امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141321
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدتقی نوربخش در دومین همایش پزشکان عمومی گفت: در دولت گذشته مردم در شرایطی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدتقی نوربخش در دومین همایش پزشکان عمومی گفت: در دولت گذشته مردم در شرایطی بودند که بیش از 70 درصد هزینه‌های درمانی را از جیب می‌دادند. جامعه پزشکی هم ناراضی بودند و اگر نگاه منصفانه داشته باشیم اکنون فرصت‌هایی در این حوزه خلق شده است.

وی ادامه داد: ابلاغ سیاست‌های نظام سلامت، تخصیص منابع به این حوزه که همیشه از آن رنج می‌بردیم و تغییر نگاه در دولت که تخصیص منابع را هزینه نمی‌بیند از فرصت‌هایی است که در دولت یازدهم ایجاد شده است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: دولت با اختصاص 10 هزار میلیارد تومان از درآمدها و 6 هزار میلیارد تومان از محل بیمه‌های درمانی به نظام سلامت به این حوزه توجه کرد اکنون نیز 8 میلیون نفر بیمه شده‌اند که تاکنون بیمه‌ای نداشتند.

نوربخش با اشاره به اینکه اکنون تمام مشکلات حل نشده گفت: عمق این چالش‌ها به حدی است که علیرغم تخصیص منابع و اثربخشی آن به نظر می‌رسد پزشک خانواده و نظام ارجاع باید ایجاد شود تا نقش پزشک عمومی و مکانیسم ارجاع به سایر سطوح تبیین شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر چالش اصلی جامعه پزشکی مسئله جایگاه و شأن پزشکان است که طی سالها به همت بزرگان این حوزه ایجاد شده است این در حالی است که دیوار اعتماد بین پزشک و بیمار که جزو الزامات آن است در حال فروپاشی است.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی با تأخیر در پرداخت‌های 9 ماهه به جامعه پزشکی و 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه و مشکلات حقوقی که در مجلس مطرح شد کار خود را آغاز کرد و اولین اقدام در جهت اصلاح ساختار سازمان و جامعه پزشکی پرداخت‌های معوقه آنها بود.

نوربخش ادامه داد: در تعامل بیمه با پزشکان نیز تغییر فرهنگی انجام گرفت چرا که پزشکان به نیابت از ما خدمات می‌دهند و بیمه‌گر نباید مدعی جامعه پزشکی باشد. این فرهنگ را تا حدی تغییر داده‌ایم اما هنوز موفق نیستیم.

وی گفت: رنج‌آور است که یک نسخه پزشکی چندین بار بین داروخانه، مطب و بیمه رد و بدل می‌شود این مشکلی را از بیمه‌ها حل نمی‌کند اگر تخلفی هم باشد در جای دیگری است و باید سیستم نظارتی را هم از سنتی خارج کرده و به روز کنیم.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به پرداخت بدهی بیمه‌ها به جامعه پزشکی تا آبان گفت: تا پایان آذر همه معوقه‌ها را در تمام گروه‌های پزشکی پرداخت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم همین فاصله را حفظ کنیم.

وی گفت: پزشکی عمومی در قالب نظام ارجاع اگر اجرا شود ما نیز کمک‌های مالی به آن خواهیم کرد چرا که پزشکی عمومی دروازه‌بان نظام سلامت است و خودمان از اشکالات آن جلوگیری خواهیم کرد.

نوربخش گفت: در مسائل صنفی هم مشکلاتی وجود دارد که به دلیل عدم تدبیر و درک مشترک در دولت‌های قبلی ایجاد شده بود این فضاها اکنون باز شده و هنر ما این است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها