امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141309
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ شهر آفتاب آنقدر بزرگ است که یک نفر باید از دم در راهنمایی تان کند، وگرنه در پیچ و خم مسیرهای پر از خاک و خلی که از برِ ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ شهر آفتاب آنقدر بزرگ است که یک نفر باید از دم در راهنمایی تان کند، وگرنه در پیچ و خم مسیرهای پر از خاک و خلی که از برِ آزادراه تا سالن های نمایشگاهی کشیده شده، گم می شوید. این پروژه به نوعی همه پروژه های بزرگ شهرداری را به یاد می آورد: نمای خارجی سالن های نمایشگاهی و فضای داخلی مراکز تجارت به فضای طبقات تجاری برج میلاد شبیه است، سازه شیشه ای آن به باغ کتاب شباهت دارد، سقف گنبدی شکل بزرگترین سالن سه قلو، محل نمایشگاه های دائمی شهرداری در بوستان گفتگو را تداعی می کند، سالن همایش آن به مرکز همایش های برج میلاد شبیه است، رواق های آن مسیر پیاده روی سرپوشیده بهشت زهرا را به ذهن می آورد، مسجد آن بیننده را یاد مسجد خرمشهر در باغ موزه دفاع مقدس می اندازد، هتل های سه گانه آن مثل طرح هتل های پروژه 1001 شهر است و مسیر فضای سبز آن، باغ ایرانی را به ذهن متبادر می کند.

شورای شهر در سال 79 طرح انتقال نمایشگاه بین المللی شهر تهران را به دلیل مزاحمت های موجود تصویب کرد. اما تنها پنج سال بعد، یعنی در سال 84 بود که زمین فعلی پروژه شهر آفتاب به مساحت 138 هکتار از آستان مقدس حرم مطهر به قیمت تقریبی 70 میلیارد تومان خریداری و مطالعات پروژه شروع شد. عملیات ساخت شهر آفتاب از سال 90 شروع شده که در این سال، 22 هکتار زمین دیگر نیز برای پروژه خریداری شد. شرکت مشاور خارجی آن، شرکت آلمانی GMP است که در احداث نمایشگاه، جزو 20 مشاور اول جهان است و مشاور داخلی آن، شرکت نقش جهان- پارس است. سه پیمانکار روی این پروژه کار می کنند و شورای شهر اخیرا تاسیس شرکت بهره برداری شهر آفتاب را به تصویب رسانده است.

12 هکتار فضای نمایشگاهی شامل سالن ها سه قلو، دوقلو و تک قلو، مهمترین بخش شهر آفتاب را تشکیل می دهد که عملیات عمرانی فاز یک آن به مساحت 45 هزار متر مربع تا آخر سال به اتمام می رسد. برای اینکه درکی از میزان بزرگی این فضا داشته باشید، کافی است بدانید تنها فاز یک شهر آفتاب، مساحتی معادل کلیه فضاهای نمایشگاهی کشور دارد.

اگر بخواهید به نوک طاق بلند بزرگترین سالن نمایشگاهی نگاه کنید، باید سر را آنقدر عقب ببرید که نگاهتان تا ارتفاع 24 متری برسد. سازه فولادی این سالن که با دهانه ای به عرض 80 متر بدون هیچ ستونی سرپا ایستاده ، به عنوان سازه برتر در کشور شناخته شده است. این سالن ها علاوه بر فضای نمایشگاهی، سالن های جلسات، اتاق عقد قرارداد و ... دارند که کار را برای اهالی تجارت راحت می کند.

سالن ملل بخش دیگری از فضای نمایشگاهی است که طراحی آن با ستون های بلند بتنی، از تالار صد ستون تخت جمشید الهام گرفته شده است. اینجا هنوز تاسیسات ساختمانی، لوله، قرقره سیم، مصالح، داربست و ... دیده می شود.

بخشی از کف سالن ها، ساحل دریا را به یاد می آورد: روی زمین ماسه نرم ریخته شده تا عملیات جوش کاری در سقف، به سنگ های مرمریت کف آسیب نرساند. البته معلوم نیست چرا عملیات کف سازی قبل از پایان کار سقف انجام شده، اما هر چه هست، حس خوب قدم زدن روی شن های ساحل را تداعی می کند.

32 هزار متر نمایشگاه روباز و دو مرکز تجارت هر یک با زیربنای 76 هزار متر مربع، بخش های دیگر شهر آفتاب را تشکیل می دهند. البته ساخت مراکز تجارت که به عنوان نمایشگاه تخصصی برای برندهای مشهور، نمایندگی ها، دفاتر بازرگانی و ... در نظر گرفته شده، با مشارکت بخش خصوصی انجام می شود و کار ساخت یکی از آنها شروع شده و حدود 16 درصد پیشرفت داشته است.

شهر آفتاب به فرودگاه امام خمینی بسیار نزدیک است که این موضوع کار را برای بازدیدکنندگان خارجی بسیار راحت می کند. علاوه بر این، این مجموعه در حد فاصل آزادراه تهران- قم و رینگ اول یا کمربندی شهر آفتاب قرار دارد که دسترسی با خودرو به آن را نیز تسهیل می کند. امتداد خط سه و خط یک متروی تهران تا فرودگاه امام به اینجا می رسد که یک ایستگاه اختصاصی برای شهر آفتاب در این خط پیش بینی شده است. پس بدون وسیله نقلیه شخصی هم می توان به نمایشگاه رفت. در کنار هر دو ورودی اصلی مجموعه هم فضایی برای ایستگاه های تاکسی و اتوبوس پیش بینی شده است. علاوه بر این، سالن همایش های 32 هزار متری شهر آفتاب، پد هلی کوپتر هم دارد. پیش بینی شده 35 درصد بازدیدکنندگان با خودروی شخصی، 12 درصد با اتوبوس، 15 درصد با تاکسی و 38 درصد با مترو به شهر آفتاب بیایند. با این همه، برای کسانی که نمی خواهند از هیچ یک از این وسایل تردد استفاده کنند و اصلا حوصله رفت و آمد را ندارند، سه هتل با مساحت 160 هزار متر مربع پیش بینی شده است: دو هتل پنج ستاره 350 اتاقه که ساخت آن باید توسط برندهای مطرح هتلینگ در جهان صورت بگیرد و یک هتل آپارتمان.

برخلاف مصلای تهران که در سال های اخیر محل اصلی نمایشگاه های مهم تهران بوده، شهر آفتاب فضاهای خدماتی وسیعی دارد: هشت ساختمان خدماتی در طرفین مجموعه، هر یک به مساحت 2200 متر که از رستوران، نمازخانه و چایخانه گرفته تا سرویس های بهداشتی همه چیز در آنها یافت می شود تا بازدیدکنندگان مثل مصلی مجبور نشوند پای غرفه های سر هم بندی شده ساندویچ گاز بزنند یا برای رسیدن به سرویس بهداشتی از هفت خوان رستم عبور کنند.

پارکینگ به عنوان یکی از مهمترین معضل های فضاهای نمایشگاهی که همیشه ساکنان خیابان های قنبرزاده، بهشتی، پاکستان و ... را عاصی می کند، در شهر آفتاب با پیش بینی فضای طبقاتی و هم سطح، امکان پارک برای هزاران خودرو را فراهم می کند.

اما فضای سبز هم در شهر آفتاب سهم پررنگی دارد؛ 70 هکتار از فضای پروژه به فضای سبز اختصاص دارد که عمدتا در قالب دو مسیر چهارباغ و باغ ایرانی دیده شده است. مسیر اول با فضای تردد سواره و پیاده، دو ورودی مجموعه را به هم وصل کرده و فضای نمایشگاهی را از مراکز تجاری و اقامتی جدا می کند. در میانه این مسیر، میدانگاهی بزرگ با قطر 200 متر قرار دارد که آبنمایی به قطر 80 متر در وسط آن قرار گرفته است. البته در حال حاضر پوشش گیاهی این مسیر، صرفا به چمن کاری و گل کاری خلاصه شده و نهال هایی جوان که زیر باد سرد جنوب تهران می لرزند، دور تا دور محوطه میدان کاشته شده است. احداث آبنما هم تمام شده و گرچه خالی از آب است، اما می توان زمانی را تصور کرد که قطرات ریز آب، شادمانه به بازدیدکنندگان خسته ای می پاشد که روی فضای پلکانی اطراف میدان، نفسی تازه می کنند.

مسیر دوم یا همان باغ ایرانی، کاملا شبیه پروژه هم نامش در تهران است؛ با این تفاوت که این مسیر، جابجایی افراد بین بخش های نمایشگاهی را امکان پذیر می کند.

شاید در نظر گرفتن فضایی به وسعت 50 هزار متر برای خدمات و تاسیسات به نظر زیاد باشد، اما تجربه درهم ریختگی فنی و منظره بدشکل کابل ها و سیم های پخش و پلا و لوله کشی های نازیبا نشان داده که باید برای پشتیبانی فنی مجموعه ای به این عظمت، فضای کافی در نظر گرفته شود. در این فضای بزرگ، همه چیز از موتورخانه، پست های برق، ایستگاه تقلیل فشار گاز، منابع آب، تصفیه خانه فاضلاب و خدماتی مثل گمرک، انبارها، ساختمان های مدیریت و حراست، آتش نشانی، اورژانس و حتی مهدکودک دیده شده است. علاوه بر این، سازنده پروژه شاید با الهام از انتقال تاسیسات مسیر پروژه صدر- نیایش به زیر زمین، کانالی تاسیساتی به عرض و ارتفاع 4 متر را در نظر گرفته که کلیه سیم کشی ها، لوله کشی ها و ... در آن قرار داده شده است.

با این همه، به نظر می رسد پروژه ای با این تعریف گسترده که از نیازهای مبرم شهر تهران است، با سرعت مطلوب پیش نمی رود و با گذشت 14 سال از مصوبه الزام آور شورای شهر و 9 سال از تامین زمین شهر آفتاب، تازه باید منتظر باشیم که پیشرفت 90 درصدی فاز یک پروژه تا پایان سال به 100 درصد برسد؛ آن هم تنها در عملیات عمرانی و ساخت. شنیده ها حاکی است تکمیل پروژه دست کم پنج شش سال دیگر زمان می برد و شاید شورای شهر بتواند به تحقق مصوبه اش در سالگرد بیستمین سال تصویب آن دل ببندد!

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها