امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141318
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن هاشمی در دومین همایش پزشکان عمومی کشور گفت: جامعه پزشکی در روزهای سخت ملت را همراهی کرده و در کنار مردم ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن هاشمی در دومین همایش پزشکان عمومی کشور گفت: جامعه پزشکی در روزهای سخت ملت را همراهی کرده و در کنار مردم بوده و در برخی از صحنه‌ها جزء پیشتاز‌های حرکت‌ های مردمی بوده است و این را قبل و بعد از انقلاب شاهد بوده‌ایم و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرده‌ایم.

وی ادامه داد: متأسفانه در کشور که اساس آن اخلاقمداری است گاهی شاهد بداخلاقی‌هایی هستیم و هجمه علیه جامعه پزشکی وجود دارد که آسیب به سلامت مردم است و این خیانت به سلامت مردم است.

وزیر بهداشت گفت: آنهایی که از رهبری تبعیت می‌کنند و به سلامت مردم باور دارند استفاده از تریبون عمومی و جاده یکطرفه به قضاوت نشستن چاره مردم نیست چرا که اگر مسیر درست و شفابخشی بود در یک‌دهه گذشته باید سلامت وضعیت بهتری می‌داشت.

هاشمی با اشاره به اینکه نیروی انسانی و تخصصی حرف اول را می‌زند، گفت: مردم ما این باور را دارند که پزشکان ارائه دهنده اصلی خدمات بوده و آنها نقش مهمی در رضایتمندی‌شان دارند بنابراین در تریبون عمومی فریاد بیجا زدن و اطلاع نادرست دادن در مسیر صیانت از سلامت مردم نیست.

هاشمی گفت: در عین حال جامعه پزشکی بدون مشکل نیست و باید نقد از درون داشته باشد و نباید زیر سقف‌های رنگارنگ جمع شویم و از فرهیختگی خود حرف بزنیم، ما بخشی از مردم هستیم، دارای انگیزه و باورهای مختلف و مانند سایر صنوف، ناکامی و اشکالاتی داریم اما باید در جمع خود مراقبت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: خیلی‌ها علاقه‌مندند جامعه پزشکی که ما همه آن را یکپارچه می‌بینیم و تفاوتی بین پرستار، پزشک و غیره قائل نیستیم اما دست‌هایی در کار است که این‌ها را مقابل هم قرار دهد، این کار مال امروز نیست.

هاشمی تصریح کرد: امروز یکی از برگ‌های زرین دولت یازدهم در بخش سلامت است و بیمه‌ها، وزارت بهداشت، جامعه پزشکی و مجلس در کنار هم هستند، وقتی به دقت ردیابی کنیم در برخی رسانه‌ها این خط‌ها دنبال می‌شود که کوبیدن بر طبل یأس و ناامیدی است.

وی گفت: خیلی‌ها تابلوهای مقدسی در دست دارند اما تلاش می‌کنند گروه‌ها را مقابل هم قرار دهند و این در مسیر تحقق شعارهای جمهوری اسلامی ایران و شهدای ما نیست و گروه‌های پزشکی نباید در این مسیر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه دولت اقدامات خوبی را در حوزه سلامت به خصوص در مناطق محروم انجام داده، گفت: عده‌ای غیر منصفانه و از روی کم  اطلاعی دولت را مورد اتهام قرار می‌دهند در حالی که دولت در روزهای سختی که با خزانه‌ای که تحویل گرفته نهایت تلاش خود را کرده است و وزارتخانه‌ای را داشتیم که مسیر نداشت، 5500 میلیارد تومان بدهی معوقه‌های یکساله بیمه و وضعیت دارو و داروخانه‌ها با پرداخت معوقات دوساله همراه بود.

وزیر بهداشت با اشاره به بیمه شدن 8 میلیون نفر در یکسال گذشته گفت: کاهش پرداخت از جیب مردم کاملاً قابل لمس است، اکنون کمبود پزشک وجود ندارد، به معنای کامل بودن نیست اما مراکز درمانی در استانهایی که به آنها سفر داشته‌ام یک پزشک هم کم ندارند و در سال‌های آینده با توزیع صحیح‌تر نیازها کامل می‌شود.

وی گفت: امیدوارم فرصتی بشود تا گزارشی از طرح تحول سلامت را ارائه دهم تا مشخص شود گرایش دولت به دستگیری از محرومان و حاشیه شهرهاست.

هاشمی گفت: در طب بعد از دارو به سراغ پزشکان عمومی رفتیم، بیش از 1500 پزشک را جذب کردیم اما امیدوار بودیم بیش از 5 تا 7 هزار نفر را بتوانیم به محیط پزشکی برگردانیم که محقق نشد، بخشی به بی‌اعتمادی مزمنی بر می‌گردد که به دولت‌ها وجود دارد و تصمیمات عجیبی که توسط رؤسا گرفته شده است.

وزیر بهداشت گفت: اگر دولت موفق شود شبکه بهداشتی را کامل کند که 30 سال است در سطح روستاها متوقف است بتواند به کلان‌ شهرها و 10 میلیون حاشیه‌نشین اطراف شهرها آن را گسترش دهد نیازمند زیرساخت نظام ارجاع است، فناوری اطلاعات این زیرساخت بسیار اهمیت دارد، ما در این زمینه قدم اول را بر نداشتیم حتی در دو استانی که پزشک خانواده اجرا می‌شود شبکه‌ای که پزشکان را به هم متصل کند نداریم.

وی گفت: باید در قالب گروه‌های 12 هزار و 500 نفری و در شهرهای زیر 50 هزار نفر خدمات را ارائه دهیم به طوری که این گروه‌ها به پایگاه و هر 4 پایگاه یک مرکز جامع خدمات سلامت متصل می‌شوند، البته نیاز به اعتبارات دارد و در حدی که اجازه بدهد و پزشک در اختیارمان باشد از آن استفاده خواهیم کرد در غیراین صورت زیرساخت را آماده و سپس پزشکان را به کار می‌گیریم.

هاشمی گفت: اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده 10 تا 15 سال زمان می‌برد و مهم این است که جهت‌گیری ما درست باشد، در آموزش هم باید تغییرات جدی انجام شود، دوره پزشکی عمومی می‌تواند به شکل فعلی ناقص تلقی شود، می‌توان دوره 5 ساله‌ای را این پزشکان بگذرانند بعد به دو گروه تقسیم شوند که یا آزمون ملی بدهند یا تحصیل خود را با دریافت تخصص طب خانواده به پایان برسانند، همچنین می‌توان با کمک انجمن‌ها در قالب متخصص خانواده مسیر اصلی که هدف آن تربیت پزشک عمومی است، ادامه یابد.

وی گفت: اگر با عقلانیت و درایت مسیر را دنبال کنیم و دنبال مطالباتی که محقق نمی‌شوند نباشیم و با توهم مسیر را دنبال نکنیم که البته گاهی این اشکال را داشته‌ایم می‌توانیم به هدف خود برسیم.

وی تأکید کرد: نباید با اشکالات بی‌ثمر مسیر همدلی را خدشه‌دار کنیم، نیمی از مسیر باقیمانده است و اگر این دوره یک فرصت است باید به آن کمک کرد و مطمئن‌باشید وزارت بهداشت، وزارت کار و بیمه‌ها هرگز خود را مبری از اشکال نمی‌دانند.

هاشمی افزود: قرار نیست کاهشی در پرداخت‌ها انجام شود، در مورد طب کار نیز هنوز تعریف دقیقی نداریم، در بخش خصوصی مواردی وجود داشته که پزشک عمومی به آن وارد شده در حالی که نباید ورود می‌کرد و در جایی که باید وارد شود هنوز تعریفی وجود ندارد.

هاشمی گفت: اینکه هویت طب عمومی در کشور از بین رفته را باور ندارم و اینکه گفته می‌شود آمار تخصص‌گرایی 94 درصد است را درست نمی‌دانم، ما چرا خودزنی کنیم، ما مورد احترام مردم هستیم، در عین حال مطالباتی داریم که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها