امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140951
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «واشنگتن‌پست» روز دوشنبه در گزارشی در رابطه با اثرات سیاسی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «واشنگتن‌پست» روز دوشنبه در گزارشی در رابطه با اثرات سیاسی کاهش قیمت نفت از این مسئله ابراز خرسندی کرده و مدعی شده است که این مسئله سه کشور ایران، روسیه و ونزوئلا را که بودجه‌هایی نفتی دارند، تحت فشار قرار داده است.

«جکسون دیل» نویسنده این یادداشت با اشاره به اینکه دنبال کردن واکنش این سه کشور به ضرر ناشی از کاهش قیمت نفت، «آموزنده» است، نوشته است که این واکنش‌ها می‌تواند «برخی از بزرگترین وقایع بین‌المللی در سال 2015 را رقم بزند.»

وی در حالی که واکنش ونزوئلا به این کاهش را «وحشتزده»، و عکس‌العمل «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را «سهل‌انگارانه» توصیف کرده، در مورد پاسخ ایران نوشته است: «در ایران هم، وزیر خارجه این کشور با انرژی برای رسیدن به توافق هسته‌ای که تحریم‌های سازمان ملل از این کشور را لغو می‌کند، درگیر مذاکرات هسته‌ای شد.»

این روزنامه دست راستی آمریکا در ادامه مدعی شده است که کاهش قیمت نفت، موجب شده تا در ایران در رابطه با اینکه آیا ایران باید «اقتصاد مقاومتی» در پیش گیرد یا اینکه با کشورهای جهان و آمریکا وارد تعامل شود، بحث به راه افتاده است.

دیل در ادامه با بیان اینکه این واکنش‌ها بازتابی از نتایج سرمایه‌گذاری آمریکا بر تبعات کاهش مداوم قیمت نفت برای سه کشور «درد سر ساز» است که بودجه‌های آن بین‌ 68 تا 95 درصد بر درآمدهای نفتی استوار است، در مورد ایران نوشته است: «ایران باید بین همراه شدن با ایالات متحده و اروپا یا پذیرش انزوا و ریاضت شدید اقتصادی، انتخابی سرنوشت‌ساز کند.»

نویسنده این یادداشت همچنین به اظهارات رئیس‌جمهوری ایران مبنی بر اینکه نمی‌توان با جهان قطع ارتباط کرد، اشاره کرده و نوشته است: «همچنین به نظر می‌رسد جدیت  محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران (برای توافق هسته‌ای) نیز افزایش یافته است. او هفته گذشته در ژنو سوئیس جلسات اضافی‌ای با جان کری وزیر خارجه آمریکا داشت.»

واشنگتن‌پست در پایان در عبارتی که از برنامه غرب برای تداوم پائین نگه داشتن قیمت نفت و استفاده از این اهرم برای فشار به ایران حکایت دارد، مدعی شده است که چند «ماه ریاضت اقتصادی و اثرات داخلی» می‌تواند طرز فکر ایران در مورد اقتصاد مقاومتی را تغییر دهد، نوشته است: «در هر حال، پاسخ ایران به بحران نفتی، رخدادهای سرتاسر خاورمیانه در سال جدید را رقم می‌زند.»

قیمت نفت در 6 ماه گذشته با کاهش شدید مواجه شده، تا جایی که قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی به زیر 50 دلار رسیده است. بسیاری از کارشناسان روند کنونی را طرح مشترک عربستان سعودی و آمریکا برای اعمال فشار بر ایران و روسیه دانسته‌اند. سناتور «جان مک‌کین» ماه گذشته گفته بود واشنگتن باید از عربستان به دلیل پائین آوردن قیمت نفت متشکر باشد. (+)

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار