امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141320
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در دومین همایش پزشکان عمومی کشور گفت: احیای طب عمومی به معنی این است که راهی به جز این مسیر برای ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در دومین همایش پزشکان عمومی کشور گفت: احیای طب عمومی به معنی این است که راهی به جز این مسیر برای پیشرفت نداریم، راهی که کشورهای توسعه‌یافته آن را رفته‌ اند و این یک مسیر راهبردی است.

وی با اشاره به اینکه هر دو هفته یکبار جامعه پزشکی با یک بحران روبرو شده، گفت: آسیب‌شناسی این همه هجمه به جامعه پزشکی به چه دلیل است؟ یکی اینکه جایگاه پزشکان در بین آحاد مردم بالاست و باعث می‌شود برخی به آن حسادت کنند و به آن حمله‌ور شوند، دلیل دیگر فرافکنی است و دیواری کوتاه‌تر از جامعه پزشکی وجود ندارد.

زالی گفت: اگر حقوق معلم کم است یا حقوق کارگران کاهش یافته، پزشکان را مقصر می‌دانند، در کنار اخباری که از اختلاس در رسانه‌ها می‌بینیم و قرار است اسامی مفسدان از جیب مسئولان در آید اما باز می‌بینیم هجمه سنگین متوجه پزشکان است.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور افزود: در یک ساختمان، واحدهایی که دلالی می‌کنند نه مالیات و نه عوارض می‌دهند اما یک واحد پزشکی باید این عوارض را بدهد، پول تجاری بپردازد و این به معنی دفاع از جامعه فرهیخته نیست.

وی گفت: بابک زنجانی که پشت آن صدها شبکه وجود دارد در اخبار می‌آید اما وقتی که یک پزشک کاری می‌کند اخبار از آن پر می‌شود و برای دریافت ویزیت دوم جنجال به پا می‌کنند در حالی که در هیچ کجای دنیا دریافت ویزیت دوم رایگان نیست.

زالی گفت: در مقایسه درآمد پزشکان ما با کشورهای دیگر می‌بینیم که یک پزشک عمومی سالانه در انگلیس 54 تا 86 هزار پوند درآمد دارد و در آمریکا به ازای هر ساعت 40 تا 90 دلار می‌گیرد، در امارات 5600 دلار دریافت می‌کند در حالی که جایگاه پزشکان عمومی در کشور ما این گونه نیست.

وی ادامه داد: پزشک عمومی در کشور ما در جایی قرار می‌گیرد که در بیتوته و مناطق محروم، سرپرست آن یک فوق دیپلم می‌شود که باید از آن مرخصی بگیرد، آیا این از سر انصاف است؟

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور افزود: اگر اعتماد بین مردم و پزشکان خدشه‌دار شوند مردم ابتدا ضرر می‌کنند و پاسخ درمانی را دریافت نمی‌کنند، ورود کردن به موضوعات پزشک و بیمار دفاع از مردم نیست بلکه فریب دادن مردم است.

زالی گفت: به پزشکان عمومی جفا می‌کنیم با اینکه سالها درس خوانده‌اند اما قانون اجباری اعزام پزشکان را داریم و به محض اینکه حرف می‌زنیم می‌گویند رایگان تحصیل کرده‌اید، ما خدمت به مناطق محروم را پذیرفته‌ایم اما زمانی که پزشک از طرح بر می‌گردد رها می‌شود، نه پول دارد که مطب بخرد و نه شرایط کاری دارد و بخش عمده‌ای استثمار می‌شوند.

وی تصریح کرد: 8 هزار پزشک عمومی بیکار هستند اما این یک کوه یخ است و بخش عمده‌ای دیده نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور افزود: در سال 93 اگر نظام ارجاع مستقر بود و به ازای هر نیاز بیمار به پزشک مراجعه می‌شد باید 54 هزار پزشک عمومی می‌داشتیم یعنی به ازای هر 1290 ایرانی یک پزشک عمومی باید وجود می‌داشت اما اکنون 70 هزار نفر است و با بحران اشتغال روبه‌رو هستیم.

زالی گفت: امیدواریم در سال آینده بخش ویزیت در سرپایی تحول جدی داشته باشد و باز تاکید می‌کنم برای احیای طب عمومی، اجرای مناسب نظام ارجاع تنها راه حل موجود است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها