امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141147
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جواد نظام‌دوست دبیر دوسالانه عکس غار و رئیس هیأت مدیره انجمن غار و غارشناسی ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جواد نظام‌دوست دبیر دوسالانه عکس غار و رئیس هیأت مدیره انجمن غار و غارشناسی ایران در نشست خبری برگزاری این دوسالانه که امروز در باشگاه دماوند برگزار شد، اظهار داشت: دوسالانه عکس غار با هدف ایجاد فضایی متفاوت به جهت فراهم کردن شناخت و آگاهی بیشتر برای تمام علاقمندان به دنیای ناشناخته غارها از تمام عکاسان، غارنوردان و علاقمندان طبیعت جهت شرکت‌ کردن در این جشنواره دعوت کرد. در این راستا 117 نفر با 749 اثر در این دوسالانه شرکت کردند.

وی ادامه داد: دوسالانه عکس غار به همت انجمن غار و غارشناسی ایران فعالیت خود را با رویکرد حفاظت از زیباشناسی غارها به عنوان موضوع اصلی برای رقابت عکاسان انتخاب کرد و قرار است با استفاده از تجربیات گذشته نمایشگر آثار عکاسان غارنورد باشد.

نظام‌دوست در خصوص هیأت داوران این جشنواره گفت: داوری دومین «دوسالانه عکس غار» را چهار داور ایرانی و یک داور فرانسوی از جمله محمد ابراهیم صافی، نامور عباسیان ،ناصر میزبانی، بهزاد ترکی‌زاده و فیلیپ کروچه Philippe CROCHET بر عهده دارند که به صورت رایگان این جشنواره را داوری می‌کنند.

وی بیان داشت: دور اول این دوسالانه در آذرماه سال 91 برگزار شد که طی آن 206 قطعه عکس با حضور 17 شرکت‌ داده شد؛ امسال این دو سالانه را در حالی اجرا می‌کنیم که تعداد بیشتری از عکاسان حضور دارند؛ ضمن اینکه عکاسان با همکاری مدیرانی از غارهای علی‌صدر و کتله‌خور و طی تورهایی تصاویر خوبی تهیه کردند و در این جشنواره شرکت دادند.

نظام‌دوست یادآور شد: نمایشگاه عکس غار قرار است در 6 بهمن ماه طی 4 روز در کاخ موزه نیاوران برپا شود.

نظام‌دوست در رابطه با تعداد غارهای شناسایی شده کشور، گفت: تنها یک غار شناسایی‌شده کامل داریم و آن هم غار «شاپور» است چرا که بقیه غارها از نظر زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، جغرافیایی و تاریخی هنوز بررسی نشده است؛ آمار تمام غارهای کشور به 2200 غار می‌رسد که 200 غار نقشه‌برداری شده و اطلاعات اولیه آن را داریم.

* نورپردازی نامناسب در عکاسی به غار ضربه می‌زند

محمدابراهیم صافی، عضو مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی،‌ با بیان اینکه تصویربرداری از غار فقط محدود به زیبایی‌های آن نیست، گفت: در برخی غارها نورپردازی به شکل بدی صورت گرفته است که این اتفاق موجب شده است به ساختار و محیط زیست غار لطمه وارد شود چرا که اگر نور، طول موج صحیحی نداشته باشد یا حرارت زیادی تولید کند، غار، جلبک می‌زند و از طرفی خودِ نور، تجزیه کننده است.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد عکس جشنواره طی دو سال گذشته توسط غارنوردان گرفته شده است، گفت: متأسفانه اطلاع‌رسانی خوبی از این جشنواره در دو سال گذشته صورت نگرفت که امیدواریم این مشکل امسال برطرف شود.

* حقوق مادی و معنوی عکاسان غار رعایت نمی‌شود

نامور عباسیان از داوران جشنواره اظهار داشت: باید عکاسی که از غار عکس می‌گیرد، غارنورد باشد تا بتواند عکس‌های خوبی تهیه کند؛ ضمن اینکه نباید دوسالانه عکس سبب شود که یک سری از عکاسان به محیط غار صدمه بزنند چرا که سازه‌های غار با کوچکترین ضربه شکننده هستند. البته گاهی با تورهای عکاسی غیر حرفه‌ای مواجه بودیم که بدون تنظیم و رعایت ضوابط وارد کار شدند و به غار ضربه زدند.

وی در خصوص حقوق عکاسان غارنورد گفت: هر کدام از عکاسان باید تجهیزات و شرایط خاصی وارد غار شوند؛ زمانی که وارد غار می‌شوند با آن تجهیزات به استقبال خطر می‌روند و با سختی این تصاویر را تهیه می‌کنند؛ متأسفانه حقوق معنوی عکاسان در کپی و نشر رعایت نمی‌شود و به راحتی عکس‌های عکاسان که با زحمت زیادی گرفته شده است بدون پرداخت حق امتیاز منتشر می‌شود.

وی با اشاره به آموزش عکاسان غارنورد پیش از حضور در غار تأکید کرد و گفت: طی برگزاری کارگاه آموزش عکاسی برای حضور غارنوردان در غار کتله‌خور، حدود 20 نفر حضور داشتند که روز قبل از اعزام نکات ایمنی و مقدماتی در باره عکس‌برداری از غار تأکید شد و لازم است طی دوره‌های بعد هم به این موضوع توجه شد تا غارها هم آسیب نبینند.

* ارتقاء 40 درصدی در آثار دومین دوسالانه عکس غار

ناصر میزبانی از داوران دوسالانه عکس غار، در خصوص تفاوت این دوره از دوسالانه با دوره قبل، اظهار داشت: دور دوم جشنواره دوسالانه غار نسبت به دور اول آن از لحاظ کیفی و کمی 30 تا 40 درصد ارتقا داشته است. این در حالی است که عکاسی از غار به نوعی سخت بوده و انجمن غار و غارشناسی ایران می‌تواند مؤثرترین و بهترین حرکت‌ها را برای ارتقای کیفیت عکس‌ها داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت حفاظت از غارها در حین عکسبرداری گفت: اگر توصیه‌های عکاسی غار همراه با حفاظت این سرمایه ملی نباشد، بهتر است متوقف شود.

این نشست خبری پایان جالبی داشت و طی آن جشن تولد «لایق مهربانی» مسئول دبیرخانه دوسالانه عکس غار ایران با حضور عکاسان و خبرنگاران برگزار شد.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها