امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141274
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، ‌آیت‌الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از طلاب مدرسه علمیه آیت‌

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، ‌آیت‌الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از طلاب مدرسه علمیه آیت‌ الله علوی خوانسار بیان کرد: جامعه در زمان کنونی بیش از پیش نیازمند علما و محققینی است که به اوضاع جهان، زمان، وضع فعلی ایران و جهان اسلام آگاه باشند.

وی با اشاره به صف آرایی دشمن در مقابل اسلام گفت: صف مقابل ما صف نفاق و شیطنت و دوگانگی است و ما باید نسبت به آن آگاه باشیم تا بتوانیم حیله‌های آنان را خنثی کنیم که در این راه پر خطر نیازمند علمایی آگاه هستیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در مقابل شغل‌های دنیا،‌ شغل طلبگی ارزشمند است گفت: هیچ کاری با فضیلت‌تر از سربازی امام عصر(عج) و طلبگی نیست و طلاب در تحصیل و فراگیری علوم اهل‌بیت(ع) جدیت داشته باشند.

آیت‌الله نوری همدانی با تبیین بعضی از ویژگی‌های طلبه موفق بیان کرد: مسیر فقه و فقاهت، مسیر آسانی نیست، بلکه شرایط فراوانی وجود دارد تا یک نفر بتواند به اجتهاد رسیده و احکام الهی را به مردم برساند.

وی اخلاص را نخستین ویژگی طلبه موفق دانست و تصریح کرد: اگر طلبه‌ای اخلاص نداشته باشد علمی که می‌آموزد برکت ندارد و نمی‌تواند تاثیر لازم را داشته باشد.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم همت بلند و اراده و تصمیم قاطع را از دیگر ویژگی‌های طلبه موفق برشمرد و گفت: افراد سست و بی اراده در مراحل زندگی پیشرفت نخواهند کرد و تاریخ نشان داده است علمای بزرگی که پرچم دین را برافراشتند، همگی دارای اراده‌های قوی و پشتکار فراوان بوده‌اند.

آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه نظم در زندگی طلبگی توفیق آفرین است ادامه داد: طلاب باید در همه مراحل زندگی نظم را سرلوحه فعالیت‌های علمی و تبلیغی خود قرار دهند تا بتوانند به موفقیت برسند.

وی همچنین اهتمام به نماز شب و انس با امام عصر(عج) را برای طلاب ضروری دانست و تاکید کرد: در گذشته علما به شاگردانی که اهل نماز شب نبودند درس نمی‌گفتند زیرا اگر طلبه‌ای نماز شب نخواند در زندگی طلبگی توفیقی پیدا نمی‌کند.

این مرجع تقلید کسب مهارت و خودسازی و خدمت به جامعه را از دیگر شرایط طلبگی دانست و تصریح کرد: طلاب باید در مرحله اول به خودسازی بپردازند و در این مرحله با کسب مهارت به عرصه ارشاد و هدایت مردم وارد شوند.

آیت‌الله نوری همدانی اخلاق و تقوا را از دیگر شرایط طلبگی عنوان کرد و گفت: کسی که اخلاق و تقوا را در کنار علم حفظ نکند هرگز به توفیق نمی‌رسد.

وی با اشاره به فارغ التحصیلی صدها مهندس و دکتر از دانشگاه‌های کشور تصریح کرد: برای اینکه طلبه‌ای به یک فقیه توانا تبدیل شود باید بیش از 50 سال در حوزه درس بخواند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: باید برنامه‌ریزی دقیقی در حوزه‌های علمیه صورت بگیرد تا بتوانیم شاهد تربیت فقهایی برجسته باشیم.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به فوت علما و مجتهیدن بزرگ یادآور شد: پس از فوت این آقایان، دیگر کسی نمی‌تواند جانشین ایشان شود که باید برای رفع این نقیصه چاره اندیشی کرد.

انتهای پیام/78005/صا40/ض1002


 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها