امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140907
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در نشستی با دست اندرکاران جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در نشستی با دست اندرکاران جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران با بیان این پیشنهاد افزود: در صورت تاسیس خانه های فرهنگ در روستاهای کشور می توان برای استحکام آنها از ردیف های مالی و بودجه ای که سالیانه به عنوان بودجه کشور از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی تایید و تصویب می شود نیز کمک گرفت.

وی با تاکید بر اینکه باید شعار بازگشت به روستاها را راه اندازی کنیم ادامه داد: در بسیاری از کشورهای خارجی از نظر امکانات از جمله آب، برق، گاز، اینترنت، امکانات عمرانی و... مردم تفاوتی بین شهر و روستا نمی بینند بنابراین وقتی می بینند که تمامی نیازهای آنها در روستاها مهیاست ترجیح می دهند در همان روستا بمانند و به شهرها مهاجرت نکنند؛ بنابراین باید سعی کنیم در توزیع تمامی امکانات از جمله امکانات فرهنگی و هنری در روستاها عدالت داشته باشیم.

جنتی افزود: برای رسیدن و عملیاتی کردن این شعار نیز باید ابتدا امکانات و زیر ساخت های آن فراهم شود که در صورت چنین اتفاقی نشاطی در آنها به وجود می آید و به طور قطع جلوی تخریب بسیاری از روستاها گرفته می شود.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید اظهار کرد: در دو سه دهه گذشته درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی سخنان بسیاری گفته شده است ولی علی رغم تلاش هایی که تا امروز صورت گرفته است؛ هنوز به نقطه مطلوب برای نهادینه کردن کتابخوانی در کشور نرسیده ایم؛  بنابراین باید تلاش کرد تا کتاب جایگاه خود را در میان مردم پیدا کند.

وی گفت: با برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران به طور قطع روستاهای کشور به نوعی نشاط فرهنگی خواهند رسید و یک نوع رقابت فرهنگی و تحرک فرهنگی در آنجا آغاز می شود. بنابراین باید به صورت مداوم این دو طرح ادامه داشته باشد.

جنتی با اشاره به اینکه دستیابی به این هدف که طرح پایتخت کتاب ایران در یونسکو به تصویب برسد خیلی دور دست نیست؛ ادامه داد: به طور طبیعی برای رسیدن به چنین هدفی باید با یونسکو در تعامل بود و بر اساس معیارهای آنها پیش رفت تا بتوان به این نقطه مطلوب که نقش به سزایی نیز در دیپلماسی فرهنگی کشور دارد؛ رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در طول سه دهه گذشته به صورت خاص دولت از نظر فرهنگی و آموزشی و بهداشتی به روستاها رسیدگی کرده است که از آن جمله می توان به ساخت مدارس، آب رسانی، حتی برپایی مدارس در زیر چادرها با هدف رسیدگی آموزشی در روستاها و ... اشاره کرد ولی به طور عام روستاها مورد توجه نبوده اند و با برگزاری طرح روستاهای دوستدار کتاب رسیدگی به روستاها در حوزه فرهنگی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از استان های کشور حتی سالن سینما هم وجود ندارد افزود: باید بتوان تمام امکانات فرهنگی را به طور عادلانه توزیع کرد و امکانات فرهنگی و هنری روستاها و استان های محروم را گسترش داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای تجهیز و توسعه فرهنگ در روستاها می توان از موسسات فرهنگی و هنری تک منظوره و چند منظوره هم کمک گرفت زیرا یکی از وظایف ذاتی آنها انتشار کتاب و توسعه فرهنگ کشور است.

وی افزود: از جمله مراکز دیگری که می توان برای توسعه فرهنگی و هنری روستاها از آنها کمک گرفت، برخی موسسات خیریه،  کتابخانه های عمومی، ستاد عالی کانون های فرهنگی مساجد کشور و ... است.

جنتی با اشاره به طرح شبکه ملی فرهنگ ادامه داد:  در این شبکه که به نوعی می توان از آن به عنوان گوگل فرهنگی یاد کرد به طور مرتب اطلاعات فرهنگی بارگذاری می شود و هرگونه اطلاعات فرهنگی کشور از طریق این شبکه قابل دسترسی در تمامی نقاط کشور و حتی روستاها است.

وی برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران را اقدامی شایسته دانست و افزود: امیدوارم بتوان شرایطی را فراهم آورد تا این جشنواره ها به صورت سالانه برگزار شود و مشارکت های بیشتری را جذب کند.

معاون امور فرهنگی: جشنواره های روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران به دنبال ایده ای بکر در حوزه کتابخوانی است

در ادامه سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد با ارایه گزارشی از چگونگی شکل گیری دو طرح جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران افزود: طرح روستاهای دوستدار کتاب یکی از اقدامات جدید معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از جمله اهداف آن رصد و حمایت از ایده های بکر و خلاقانه در حوزه کتاب و کتابخوانی است.

وی گفت: ارتقای سهم دولتی در عرصه کتابخوانی یکی دیگر از اهداف دو طرح عنوان شده است که سعی می شود از طریق جشنواره های روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران در فضای روستایی و شهری بتوان سهم های مالی و شبه مالی بخش های دولتی و عمومی را ارتقا داد.

صالحی مشارکت های مردمی در اقتصاد نشر و ترویج کتاب و کتابخوانی را از دیگر اهداف جشنواره های روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران برشمرد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ با اشاره به رویکردهای این دو جشنواره ادامه داد: تکیه بر برنامه ها از جمله رویکردهای دو جشنواره یاد شده است که لازم است این برنامه ها، طرح های عملی داشته باشند نه طرح های آرمانی.

وی گفت: طرح ها باید بودجه های مشخص و قابل تدوینی داشته باشند و دارای تاثیرات پایدار در فضای روستاها باشند و نباید به گونه ای باشند که به صورت کوتاه مدت باشد بلکه لازم است زمان طولانی تری را در اختیار داشته باشند.

صالحی افزود: امیدوارم جشنواره های روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران به عنوان یک سنت حسنه در حوزه کتاب و کتابخوانی،  بتواند عدالت و توسعه فرهنگی در کشور را گسترش دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها