امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141082
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سی و یکمین نشست حقوقدانان بسیجی با موضوع گذری بر قوانین و مقررات حاکم بر شوراهای حل ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سی و یکمین نشست حقوقدانان بسیجی با موضوع گذری بر قوانین و مقررات حاکم بر شوراهای حل اختلاف عصر امروز در سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد.

در این نشست علیرضا حسینیان مستشار دادگاه تجدیدنظر و رئیس شورای حل اختلاف منطقه 11 تهران اظهار داشت: فلسفه تأسیس شوراهای حل اختلاف توسعه مشارکت مردم برای حل و فصل اختلافات خودشان بوده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه شورای حل اختلاف چندان مناسب نیست گفت: البته وضع مالی شوراها چندان خوب نیست و یکبار رئیس شورای حل اختلاف گفته بود که بهتر است ما به جای اینکه زیرنظر قوه قضاییه باشیم زیرنظر دولت کار کنیم.

حسینیان در ادامه تصریح کرد: ما یک قانون مادر مصوب سال 87 برای شوراهای حل اختلاف داریم که 5 ساله است.

رئیس شورای حل اختلاف منطقه 11 تهران با اشاره به اهداف شورای حل اختلاف گفت: کاهش مراجعات مردم به دادگستری، رفع اختلافات محلی، برقراری صلح و سازش و حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارند و یا ماهیت قضایی آن از پیچیدگی کمتری برخوردار است از جمله اهداف شورای حل اختلاف به شمار می‌رود.

حسینیان تصریح کرد: ما در شوراهای حل اختلاف به بحث سازش ورود می‌کنیم و با موضوعاتی که نیاز به صدور حکم دارد کاری نداریم.

وی با اشاره به لایحه جدید شورای حل اختلاف که هم اکنون در مجلس است گفت: بر اساس لایحه جدید شوراها به دو گروه شورای یک و شورای 2 تقسیم می‌شوند که شوراهای یک به پرونده‌هایی که بحث دعاوی مالی آنها 20 میلیون تومان است رسیدگی می‌کند و در گروه 2 فقط بحث مصالحه مطرح است.

مستشار دادگاه تجدیدنظر در پایان گفت: ذکر این نکته ضروری است که در لایحه جدید و در بحث دعاوی مالی رسیدگی به پرونده‌ها از دعاوی 5 میلیون تومان به 20 میلیون تومان ارتقا پیدا کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها