امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141325
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عزت‌الله گل‌علیزاده در حاشیه دومین همایش پزشکان عمومی گفت: نخبگان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عزت‌الله گل‌علیزاده در حاشیه دومین همایش پزشکان عمومی گفت: نخبگان جامعه پزشکی سخت& zwnj;ترین شرایط را گذراندند تا فارغ‌التحصیل شدند و در قانون چهارم و پنجم برنامه توسعه به نظام ارجاع و پزشک خانواده تأکید شده است.

وی افزود: 75 تا 80 درصد خدمات قابل ارائه درمانی توسط پزشکان عمومی است، 15 درصد متخصصان و بقیه به فوق‌تخصص مربوط می‌شود در حالی که مردم به راحتی ابتدا به متخصص مراجعه می‌کنند.

گل‌علیزاده گفت: در نظام ارجاع سطح یک مغفول مانده و به سطح دو و سه مردم مراجعه می‌کنند. همچنین پزشک خانواده شهری نیز در استانهای سیستان و بلوچستان، خوزستان و چهارمحال بختیاری پایلوت شد اما موفقیت‌آمیز نبود.

نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ادامه داد: به دلیل نبود زیرساخت فرهنگی و مالی نیز برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران اجرا و بیش از آن گسترش نیافت.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت اولویت بیشتری به درمان داده است چون هزینه‌های کمرشکنی داشته است البته امیدواریم بحث نظام ارجاع که تنها راه برون‌رفت از هدر رفتن منابع مالی است اجرا شود البته گفته می‌شود 10 تا 15 سال برای نهایی شدن آن زمان صرف می‌شود.

گل‌علیزاده در پاسخ به اینکه وزارت بهداشت بیش از بهداشت و پزشک خانواده به درمان توجه داشته گفت: بحث درمان در کشور اسفناک شده بود علیرغم تأکید به کاهش پرداختی مردم اما بیش از 60 تا 70 درصد مردم از جیب می‌دادند بنابراین اولویت بر این مبنا گذاشته شد.

وی افزود: همه معتقدند پیشگیری بر درمان مقدم است و برنامه‌هایی که وجود دارد امیدواریم به زودی محقق شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار