امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141195
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۸
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست بررسی موانع و راهکارهای اجرایی کرسی‌های آزاداندیشی با حضور مدیران فرهنگی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست بررسی موانع و راهکارهای اجرایی کرسی‌های آزاداندیشی با حضور مدیران فرهنگی دانشگاه& zwnj;ها صبح امروز چهارشنبه اول بهمن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی گفت: هدف این جلسه برداشتن یک گام علمی برای تحقق یکی از اهداف مهم حوزه معاونت فرهنگی وزارت علوم است.

وی به دغدغه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در بحث آزادی بیان اشاره کرد و گفت: 12 سال پیش مقام معظم رهبری به شکلی جدی دغدغه‌هایی را در رابطه با مباحث آزاداندیشی مطرح کردند و همه ما شاهدیم که در طول این سال‌ها بخش ناچیزی از این دغدغه‌ها محقق شده است.

وی افزود: وظیفه ما است کار و تلاش کنیم تا دغدغه‌هایی که در رابطه با بحث آزاداندیشی وجود دارد را تحقق ببخشیم و ان‌شاءالله این جلسه یک گام در مسیر محقق کردن دغدغه‌هایی که در این مسیر وجود دارد باشد.

هاشمی تصریح کرد: وزارت علوم و معاونت فرهنگی این وزارتخانه مهمترین هدف خودش را بحث آزاداندیشی می‌داند و همه مباحث فرهنگی باید جهت تقویت مطالبه آزاداندیشی باشد.

وی به محقق نشدن دغدغه‌ها و مطالبه‌هایی که در رابطه با آزاداندیشی وجود دارد اشاره کرد و گفت: این که این بحث به طور جدی و مناسب محقق نشده است به خاطر این است که یا این کار را جدی نگرفته‌ایم یا موانعی سر راه ما وجود دارد. رهبر معظم انقلاب باید با چه زبانی با ما سخن بگوید تا ما به خودمان بیاییم و کاری انجام دهیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: با شعار توخالی دادن کسی نمی‌تواند ادعای پیروی از رهبری داشته باشد. ما بایستی موانع را برداریم و زمینه را برای بحث آزاداندیشی فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه دو گروه به آزاداندیشی ظلم می‌کنند، افزود: ما درگیر افراط و تفریط در این زمینه هستیم و نباید خیال کنیم از یک نگاه به بحث آزاداندیشی ظلم شود.

معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه آزاداندیشی مظلوم است، تصریح کرد: امروز فضا خیلی در رابطه با این موضوع باز نیست و مدیریت فرهنگی مانند حوزه‌های دیگر برای محقق کردن بحث آزاداندیشی باید باور، شهامت و از خودگذشتگی داشته باشد.

هاشمی تصریح کرد: اگر راه وسط را بخواهیم انتخاب کنیم مورد انتقاد افراطیون قرار می‌گیریم یا متهم به روشن‌فکری شویم یا اینکه متهم می‌شویم به ارزش‌ها پایبند نیستیم که هر دوی این نگاه‌ها مخرب است.

هاشمی خاطرنشان کرد: در سال 90 بخشنامه‌ای ابلاغ شده است که در آن آمده «با عنایت به ضرورت کرسی‌های آزاداندیشی و سخنرانی‌های فرهنگی و اجتماعی به تعداد اسامی سخنرانان در حوزه مربوطه جهت بهره‌برداری ارسال می‌شود»

وی ادامه داد: آیا می‌شود آزاداندیشی را با محدود کردن سخنرانان پیش برد؟ این نوع بخشنامه‌ها ضد آزاداندیشی است.

معاون فرهنگی وزیر علوم، ادامه داد: ما از طرف مقام معظم رهبری وظیفه داریم راه بسته‌ای را که در مقابل بحث آزاداندیشی قرار دارد باز کنیم.

هاشمی با بیان اینکه اگر بخواهیم آزاداندیشی رخ دهد باید گفت‌وگو انجام شود، افزود: برای گفت‌وگو اساتید، دانشجویان و صاحبان افکار باید بتوانند دیدگاه‌های خود را مطرح کنند و منطق فردی، سازمانی و گروهی ما نمی‌تواند بگوید که دیدگاه درست یا غلط کدام است.

وی اضافه کرد: اگر کسی نقدی دارد که فکر می‌کند به نفع جامعه است و ممکن است به مذاق ما خوش نیاید حق نداریم جلوی آن را بگیریم. آیا ما ملاک حق و باطلیم؟

معاون فرهنگی وزیر علوم تأکید کرد: هر استاد یا دانشجویی که می‌خواهد نظری را بدهد که موجب اختلال در قانون و امنیت و نظم جامعه نمی‌شود باید شرایطی فراهم کرد که بتواند این نظر را بیان کند.

هاشمی با بیان اینکه معاون فرهنگی در دانشگاه باید نماد قانون باشد افزود: قوانین جمهوری اسلامی را نقض کردن آن هم به شکل سازمان‌یافته گناه است و برخی‌ها نباید فکر کنند سلیقه آنان مبنای حق و باطل است.

هاشمی تصریح کرد: اگر کسی نظر مخالفی دارد نباید بیمناک باشیم اگر مدعی حفظ آرامش در جامعه هستیم باید اجازه بدهیم مباحث مختلف در کرسی‌های آزاداندیشی مطرح شود و به شکل قانونمند زمینه‌ها را برای این کار فراهم کرد. وی اضافه کرد: سال92 طبق آمارها اعلام شد که 500کرسی آزاداندیشی برگزار شد، در حالی که حتی 50 کرسی هم برگزار نشده بود، سخرانی‌ها کرسی آزاداندیشی محسوب نمی‌شود. کرسی آزاداندیشی پرس و پاسخ عمیق است.

هاشمی خاطرنشان کرد: کسانی که در دانشگاه مخالف نظری هستند دشمن نیستند و داعش، آمریکا و تفکر اسلام آمریکایی دشمن است. برخی‌ها دوست دارند غیر خودشان را دشمن بدانند و به آن برچسب می‌زنند، این انگ‌زنی‌ها چه نفعی دارد؟

معاون فرهنگی وزیر علوم، تأکید کرد: به کسانی که دیدگاه‌های مخالف دارند باید فرصت داده شود اگر ما احساس کردیم دیدگاهش مخرب است باید در کرسی‌های آزاداندیشی نظر و دلایل خود را بگوییم و به این ترتیب دیدگاه مخرب خود به خود محو می‌شود. هاشمی یادآور شد: ما نباید دیگران را متهم کنیم اینکه بخواهیم با یک اصولگرایی دیگران را به لائیک و بی دین بودن  متهم کنیم و یا اینکه با وی ژست روشنفکری دیگران را متهم به مسائل دیگر کنیم خطا کردیم.

وی اظهار داشت: در جامعه دانشگاهی ما حداقل در یک جاهایی فضای امن برای گفت‌وگو وجود ندارد و ما باید یک فضای امن عادلانه برای این مسئله ایجاد کنیم.

هاشمی در ادامه با اشاره به آمار پائین مطالعه مردم در کشور ما افزود: آزاداندیشی موجب تقویت مطالعه خواهد شد ما باید تلاش کنیم به سمت رفع ابهامات و شبهات حرکت کنیم.

وی افزود: کرسی‌های آزاداندیشی باید توسعه کمی و کیفی پیدا کند. آئین‌نامه قبلی که در رابطه با این موضوع وجود داشت خیلی پیچیده و دشوار بود.

معاون فرهنگی وزیر علوم، گفت: ما در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نسبت به افق مطلوب ضعف داریم، البته نسبت به وضعیت قبل رشد کرده‌ایم.

هاشمی ادامه داد: باید دانشجویان را برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی تشویق کرد، باید شرایطی فراهم کنیم که کرسی‌های آزاداندیشی به طور مناسب و قانونی در دانشگاه‌ها برگزار شود.

معاون فرهنگی وزیر علوم، در ادامه به چاپ کاریکاتور پیامبر گرامی اسلامی ایران در نشریه شارلی ابدو اشاره کرد و گفت: بعد از چاپ یک کاریکاتور موهن و بی‌ارزش عده‌ای که خودشان را مسلمان معرفی کرده‌اند مدعیانه این نشریه را به خاک و خون کشیدند.

وی افزود: این افراد چنان محبوبیتی ایجاد کردند که نشریه شارلی ابدو کار زشت خود را تداوم بخشید و اسلام که دین مهربانی و عطوفت است به عنوان دین خشونت معرفی شد.

هاشمی تأکید کرد: مسلمانان به خاطر اقدام یک اقلیت ناچیز مورد اتهام قرار گرفتند و به مقدسات آنها توهین شد.

معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه به اعتراضات و تجمعات مردم مسلمان در رابطه با اقدام نشریه شارلی ابدو اشاره کرد و افزود: دانشگاهیان و نخبگان باید نسبت به این موضوع تحلیل داشته باشند و یک کار بزرگ انجام دهند و در فضای علمی زمینه افراط‌گری را کنترل کنند.

وی در ادامه به نامه‌ای که فرزند آیت‌الله جوادی آملی به نشریه شارلی ابدو نوشت اشاره کرد و گفت: با روش گفت‌وگو هم می‌توان ابزار را از طرف مقابل گرفت. اهل علم و دانشگاهیان باید به این موضوع توجه کنند.

هاشمی ادامه داد: امیدواریم مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها در زمانی که تا عید نوروز فرصت باقیمانده برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی تلاش بیشتری کنند تا بتوانند در این مدت چند کرسی خوب و مناسب برگزار کنند. وی ادامه داد: مدیران فرهنگی باید بدانند اگر بخواهند راه درست را انتخاب کنند از طرف افراطیون مورد هجمه قرار می‌گیرند. آنها باید فداکاری از خود نشان دهند و در این راستا قدم بردارند.

معاون فرهنگی وزیر علوم ضمن قرائت بخشی از آئین‌نامه‌ کرسی‌های آزاداندیشی تصریح کرد: اگر نگذاریم مباحث مختلف در کرسی‌های آزاداندیشی مطرح شود کسی که مدعی است حرفی برای گفتن دارد چون به دنبال فرصت می‌گردد نظرش را در جای دیگری مطرح خواهد کرد.

وی گفت: برچسب‌زنی و متهم کردن دیگران از نظر علمی و از نظر اعتقادی و دینی به نفع جامعه نیست باید به کسانی که دیدگاه‌های مخالف دارند فرصت بیان داده شود.

هاشمی اظهار داشت: اگر با کسانی که نظر مخالف دارند با قوه قهریه رفتار شود و یا از ابتدا نشریه آنها را توقیف کنیم و آنها را به کمیته انضباطی ببریم باعث می‌شود محبوبیت پیدا کنند.

وی ادامه داد:‌باید با منطق علمی به کسانی که نظر مخالف و یا نظر درستی ندارند پاسخ داده شود.

معاون فرهنگی وزیر خاطرنشان کرد: اینکه برخی از رسانه‌ها علی‌رغم وجود امکانات بسیار گسترده مخاطب ندارند به خاطر این است که همیشه در یک فضای منولوگ قرار دارند. در فضای اینچنینی نمی‌توان مخاطب جذب کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: کرسی‌های آزاداندیشی واقعاً‌ قرار است آزاداندیشی باشد و در یک فضای منطقی و آرام نظر‌ها گفته شود و این کرسی‌ها برگزار شود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها