امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141207
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۸
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «ته‌لام»، «کریستینا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «ته‌لام»، «کریستینا فرناندز» ، رئیس‌جمهور آرژانتین روز گذشته بار دیگر در صفحه شخصی فیسبوک خود اعلام کرد که اقدام آخر «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا تلاشی برای تحریف، دروغگویی، پوشش گذاشتن روی حقیقت و ایجاد سردرگمی در حادثه انفجار مرکز یهودیان آمیا می‌باشد.

رئیس‌جمهور آرژانتین همجنین هشدار داد: امروز بیش از هر زمانی، نباید اجازه داد که بار دیگر تلاشی برای انحراف روند قضایی این پرونده از مسیر اصلی‌اش صورت بگیرد.

«فرناندز» به روند طولانی پرونده مذکور که در آن افرادی چون «کارلوس منم»، رئیس‌جمهور سابق آرژانتین، «خوان خوزه گالئانو»، اولین قاضی این پرونده و «هوگو آنسوررِگوی» وزیر اطلاعات وقت آن زمان متهم به پنهان‌کاری هستند نیز اشاره کرد.

پس از سال‌های طولانی و درخواست‌های پی‌درپی خانواده‌های قربانیان حمله سال 1994 میلادی به ساختمان آمیا، تصمیم بر این است که در نیمه دوم سال جاری دادگاهی پیرامون ارتباط آرژانتین با این حادثه آغاز شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اما فکر می‌کنم که مهم‌تر از هر مسئله دیگری، باید هشدار دهم که به نظر می‌رسد، تلاش می‌شود که برای این دادگاه هم اتفاقی که در 21 سال پیش برای دادگاه اول افتاد صورت بگیرد، یعنی انحراف در مسیر پرونده، دروغ، پنهان‌کاری و ایجاد پیچیدگی.

رئیس‌جمهور آرژانتین همچنین اعلام کرد: در صورتی که مشخص شود، چه کسانی از ابتدا اقدام به پنهان‌کاری کردند، می‌توان عاملین حادثه را نیز شناسایی کرد.

«کلاودیو لیفشیتز» که دستیار قاضی «گالئانو» بود طی مصاحبه‌ای در شبکه خبری «سی‌فایو‌ان» آرژانتین اعلام کرد: گروه‌هایی در این کشور آمریکای جنوبی وجود دارد که به مانع‌تراشی در روند تشکیل این دادگاه علاقه‌مند هستند.

«لیفشیتز» 15 سال پیش و زمانی که اطلاعاتی برای پیشرفت روند قضایی پرونده آمیا به دست آورد، توسط ماموران مخفی ربوده شد و مورد شکنجه قرار گرفت.

«کریستینا فرناندز» که مورد حمله کمپین‌های رسانه‌ای و مخالفین قرار گرفته، از طریق فیسبوک نامه‌ای منتشر و در آن سوالاتی جدی در مورد مرگ مرموز دادستان «نیسمن» مطرح کرد.

پس از اینکه «نستور کرشنر»، رئیس‌جمهور سابق آرژانتین «آلبرتو نیسمن» را در سال 2004 به عنوان دادستان ویژه این پرونده منصوب کرد؛ وی از آن زمان روی متهم کردن شهروندان ایرانی و محکوم کردن آنها تمرکز کرده بود.

دولت آرژانتین در سال 2013 یادداشت تفاهمی با ایران امضا کرد تا بدین ترتیب بتوانند برای روشن شدن ابعاد پنهان حادثه همکاری کنند، اما «نیسمن» به این تفاهمنامه حمله کرد و به جای همکاری برای شفاف‌سازی پیرامون حادثه رخ داده، در آخرین اقدام خود قوه مجریه این کشور آمریکای لاتینی را به سرپوش گذاشتن روی اتهامات شهروندان ایرانی در ازای گرفتن نفت محکوم کرد.

«نیسمن» باید روز دوشنبه درباره اتهاماتی که مطرح کرده بود در کمیسیون کنگره توضیحات لازم را ارائه می‌داد، زیرا نمایندگان حزب حاکم به شدت وی را مورد سوال قرار داده بودند، اما در کمال ناباوری او را در آپارتمان خود با گلوله‌ای که در سرش شلیک کرده بود یافتند.

مقامات آرژانتینی اعلام کردند که شواهد حاکی از آن هستند که وی خودکشی کرده است، اما تحقیقات همچنان ادامه دارد.

رئیس‌جمهور آرژانتین در نامه خود این سوال را نیز مطرح کرد که اگر عامل مرگ «نیسمن» خودکشی است، چه چیزی می‌تواند شخصی را وادار کند که چنین تصمیم وحشتناکی بگیرد و زندگی خود را نابود کند؟

وی در ادامه افزود: در این مورد نه تنها سوالات و ابهاماتی وجود دارد، بلکه داستانی بسیار طولانی، سنگین، سخت و بالاتر از همه کثیف در پس آن مشاهده می‌شود.

اپوزیسیون آرژانتین نیز از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود در حال تحریک اعتراضات عمومی علیه دولت این کشور می‌باشد؛ شب گذشته نیز تظاهرات‌هایی در پایتخت و 3 شهر دیگر برگزار شد.

دولت آرژانتین پس از انتشار خبر مرگ «نیسمن» در آپارتمان محل سکونتش به سرعت ابراز ناراحتی کرده و خواستار بررسی کامل این پرونده و انجام تحقیقات به منظور مشخص شدن علت مرگ وی شد.

پرونده مرگ «نیسمن» به عهده قاضی « مانوئل آرتورو دکامپوس» بوده و با تلاش نیروی امنیت آرژانتین در حال پیگیری می‌باشد تا واقعیت این حادثه دردناک را برای همگان آشکار سازد.

«آلبرتو نیسمن»، دادستان ویژه پرونده آمیا در شکایتی 300 صفحه‌ای به قوه قضاییه آرژانتین که چهارشنبه هفته گذشته انجام شد، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین، «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه و شماری از مقامات عالی رتبه این کشور  را به سرپوش گذاشتن بر اتهامات شهروندان ایرانی در پرونده انفجار آمیا متهم کرد.

اتهامات «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا به «کریستینا فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین در زمانی عنوان شده که در اکتبر 2015 انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار می‌شود و مخالفان فرناندز در پی تخریب چهره وی در طول سال جاری می‌باشند تا بتوانند با چنین اتهاماتی حزب فرناندز را در انتخابات 2015 از صحنه خارج سازند.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها