امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141175
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۶
تعداد بازدید: 213
به گزارش خبرنگار گروه سیاست‌ خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان شامگاه سه‌شنبه در بازگشت سفر یک ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست‌ خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان شامگاه سه‌شنبه در بازگشت سفر یک روزه خود به افغانستان و دیدار با مقامات این کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد.

ظریف در پاسخ به فارس در خصوص علت لغو سفرش به عربستان سعودی که پیش از آن معاون عربی آفریقایی‌اش علت آن را اظهارات تند وزیر خارجه عربستان علیه ایران عنوان کرده بود، گفت: ما بر سیاستمان که نزدیک شدن به همسایگان است اصرار داریم و این سیاست دولت یازدهم و نظام است.

وی افزود: برای آنکه بتوانیم به روابطی که به همسایگان مدنظر داریم برسیم نیاز به اراده دو طرف است و باید احساس کنیم چنین اراده‌ای از طرف مقابل هم  وجود دارد. جمهوری اسلامی اراده دارد که با همسایگان بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل رابطه داشته باشد، اما اجازه نمی‌دهد که به هیچ وجه کشوری با سیاست‌های خود منافع ملی و حقوق ما را خدشه‌دار کند.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه ما بر این اساس با همسایگان و دیگر کشورها ارتباط برقرار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: البته ما به همسایگانمان همواره با نگاهی مبتنی بر خویشتنداری و تعامل و تلاش برای رفع کدورت‌ها حرکت کردیم و امیدواریم این سیاست جمهوری اسلامی که همواره تلاش کرده از کنار برخی گفته‌ها با کرامت عبور کند موجب سوء برداشت کسی در منطقه نشده باشد و آنها هم بدانند که جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور مقتدر و تاثیر‌گذار تمایل به داشتن روابط خوب با کشورهای منطقه دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان روابط خوب با کشورهای منطقه را به نفع منطقه، جهان اسلام و دنیا دانست و خاطرنشان کرد: معتقدیم حمایت برخی کشورها از افراط و اتخاذ برخی سیاست‌ها در حوزه نفت ضررش بیش از همه متوجه خودشان می‌شود. جمهوری اسلامی کشور بزرگی است و توان جذب این فشارها را بدون اینکه تاثیر قابل توجهی بر سیاست‌هایش داشته باشد دارد و ما بدون نگرانی این مشکلات را می‌گذرانیم، زیرا مهمترین سرمایه ما مردم و مقاومت آنها در برابر مشکلات است.

ظریف خاطرنشان کرد: تصور اینکه برخی اقدامات به جمهوری اسلامی ضربه می‌زند تصور اشتباهی بوده و از سوی کسانی که این سیاست را دنبال می‌کند تنها خاطره و سابقه بسیار بدی در ذهن مردم کشورمان باقی می‌گذارد که اصلاح آن نیاز به تلاش جدی خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها