امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۸:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141170
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۶
تعداد بازدید: 87
اعظم‌السادات موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به حادثه جابه‌جایی دو نوزاد در

اعظم‌السادات موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به حادثه جابه‌جایی دو نوزاد در بیمارستان امام علی علیه‌السلام چابهار اظهار داشت:‌ هر مادری که وارد زایشگاه می‌شود، دستبندی در دست دارد که روی آن مشخصات او نوشته شده است، وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، دستبندی مشابه دستبند مادرش به پای او نصب می‌شود، سپس اثر کف پای نوزاد در پرونده‌اش ثبت می‌شود، بنابراین جابه‌جایی نوزاد نادر است.

*علل جا‌به‌جایی نوزادان

وی افزود: مهمترین علت جابه‌جایی نوزادان می‌تواند انجام همزمان چند زایمان، شلوغ بودن زایشگاه و کمبود نیروی انسانی باشد، چرا که در این صورت ممکن است دستبندها را جابه‌جا بزنند.

*جابه‌جایی نوزادان چابهاری با شبهه همراه است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: وقتی نوزاد به دنیا می‌آید پزشک متخصص او را به ماما تحویل می دهد و او موظف است تا نوزاد را روی تخت گذاشته و مشخصاتش را ثبت کند. نکته جالب توجه این است که دو نوزاد دختری که در چابهار جابه‌جا شده بودند با روش سزارین به دنیا آمده‌اند، این در حالی است که اتاق‌های جداگانه برای سزارین وجود دارد، بنابراین جابه‌جایی آنها با شبهه همراه است.

وی افزود: اگر زایمان طبیعی نیز باشد، به محض به دنیا آمدن نوزاد، در صورت سلامت او، نوزاد را روی شکم مادر می‌گذارند تا تماس پوستی آن دو ضمن برقراری ارتباط، موجب جدا شدن جفت و عدم خونریزی آن شود. چنانچه نوزاد مشکلی داشته باشد نیز به تخت ویژه منتقل می‌شود که در این صورت نیز باید پس از اقدامات لازم، مشخصات او ثبت شود.

*نوزاد بدون دستبند مشخصات از زایشگاه خارج نمی‌شود

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران اظهار داشت: در اتاق‌های عمل سزارین تا دستبند بر دست نوزاد زده نشده و اثر کف پای او گرفته نشود، نباید او را از اتاق خارج کنند.

*جابه‌جایی نوزادان موجب بروز عوارض روحی و روانی برای مادر و نوزاد می‌شود

وی تأکید کرد: چنانچه پرسنل اتاق عمل دقت کافی نکنند، ممکن است خدای‌ناکرده دو نوزاد جابه‌جا شوند که این موضوع علاوه بر مشکلات شرعی و قانونی موجب بروز عوارض روحی و روانی زیادی برای مادر و حتی نوزاد می‌شود زیرا تا پیدا شدن نوزاد واقعی و اثبات آن، مادر و نوزاد به هم اخت می‌گیرند و جدایی آنها عواقبی در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها