امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141121
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تشدید مناقشه نظامی در شرق اوکراین باعث افزایش رویارویی دیپلماتیک بین مسکو و کی‌یف ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تشدید مناقشه نظامی در شرق اوکراین باعث افزایش رویارویی دیپلماتیک بین مسکو و کی‌یف شده که یکدیگر را به مسئول بودن در شکست روند صلح متهم می‌کنند.
به نوشته روزنامه «کامرسانت»، دقیقا کمتر از یک شبانه روز بعد از آنکه نیروهای ارتش اوکراین دستور گشودن آتش گسترده به سمت نیروهای استقلال طلب در شرق کشور را دریافت کردند، وزارت امور خارجه اوکراین به روسیه پیشنهاد کرد تا سریعا جدول زمانبدی جدیدی برای اجرای توافقات مینسک امضاء شود که به عقیده مقامات کی‌یف امکان توقف درگیری نظامی را فراهم خواهد ساخت. طرف روسی هم در پاسخ از دولت اوکراین خواست تا از «شعار دادن» دست برداشته و در عین حال پیشنهاد نمود تا اگر واقعا خواهان صلح در منطقه است، تسلیحات نظامی سنگین را از منطقه درگیری‌ها خارج کند.
این روزنامه می‌نویسد: «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین  روز دوشنبه تلاش کرد که این واقعیت را تکذیب کند که با صادر کردن مجوز گشودن آتش به نیروهای ارتش در شرق کشور، در حقیقت توافقنامه مینسک را به گور سپرده است. وی در دیدار با نخست وزیر لهستان در کی‌یف مدعی شد که کشورش آمادگی برگزاری سریع مذاکرات 3 جانبه گروه تماس و همچنین نشست وزرای امور خارجه 4 کشور «ترکیب نورماندی» (روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) را دارد و حتی خود او برای شرکت در نشست سران «گروه نورماندی» در آستانه، پایتخت قزاقستان، هر زمان که همتایانش بخواهند، آماده است. پروشنکو در رابطه با دستور گشودن آتش گسترده به نظامیان اوکراینی، این مسئله را به پاسخ قاطع به ممانعت از خارج کردن نیروهای زخمی و کشته شده ارتش از محوطه فرودگاه دونتسک مرتبط دانسته و گفت که چاره ای جز این اقدام نبود. 
«میخائیل پوگربینسکی» کارشناس مسائل سیاسی اوکراینی در گفت‌وگو با خبرنگار این روزنامه در خصوص «دوئل دیپلماتیک» بین کی‌یف و مسکو، به این نکته اشاره کرد که طرف اوکراینی تلاش دارد تا ابتکارعمل صلح را بدست خود بگیرد و پیشنهاد وزارت خارجه اوکراین را یک نکته مثبت ارزیابی کرد، ولی به گفته وی، مشکل اینجاست که مقامات کی‌یف لحن بسیار تند و اتهامات مکرر علیه روسیه را هم حفظ کرده‌اند و با این کار نمی‌توانند توجه مسکو را به سمت همکای با خود جلب کنند.
به عقیده این کارشناس، ضمن اینکه هر دو طرف یکدیگر را مسئول تشدید وخامت اوضاع در دونباس معرفی می‌کنند. این در حالی است که بهبود روند اوضاع بعد از ازسرگیری اقدامات نظامی کار بسیار دشوارتری نسبت به گذشته خواهد بود. وی از دست دادن فرصت حل بحران در شرق اوکراین بعد از تلاش‌های دیپلماتیک درازمدت در شکلهای مختلف گروه تماس، گروه 4 جانبه «ترکیب نورماندی» و دیگر رایزنی‌های دوجانبه و چند جانبه بین المللی را یک اشتباه راهبردی توصیف کرده و یادآور شد که اکنون احتمال بازگشت صلح به منطقه بیش از هر زمان دیگر در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
به نوشته «کامرسانت»، از طرف دیگر این احتمال نیز وجود دارد که مقامات کی‌یف پیشنهاد «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص حل و فصل اوضاع در شرق اوکراین را بپذیرد و تسلیحات سنگین را از منطقه درگیری خارج سازد.
«میخائیل زورابوف» سفیر روسیه در اوکراین امروز، سه شنبه این مسئله را اعلام کرده و توضیح داده که طرف اوکراینی نامه حاوی پیشنهاد ولادیمیر پوتین را دریافت کرده و در حال بررسی آن است.
سفیر روسیه افزود: «کی‌یف ممکن است اساس کلی طرح صلح پوتین برای حل بحران در دونباس را بپذیرد و جزییات مورد نظر خود را به آن اضافه کند که این تغییرات جنبه فنی داشته  و در مجموع اقدام مثبتی بشمار می‌رود».
زورابوف که نماینده روسیه در گروه 3 جانبه تماس اوکراین برای حل و فصل بحران در این کشور است، یادآور شد که پاسخ طرف اوکراینی به پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه طی چند روز آینده مشخص خواهد شد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار