امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140911
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 92
رضا اسماعیلی از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره مرحوم مشفق کاشانی گفت: من در سال‌های اخیر به واسطه کارهایی ...

رضا اسماعیلی از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره مرحوم مشفق کاشانی گفت: من در سال‌های اخیر به واسطه کارهایی که به صورت مشترک با استاد مشفق انجام می‌دادم این فرصت را داشتم که با ایشان حشر ونشر زیادی داشته باشم و برای انجام کارهایی چون تدوین خلوت انس کنارشان باشم.

وی افزود: همین ارتباط زیاد باعث شده بود، ارتباط عاطفی عمیقی بین ما برقرار شود و به من را به چشم پسرشان می‌دیدند و من هم به چشم پدر معنوی‌ام به او نگاه کنم.

این شاعر اظهار داشت: از نظر ادبی استاد مشفق شخصیت بزرگی بودند و همه استادان شعری هم دوره ایشان به این بزرگی اذعان کرده‌اند و اخوان ثالث و سهراب سپهری و مرحوم قهرمان و دیگر چهره‌های ادبی معاصر اخوانیه‌هایی برای ایشان گفته‌اند و مکاتباتی داشته‌اند که این اشعار و مکاتبات باقی مانده و نشانگر بزرگی شخصیت ادبی و جایگاه بلند وی در ادبیات معاصر بود.

اسماعیلی گفت: در کنار شخصیت ادبی، هنر اصلی او شخصیت انسانی و سلوک اخلاقی و انسانی و عاطفی شان بود و هر شاعری که یک قدم برای او بر می‌داشت، او ده‌ها قدم بر می‌داشت تا محبت‌ها را جبران کند و این صفات اخلاقی باعث شد خیلی باشکوه و زیبا زندگی کند.

وی افزود: با وجود اینکه 9 دهه از زندگی استاد مشفق می‌گذشت، باز هم بسیار با انگیزه و جدی بود و مسئولیت دبیری شورای شعر وزارت فرهنگ را برعهده داشت و تا آخرین روزهای زندگی هم با جدیت کار می‌کرد.

این شاعر اظهار داشت: من خاطرات فراوانی از استاد مشفق دارم که اگر وقت شود آنها را بیان خواهم کرد اما ما شخصیت بزرگی را از دست دادیم و به واقع این ضایعه مصداق این شعر معروف است که

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

اسماعیلی گفت: زمانه مثل استاد مشفق را خیلی کم به خود می‌بیند که هم از لحاظ ادبی و هم از نظر اخلاقی به این میزان بزرگ و بزرگوار باشد و ما به عنوان شاگردان استاد باید میراثش را حفظ کنیم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها