امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141077
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجسمه سر یکی از خدایان تمدن یونان باستان به نام «هرمس» در جریان عملیات پلیس ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجسمه سر یکی از خدایان تمدن یونان باستان به نام «هرمس» در جریان عملیات پلیس منطقه آناتولی ترکیه از قاچاقچیان آثار تاریخی کشف شد.
این مجسمه که به همراه آن دهها اثر تاریخی دیگر نیز از قاچاقچیان به دست آمد از سنگ مرمر سفید ساخته شده و قدمت آن بین 1900 تا 2100 سال برآورد شده است و قاچاقچیان پس از خرید آن به مبلغ یک میلیون دلار بدنبال خارج کردن این اثر تاریخی منحصر به فرد از ترکیه بوده اند.

علاوه بر مجسمه سر خدای هرمس که هنوز محوطه تاریخی محل کشف آن ناشناخته است، تعدادی انگشتر و سکه تاریخی، چند کتاب از دوره عثمانی از قاچاقچیان کشف شدند.

کشف مجسمه سر هرمس از قاچاقچیان آثار تاریخی در ترکیه در شرایطی صورت می گیرد که در ماه آوریل نیز بقایای مجسمه الهه یونانی «دیمیتر» از دو قاچاقچی آثار تاریخی که قصد فروش آنرا را به یک کلکسیونر خارجی داشتند توسط پلیس ترکیه کشف شد. مجسمه مرمرین الهه دیتمیر که از وی بعنوان الهه کشاورزی و باروری یاد می ‌شود، قدمتی حدود 2300 داشت و حدود یکسال قبل از کشف آن نیز بخشی از یک مجسمه الهه ونوس با قدمتی 2600 ساله توسط پلیس ترکیه از قاچاقچیان آثار تاریخی کشف شد.

براساس برآوردها به دلیل نبود حفاظت کافی از برخی از محوطه‌ های تاریخی ترکیه و وجود معضل بیکاری هزاران نفر در این کشور که میراثی از تمدن روم باستان، یونان باستان، اسلامی و امپراطوری عثمانی را در خود جای داده به کاوش غیرقانونی در محوطه ‌های تاریخی و قاچاق آثار تاریخی کشف شده مشغولند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار