امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141244
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۰
تعداد بازدید: 208
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با اشاره به سخنرانی سالانه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با اشاره به سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور آمریکا در کنگره تأکید کرد که تلاش‌ها برای منزوی ساختن روسیه به شکست می‌انجامد.

لاوروف درباره سخنرانی سالانه اوباما گفت که سخنرانی وی «نشان داد که آمریکا می‌خواهد بر جهان سلطه یابد و این در حالی است که نمی‌تواند بین برابرها و تساوی، اول باشد.»

*آمریکا می‌خواهد به جهان سلطه یابد

وی تأکید کرد: فلسفه آمریکایی مبنی بر آنکه آنها قدرت اول جهان هستند، در نهایت با توجه به تغییرات کنونی در جهان تغییر خواهد کرد و این غیرقابل اجتناب است. من معتقدم که منطق همکاری، گفت‌وگوی دو طرف تؤام با احترام است و این تنها راه حل سازنده ممکن است که باید آن را دنبال کرد.

وی تصریح کرد: ما از شرکای غربی شنیده‌ایم که روسیه منزوی شده است. به ویژه اینکه باراک اوباما این مسئله را تکرار کرده است. اینگونه تلاش‌ها کارآمد و موثر واقع نخواهد شد. ولادیمیر پوتین گفته است که روسیه هرگز به انزوای خود متوسل نمی‌شود.

وزیر خارجه روسیه  در کنفرانس خبری سالانه برای جمع‌بندی نتایج اقدامات دیپلماتیک روسیه در سال 2014 در سالن کنفرانس وزارت خارجه روسیه که 370 خبرنگار در آن حضور داشتند در خصوص چشم‌انداز روابط آمریکا و روسیه گفت: آمریکا، سیاست تقابلی را در پیش گرفته است و در قبال موضوعات جهانی یک رویکرد یک طرفه اتخاذ کرده است.

لاوروف ادامه داد که مسکو از واشنگتن می‌خواهد که همکاری با این کشور را که سال گذشته متوقف شد، مجدداً از سربگیرد.

وی درباره از سرگیری روابط با آمریکا گفت که مسکو از آمریکا می‌خواهد که به فعالیت‌های دوجانبه سازنده بازگردد و تصریح کرد: روابط بین مسکو و واشنگتن به طور جدی از جناح آمریکا بحرانی بوده است. دولت آمریکا، مذاکرات دوجانبه در بسیاری از موضوعات را متوقف کرده است. ما از شرکای آمریکایی خود می‌خواهیم که به مسیر فعالیت‌های سازنده دو جانبه در خصوص موضوعات دو جانبه و همچنین عرصه جهانی که کشورهای ما مسوولیت خطیری را برعهده دارند، بازگردد.

*احتمال توافق هسته‌ای ایران و 1+5 تا پایان ژوئن وجود دارد
وی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 تصریح کرد که علیرغم آنکه هنوز چالش‌هایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 وجود دارد، تلاش‌های روسیه در چارچوب 1+5 به پیشرفت‌ها در حل موضوع هسته‌ای ایران کمک کرده است.

لاوروف درباره پیشرفت مذاکرات گفت: تلاش‌های روسیه در چارچوب 1+5 به حصول پیشرفت در رفع موضوع هسته‌ای ایران کمک کرده است. کار همچنان ادامه دارد و علیرغم چالش‌های باقیمانده، دلایلی وجود دارد که می‌توان گفت که مذاکرات نتیجه‌بخش خواهد بود.

وی ادامه داد که دلایلی وجود دارد که به اعتقاد وی تا پایان ضرب‌الاجل ژوئن، توافقی بین ایران و گروه 1+5 حاصل می‌شود.

*احتمال پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای

لاوروف در خصوص پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای گفت: ورود ایران به سازمان همکاری شانگهای در صورت پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، امکانپذیر است.

وی در خصوص سامانه‌های دفاع موشکی «اس 300» گفت :موضوع تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس 300 به ایران همچنان جزء مذاکرات دو جانبه است».

*موضوع تحویل «اس300» به ایران جزء مذاکرات دو جانبه است

وی در اینباره گفت: موضوع سامانه‌های اس 300 همچنان در محدوده روابط دو جانبه با ایران است. ایران همسایه ما است. ما در حال توسعه روابط نزدیک تجاری، اقتصادی و فنی و نظامی با ایران هستیم و همچنین در حوزه‌هایی که خارج از محدوده تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل است در حال گسترش روابط با ایران هستیم و همچنین در زمینه دریای خزر نیز تعامل داریم.

لاوروف ادامه داد:« من گزارشی درباره اینکه موضوع اس 300 در سفر اخیر وزیر دفاع به ایران مورد بحث قرار گرفته باشد، نشنیدم. این یک موضوعی در روابط دو جانبه است و در چارچوب این روابط مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

*بدون حضور ایران، راه‌حل طولانی برای مشکلات منطقه‌ای غیرممکن است

وی ادامه داد: ایران یک کشوری قدرتمند با تاریخچه غنی است. بدون حضور ایران، هرگونه راه‌حل طولانی برای مشکلات منطقه‌ای از جمله سوریه و عراق غیرممکن است. هرچه دیگر بازیگران زودتر به این مسئله آگاهی پیدا کنند و بر اساس مصلحت راه خود را در پیش گیرند، تلاش‌های مشترک برای برقراری ثبات در منطقه، مفیدتر خواهد بود.

*روسیه نظامی و سلاح به شرق اوکراین نفرستاده است
وزیر خارجه روسیه اتهامات جدید کی‌یف در خصوص اعزام نظامی و ارسال تسلیحات به شرق اوکراین را رد کرد و گفت که آنها علیرغم مطرح کردن چنین ادعایی هیچ شواهدی برای اثبات آنها ارائه نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: من هربار گفته‌ام: اگر شما با اطمینان چنین چیزی را مطرح می‌کنید، دلیل ارائه دهید اما هیچ کس هیچ دلیلی ارائه نداد یا اینکه نمی‌خواهد دلیلی ارائه دهد.

لاوروف تأکید کرد: بنابراین قبل از اینکه از ما بخواهید کاری را متوقف کنیم، لطفا شواهد ارائه دهید که ما آن کا را انجام دادیم.

*مسکو به دنبال آتش‌بس فوری در شرق اوکراین است

وزیر خارجه روسیه در خصوص مسئله شرق اوکراین تصریح کرد: «ما به دنبال آتش‌بس فوری در شرق اوکراین هستیم. بحران اوکراین تنها از طریق اصلاحات سیاسی قابل حل است.

لاوروف تأکید کرد که درگیری‌های اوکراین می‌بایست با احترام به حاکمیت ارضی این کشور رفع شود و تأکید کرد که روسیه از این مسئله حمایت می‌کند که دو منطقه استقلال‌طلب در شرق اوکراین بعنوان بخشی از اوکراین باقی بماند اما استقلال بیشتری به آن داده شود.

وزیر خارجه روسیه در خصوص نشست چهارجانبه اوکراین با حضور وزرای خارجه اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان که قرار است بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در برلین برگزار شود، ابراز امیدواری کرد که این نشست باپیشرفت‌هایی همراه باشد.

لاوروف در اینباره گفت: ما امیدواریم که ارتباطات و تماس‌هایی که در آینده‌ قابل پیش‌بینی در سطوح و فرمت‌های مختلف صورت می‌گیرد، به پیشرفت‌هایی منتهی شود.

*غرب نمی‌تواند روسیه را به انزوا بکشاند

لاوروف ضمن ابراز امیدواری برای برقراری آتش‌بس در شرق اوکراین تصریح کرد که روسیه خواستار یک جنگ سرد جدید نیست و غرب نمی‌تواند این کشور را به انزوا بکشاند.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد که توافق آتش‌بسی که در سپتامبر سال گذشته حاصل آمد، با شکست روبرو شد زیرا طبق این توافق یک خط جدایی تعیین شده بود که مورد احترام طرفین قرار نگرفت.

وی تصریح کرد که روسیه تمامی تلاش خود را برای رفع درگیری‌های شرق اوکراین به کار می‌گیرد و حاکمیت ارضی اوکراین را حفظ می‌کند.

وزیر خارجه روسیه درخصوص ارتباط با اتحادیه اروپا گفت: «ما همچنان به توسعه همکاری برابر با اتحادیه اروپا علاقمند هستیم. همکاری روسیه با آپک دارای ماهیت استراتژیک است؛ البته ما مسیر اروپایی خود را قربانی آن نمی‌کنیم.

لاوروف تأکید کرد: دفاع از هموطنانمان در خارج از کشور از اهمیت ویژه‌ای در سیاست خارجی روسیه برخوردار است.

وی درباره اوکراین اینگونه گفت: وضعیت در اوکراین به طور چشمگیری با توافقات مینسک تفاوت دارد. همه موافق حاکمیت ارضی اوکراین هستند، آنچه که باید انجام شود، تحقق توافقات مینسک است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها