امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140974
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 94
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عظیم ابراهیم» تحلیلگر عرب ساکن غرب، در تحلیلی در «شیکاگو ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عظیم ابراهیم» تحلیلگر عرب ساکن غرب، در تحلیلی در «شیکاگو تریبون» که در آن به دلایل گسترش افکار رادیکال و بنیادگرایانه از اسلام در میان جوانان پرداخته است، گفت که دولت سعودی سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار برای گسترش «وهابیسم» هزینه می‌کند.

سالانه 3 میلیارد دلار نفتی عربستان صرف تبلیغ وهابیت در جهان

عظیم ابراهیم که خود استاد رشته «امنیت بین‌الملل» در دانشگاه شیکاگو و استاد پژوهش کالج جنگ ارتش ایالات متحده در موسسه مطالعات استراتژیک است، با استناد به تحقیق «صادق حمید» پژوهشگر دانشگاه لیورپول انگلستان می‌نویسد، دولت عربستان سعودی سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار برای گسترش وهابیت در داخل و خارج از مرزهایش هزینه می‌کند و این بودجه، برای کمک هزینه تحصیلی برای سفر خارجی‌ها به عربستان سعودی و کتاب‌های یارانه‌ای، و سایر مواد آموزشی صرف می‌گردد. این در حالی است که برخی از موسسات مسلمان غربی نیز پشتیبانی مالی عربستان را پذیرفته‌اند.

عظیم ابراهیم، در گزارش خود با اشاره به اینکه در هر دینی، تندروی وجود دارد، کشیش «تری جونز» را مثال می‌زند که با تهدید به آتش زدن قرآن، خشم فراوانی را در عرصه بین‌المللی برانگیخت، و از فرقه «کوکلوس کلان» یاد می‌کند که سال‌ها با در دست داشتن نمادهای مسیحیت، مرتکب جنایات بسیار در ایالات متحده شد. وی سپس تاکید می‌کند که همانطور که نباید مسیحی باشید تا تفاوت‌های آشکار میان شاخه‌های «کاتولیک» و «پروتستان» در مسیحیت را درک کنید، برای فهم فرقه‌های گوناگون اسلامی که برخی از آنها «بنیادگرایانه» و «افراطی» هستند نیز، نیازی نیست مسلمان باشید.

اگر نفت عربستان نمی‌بود، وهابیتی هم باقی نمی‌ماند

وی در ادامه با نگاهی به تاریخ، به آغاز فرقه‌گرایی در اسلام در قرن هجدهم میلادی می‌پردازد و به اختلاف در درون اسلام با ظهور وهابیت، بعد از ظهور «محمد بن عبدالوهاب» اشاره می‌کند که معتقد بود که مسلمانان از تعالیم معتبر اسلام منحرف شده‌اند و می‌افزاید «کمپین نظامی وهابیون، به جنگ علیه مسلمانان میانه‌رو، تخریب زیارتگاه‌های اسلامی و کشتار تمام روستاییانی که به افراط‌گرایان نمی‌پیوستند، به پا خاست. این ایدئولوژی افراطی، پشت پرده تخریب امروزی زیارتگاه‌ها، مساجد و تداوم خشونت در برابر اقلیت و جریان اصلی مسلمانان در سراسر جهان از جمله شیعیان در پاکستان است».

عظیم ابراهیم، تاکید می‌کند که وهابیت، همچون پاورقی کوتاهی به تاریخ می‌پیوست اگر به لطف کشف نفت و به مرهمت دلارهای نفتی، دولت سعودی به منظور پشتیبانی از حفظ قدرت خاندان پادشاهی در این کشور، با سرمایه‌گذاری در موسسات و آموزش رهبران مذهبی تندرو و محافظه‌کار، وهابیت را به عنوان مذهب رسمی دولت تعریف نمی‌کرد.

وی می‌افزاید «اگرچه وهابیت به خودی خود، از خشونت دفاع نمی‌کند، ولی بر یهودی‌ستیزی، زن‌ستیزی، تعامل با غیرمسلمانان تنها در موارد ضروری و  قطع ارتباط با مسلمانانی که ایدئولوژی عمیقا محافظه‌کارانه و فرهنگ انزواطلب آن را نمی‌پذیرند، تاکید بسیار دارد. همین امر، بنیادهای فکری برای جهادگرایی و شاخه سرکشی از وهابیت، که تروریسمی است که امروزه در صفحه تلویزیون‌مان می‌بینیم، را تشویق می‌کند».

روشن است که وهابیت، اسلام نیست

عظیم ابراهیم می‌نویسد «افراط‌گرایی مسلمانان جوانان، زمانی که از سوی وهابیون ثروتمند برای پیشبرد ایدئولوژی‌شان تامین مالی می‌شوند، دیگر نمی‌تواند به عنوان یک مشکل داخلی دیده شود. روشن است که وهابیت اسلام نیست بلکه جنبشی فرقه‌ای‌است که با استفاده از اصطلاحات اسلامی که دین را با دلارهای نفتی ربوده است. در این فرآیند، پیروان آن، مسلمان را بیشتر از مردم دیگر ادیان می‌کشند و مثله می‌کنند، و شکافهای عمیق اجتماعی و دشمنی‌ها پایدار در جوامع خود را پدید می‌آورند».

متحد آمریکا، با پول نفت، برداشتی افراطی از اسلام ترویج می‌کند

ابراهیم در ادامه این طور جمع‌بندی می‌کند که با بهره‌گیری از هرج و مرج ایجاد شده در دولت‌های شکست خورده، بودجه دلارهای نفتی و توجیه ایدئولوژی بنیادگرا، گروه‌های افراطی مانند القاعده و داعش لحظه‌شماری می‌کنند تا به تلاش برای تحمیل ایده‌های وهابی در هر کجا که ممکن باشد اقدام کنند. چیزی که از چشم جوامع مسلمان در جهان، سرمایه‌گذاری سعودی‌ها برای آموزش و تعالیم مذهبی به نظر می‌آید چیزی جز بنای زیرساخت افراط‌گرایانه نیست. وقتی به جوانان آموزش داده می‌شود که بخش عظیمی از جامعه مسلمان را به عنوان «غیر» بخوانند و زمانی که بذر «زن‌ستیزی» و «یهودستیزی» کاشته شود، ریشه‌کن نمودن آن کاری بس دشوار خواهد بود.

وی در پایان می‌نویسد: «اسلام در نقطه‌ای از تاریخ است که در آن متحد کلیدی آمریکا با صرف پول، خوانشی افراطی از اسلام را پایه‌گذاری می‌کند... اکنون زمان آن است که به این موضوع توجه کنیم. باید پرسش‌های دشواری بپرسیم نه تنها از عربستان سعودی که از دولت خودمان (ایالات متحده) ».

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها