امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140893
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نادر مشایخی رهبر ارکستر فرهنگی شهر تهران (فیلهارمونیک) در خصوص این ارکستر گفت: نظم و نظامی که در این ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نادر مشایخی رهبر ارکستر فرهنگی شهر تهران (فیلهارمونیک) در خصوص این ارکستر گفت: نظم و نظامی که در این ارکستر شاهد هستیم کاملا جدید و منحصر به فرد است. اجرای این برنامه به صورت چرخشی است یعنی نوازندگان جای مشخصی ندارند.این امر به همه نوازندگان امکان این را می دهد تا توانایی خود را در فواصل مختلف نشان دهند.

وی ادامه داد: یکسری سازها در ارکستر فرهنگی شهر تهران به کار گرفته شده است که برای اولین بار است که در ایران استفاده می شود. همچنین سازهای ضربی جدیدی را استفاده کرده ایم که به تازگی خریداری شده اند.

مشایخی با بیان اینکه ارکستر به معنایی که در قرن نوزدهم بوده دیگر عملی نیست، گفت: مسائل و شرایط اجتماعی مردم نسبت به قرن نوزدهم تغییر کرده است بنابراین می بایست اجرا در این عصر متناسب با فرهنگ جامعه باشد.

رهبر ارکستر فرهنگی شهر تهران از اجرای قطعه «شهیدان خدایی» خبر داد و گفت: شهیدان خدایی جزء اولین قطعاتی است که در مورد انقلاب اسلامی ساخته شده و در آن اهداف انقلاب اسلامی با موسیقی و شعری زیبا طنین انداز می شود. سعی کردیم با اجرای این قطعه یادی کرده باشیم از آرمان های انقلاب اسلامی.

مشایخی درباره مبحثی که درباره اتفاقات سال 88 و «اپرای ندا» در خصوص او مطرح شد نیز گفت: من اصلاً آدم سیاسی نیستم و علاقه ای هم به این معقوله ندارم. اپرایی که من در آن سال در خارج از کشور به صحنه بردم داستان نظامی گنجوی بود که به آلمانی نامش را ندا گذاشتم و دلیل این نامگذاری هم معنای آن بود. من هر گونه ارتباط این ارکستر که مربوط به نظامی گنجوی است را به شخص خاص یا جریان خاصی را تکذیب می کنم.

وی خاطر نشان کرد: فیلم این اجرا موجود است و می توان آن را دید. باز هم می گویم که من فرد سیاسی نیستم و مملکت خودم را دوست دارم.

این اظهارات مشایخی در حالی گفته می‌شود که وی در مصاحبه با رادیو فردا در تاریخ 17/6/88 گفته بود: «این کاری بود که روی اشعار نظامی و با کاراکترهایی که نظامی خلق کرده از دو سال پیش شروع کردم. منتها با وقایع اخیری که اتفاق افتاد چون داستان این اپرا در مورد زنان و مشکلاتی بود که برای زنان در ایران وجود دارد، دیدم که نام «ندا» به چند دلیل مختلف برای این اپرا مناسب است. یکی این که ندا به عنوان سمبل آزادی‌خواهی انسان‌های بی‌گناه شناخته شد. و من اعتقاد دارم که چنین حوادثی هرگز نباید دوباره اتفاق بیافتد. این اتفاقات و حوادث با فرهنگ ما ایرانی‌ها هیچ گونه رابطه‌ای ندارد. وقتی این اتفاق افتاد شوک بزرگی به من و همه ایرانیان وارد شد. و این شوک باعث شد ما بیدار شویم و به یاد بیاوریم که دور و برمان چه اتفاقی در حال افتادن است.»

ارکستر فرهنگی شهر تهران به رهبری نادر مشایخی در روزهای 29 و 30 دی ماه ساعت 19 در تماشاخانه ایرانشهر برگزار می شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار