امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141117
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
«جعفر مهدوی»، تحلیلگر مسائل سیاسی و عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، با ...

«جعفر مهدوی»، تحلیلگر مسائل سیاسی و عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، با اشاره به سفر & laquo;محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به افغانستان، اظهار داشت: بهبود و گسترش روابط کابل-تهران سبب افزایش سهولت‌های آموزشی برای بیش از 2 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران خواهد شد؛ امری که می‌تواند برای افغانستان بسترساز تحویل یک سرمایه عظیم انسانی متشکل از افراد توانا و تحصیلکرده از دانشگاه‌های ایران فراهم آورد.

وی تاکید کرد: افغانستان برای از میان برداشتن آثار زیان‌بار چند دهه جنگ و خشونت و ویرانگری نیاز اساسی و فوری به وجود یک نیروی انسانی متخصص و فنی دارد و همسایه غربی افغانستان که اکنون بیش از 2 میلیون مهاجر افغانستانی را در خود جا داده است، بیش از هر کشور دیگری زمینه و ظرفیت برای تولید چنین سرمایه انسانی برای افغانستان دارد.

 این استاد دانشگاه در کابل، با اشاره به اینکه افغانستان در طول چند دهده نابسامانی و بحران، وارد آمدن آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری بر ساختارها و ظرفیت‌های آموزشی خود را شاهد بود، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در چند دهه گذشته ظرفیت‌های آموزشی خود را در خدمت فراهم‌آمدن شرایط باروری و رشد ظرفیت‌های ذهنی مهاجران افغانستانی قرار داد و این چیزی است که باید پاس داشته شود و سزاوار ستایش دانسته شود.

این نویسنده افغان افزود: بسیاری از افراد فرهیخته که در حال حاضر در دانشگاه‌های مختلف افغانستان و در رشته‌های مختلف و بخصوص در حوزه علوم انسانی، مشغول تدریس هستند، افرادی بوده که در دانشگاه‌های ایران درس خوانده‌اند.

لزوم پیشگیری از برخی بدرفتاری‌ها

مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: امیدوارم که دولت جمهوری اسلامی ایران تا فراهم شدن شرایط بازگشت به‌ موقع و آبرومندانه مهاجران افغانستانی به کشور، تدابیر و تمهیدات لازم برای پیشگیری از برخی بدرفتاری‌ها با مهاجران افغانستانی را فراهم آورد.

وی افزود: این رخداد‌ها هرچند استثنایی بوده و به لحاظ کمیت اندک‌اند؛ اما بدون شک می‌تواند بر روابط این 2 همسایه آثار ناگواری از خود به جاه بگذارد.

درک دولتمردان از ضرورت بهبود روابط 2 کشور

مهدوی در ادامه خاطرنشان ساخت: سفر «محمد محقق» معاون رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و پس از آن سفر «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران و اینک سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به افغانستان، مواردی است که نشان می‌دهد، دولتمردان 2 کشور به خوبی، از ضرورت و اهمیت گسترش و بهبود روابط بین این 2 کشور آگاه‌اند و به آن توجه دارند.

رئیس حزب ملت در افغانستان افزود: روابط افغانستان و ایران در سال‌های گذشته هیچگاه دست‌خوش تنش و تیرگی نشده است و از این لحاظ بستر اعتمادسازی بیشتر و گشایش افق‌ها و پهنه‌های تازه در روابط 2 کشور مساعد است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها