امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140910
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،وقتی اولین پوستر جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد آنقدر این پوستر بد بود که در همه محافل ...

به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،وقتی اولین پوستر جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد آنقدر این پوستر بد بود که در همه محافل رسانه‌ ای کشور و حتی رسانه‌های مجازی مورد اعتراض قرار گرفت و همه منتظر رونمایی از پوستر جدید جشنواره سی و سوم تئاتر فجر بودند. همه به دنبال مقصر می‌گشتند که چه کسی پوستری که یارتا یاران آن را طراحی کرده است را تایید کرده و انگیزه‌اش چه بوده است.اما چرا هیچ کس به این فکر نمی‌کند که وقتی در برنامه تلویزیونی (دو سال گذشته) یکی از بازیگران مطرح این عرصه حاضر شده و می گوید باید اجازه بدهیم تئاتر ویران شود تا از خرابه‌های آن بتوان شاهد رویش و زایش بهتری بود (نقل به مضمون) یا وقتی ورزشکاری را به این هنر وارد می‌کنیم و به او اجازه می دهیم مکررا در این عرصه حضور داشته باشد. یا بازیگرانی که در عرصه سینما فعال هستند و فن بیان درستی ندارند  با جرات هرچه تمامتر به این عرصه پای می گذارند! یا در شرایطی که کارگردان تئاتر، نمایشی را روی صحنه می برد و به خود اجازه می دهد که  در یکی از نقش ها بازی کند و به انتقادات و اعتراضاتی که درباره بازی او وجود دارد وقعی نمی نهد زیرا او کارگردان مطرح سینما است!

وقتی بازیگر را در کسوت طراح صحنه استفاده می کنیم و یا تنها به فکر نمایش رنگ و لعاب روی صحنه تئاتر هستیم و توجهی به مفاهیم نداریم. یا وقتی با باندبازی  - در شرایطی که نمایش های زیادی در نوبت هستند تا اجرا بروند – در سالن های مختلف کار یک گروه خاص  برروی صحنه می رود که یکی از دیگر کم فروغ تر است و تنها دلیل  عمده آن حضور بازیگران عرصه سینما و تلویزیون در آن است اما هیچ مفهوم عمیقی در آن دیده نمی شود. یا وقتی به پوستر جشنواره اعتراض داریم آن را به طریقی مطرح می کنیم که خشم و ناراحتی دیگران از این نوع اعتراض به همراه دارد، چگونه به خود اجازه می دهیم که به دنبال مقصر اصلی کیفیت پوستر تئاتر می‌گردیم. در این آشفته بازاری که در حوزه تئاتر که یکی از حوزه‌ها موثر در مقوله اندیشه و تفکر به شمار می آید این همه نابسامانی دیده می شود این پوستر هم برگرفته از این فضا است.

عواقب رفتارها و باندبازی ها و قبیله گرایی ها را باید در تئاتر جست و جو کنیم  به نظر می رسد این پوستر باید اهالی تئاتر و مسئولان این عرصه را به فکر وادار کند که به درستی برای این حوزه برنامه ریزی کنند و اهالی تئاتر به جای گشتن به دنبال مقصر باید از غر زدن‌هایشان کم کرده و در رفتارهای این چند ساله خود عمیق شوند. شاید طراحی  پوستر جشنواره سی و سوم تئاتر فجر تلنگری به وضعیت تئاتر کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها