعان تحریمها علیه ایران) نشد اما اگر کنگره آمریکا از اجماع بین المللی منحرف شده و از مسیر درست خارج شود، این موضوع مهمترین مانع برای توافق نگریسته خواهد شد و متلاشی شدن مذاکرات احتمالا آغاز می‌شود».

در پایان این گزارش،‌ نویسنده آمریکایی با حمایت و تشکر از اظهارات و مواضع اخیر دیوید کامرون درباره ایران نوشت: «این موضوع خوب است که متحدان قابل اتکا، استفاده‌های زیادی دارند و فقط برای تامین جنگنده‌های بیشتر برای جنگ در جایی نیستند. کمک کردن به ما در حفاظت از خودمان در قبال گرایشهای خودانگارانه، موضوع دیگری است که آنها می‌توانند برای ما انجام دهند».

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها