امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141231
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۰
تعداد بازدید: 82
علی معافی‌ کارشناس فیزیک اتمی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه در ...

علی معافی‌ کارشناس فیزیک اتمی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه در نقشه‌ های راه کنونی و استراتژی‌های تامین انرژی آینده دنیا که مشخصاً از سوی DOE  یا وزارت انرژی آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین کانادا منتشر می‌شوند، انرژی هسته‌ای به عنوان پاک‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین منبع تولید انرژی برای آینده بشر نام برده شده است، گفت: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مثل انرژی‌های باد و خورشید  باید در کشور مورد توجه قرار گیرد، اما بهتر است بدانیم که این انرژی‌های پاک و همچنین سوخت‌های فسیلی پاسخگوی نیازمندی‌های دنیا نیست.

وی درباره میزان ساخت راکتورهای هسته‌ای در دنیا افزود: هم اکنون 73 راکتور هسته‌ای در دنیا در حال ساخت است و حتی کشور امارات که دارای منابع عظیم نفتی است نیز در حال ساخت یک راکتور هسته‌ای می‌باشد و هند هم اخیراً با قراردادهایی جدید درصدد است تا پایان سال 2015 برق دو راکتور هسته‌ای دیگر را در مدار قرار دهد.

معافی تصریح کرد: تنها 20 درصد برق دنیا توسط 423 راکتور هسته‌ای تامین می‌شود و با اینکه در کشورهای غیر اروپایی، آمریکا و کانادا برق مورد نیازشان نیز عمدتاً از طریق سوخت‌های فسیلی مانند نفت و ذغال سنگ و گاز طبیعی تولید می‌شود، ولی برق هسته‌ای همچنان با صرفه‌ترین است.

این استاد فیزیک هسته‌ای اظهار داشت: اگر بتوانیم زیر ساخت‌های دانش هسته‌ای را در کشورمان با ایجاد انگیزه مضاعف بالا ببریم دانشمندان جوان ایرانی می‌توانند از مواد جدید هسته‌ای استفاده و کشورمان را با علم روز دنیا جلوتر ببرند.

معافی با تاکید بر اینکه نگرانی آمریکا از ایران به هیچ وجه به مسئله‌ای هسته‌ای باز نمی‌گردد، تصریح کرد: تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران به محصولی استراتژیک دست پیدا نکرده غرب با نظام ایران مشکلی نخواهد داشت، ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خرید برخی کالاهای حساس به علت تحریم با سختی‌هایی فراوانی روبرو شد. لذا کشورهای غربی به هیچ وجه حاضر نیستند برخی محصولاتشان را در اختیار ایران قرار دهند، اما وقتی که جوانان ایرانی با اراده خود محصول علمی خاصی را تولید کنند کشورهای غربی برای اینکه بتوانند تولیدات ما را متوقف کنند حاضرند با قیمتی بسیار کمتر از قیمت تمام شده این محصولات را به ایران بدهند به شرط آنکه از تولید آن صرف نظر کنیم.

این کارشناس فیزیک اتمی با تاکید بر اینکه غرب تمام توان خود را برای عدم پیشرفت ایران در تمامی علوم انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: کشورهای غربی می‌کوشند تا با حربه‌های متفاوت از تولید محصولات مشابه خارجی در داخل ایران به منظور جلوگیری از خودکفایی جمهوری اسلامی جلوگیری کنند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید طوری عمل کنیم که درب چاه‌های نفت را ببندیم و نگرانی از بابت قیمت نفت نداشته باشیم، تصریح کرد: امیدوارم روزی فرا برسد که بتوانیم ذخائر نفتی و گازی را برای آیندگان این مملکت حفظ کنیم.

معافی با تاکید بر اینکه باید فعالیت‌ها و سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا کند، گفت: مسئله هسته‌ای ایران مسئله غرور آفرینی است که به مانند افتخارات حاصل شده در 8 سال دفاع مقدس برای ایران و ایرانی مایه مباهات است، ضمن اینکه باید به مانند دیگر دستاوردهای صنعتی و دفاعی کشور از آن دفاع کرد.

وی افزود: موضوع سانتریفیوژها و مسائل هسته‌ای برای نظام ما موضوع حیثیتی است که جزو حقوق حقه و قانونی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و در حالی که ما کاری به دیگران نداریم، کشورهای دیگر می‌کوشند این حقوق را نادیده بگیرند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه مسئله هسته‌ای مسئله‌ای مهم و حیاتی برای جمهوری اسلامی ایران است و هر چقدر برای این موضوع هزینه دهیم ذخیره و پس‌اندازی برای آینده نظام است، تصریح کرد: اگر امروز در مسئله هسته‌ای کوتاه بیاییم مطمئناً دشمن سنگرهای دیگری را در برابر ما جلو خواهد آمد و مسئله دیگری را دنبال خواهد کرد و مسئله به موضوع هسته‌ای ختم نخواهد شد.

این فیزیکدان هسته‌ای اظهار داشت: دشمنی ‌آمریکا با جمهوری اسلامی به خاطر مسئله هسته‌ای نیست بلکه به خاطر اصل نظام است، زیرا غرب دنبال آن است که جمهوری اسلامی ایران برنامه هسته‌ایش را کنار بگذارد.

معافی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 خاطرنشان کرد: این مذاکرات نشان داد که آمریکایی‌ها در سیاست خارجی‌شان خط قرمزی جز منافع صهیونیست‌ها ندارند و آمریکایی‌ها با طمع کاری و زیاده خواهی به دنبال ایجاد منافع برای همپیمانان خود هستند و حتی حاضرند در این راه منافع ملتشان را زیر پا بگذارند.

وی افزود: قدرت فزاینده ایران در منطقه ناشی از عمق استراتژیکی است که هم اکنون تهران در سطح منطقه کسب کرده و در حال حاضر قدرت فزاینده، آرمان‌ها، تفکر اسلامی و انقلابی رسوخ کرده ایران در دل ملل منطقه و دنیا تبدیل به یک ستون عقیدتی عمده شده که هراس غرب را موجب شده است.

این کارشناس فیزیک اتمی گفت: غربی‌ها از تفکر انقلابی ایران به این دلیل که ماهیت استکباری و زیاده‌طلبی آنها را رسوا کرده ناراحت هستند.

وی تصریح کرد: بحث هسته‌ای تنها بهانه‌ای برای غرب است، زیرا آنها به دنبال نابودی اصل نظام جمهوری اسلامی هستند، اما چون این انقلاب آگاهی‌بخش و بصیرت‌افزا به ملت‌های دنیاست و از زیاده‌خواهی استکبار جهانی ممانعت به عمل می‌آورد، ملل آزاده دنیا آن را پذیرفته و حامی ما شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها