امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141346
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای خطاب به «سر جان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای خطاب به «سر جان چیلکات» ریاست کمیته تحقیق نقش انگلیس در جنگ عراق، خواستار انتشار گزارش این کمیته پیش از برگزاری انتخابات سراسری در انگلیس شد.

به نوشته روزنامه انگلیسی تلگراف، کمیته تحقیق انگلیس روز چهارشنبه (امروز) یک‌بار دیگر انتشار گزارش مربوط به تحقیقات 6 ساله درباره جنگ عراق در سال 2003 را به تعویق انداخت که با خشم وزاری کابینه دولت انگلیس و مخالفت نخست وزیر این کشور مواجه شد.

گاردین امروز نوشت، «سر جان چیلکات» به تعویق افتادن انتشار این گزارش تا بعداز برگزاری انتخابات عمومی در انگلیس را تایید کرد. چیلکات در توضیح دلایل تعویق انتشار این گزارش گفت «اگر این گزارش پیش از انتخابات عمومی در سال جاری میلادی منتشر شود، افراد مورد انتقاد حاضر نخواهند بود به طور مناسب پاسخ‌گو باشند و باید زمان مناسب به آن‌ها داده شود».

این مساله خشم وزرای کابینه دولت انگلیس را بر انگیخت؛ این وزرا تعویق در انتشار گزارش کمیته تحقیق نقش انگلیس در جنگ عراق را جرم می‌دانند.

«نیک کلگ» معاون نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای به چیلکات گفت خانواده‌های نظامیان و سربازانی که در جنگ عراق مشارکت داشتند، به تعویق افتادن مجدد انتشار این گزارش را درک نمی‌کنند.

در پاسخ به چیلکات، کامرون خطاب به چیلکات گفت علی رغم احترام به تصمیم وی «مایل هستم هرچه سریع‌تر و قطعا پیش از انتخابات سراسری این گزارش منتشر شود». وی افزود از آن‌جایی که کمیته تحقیق جنگ عراق در انگلیس گروهی مستقل است، نخست وزیر در این مساله دخالت مستقیم نمی‌کند.

هم‌چنین امروز کامرون با حضور در پارلمان انگلیس به سوالات نمایندگان من جمله سوالات آنان از دلایل تاخیر در انتشار گزارش کمیته انگلیس درباره عراق پاسخ گفت.

یکی از نمایندگان تعویق انتشار این گزارش را عاملی برای کاهش اعتماد عموم عنوان کرد؛ کامرون در پاسخ تاکید کرد از آن‌جایی که تیم کمیته تحقیق مستقل بوده نخست وزیر در آن دخالت نمی‌کند اما ادامه این گزارش می‌بایست تا کنون منتشر می‌شد. وی مدعی شد «اگر زمانی که محافظه کاران برای اولین بار خواستار انتشار این گزارش شده بودند حزب کارگز همکاری می کرد تا کنون از گزارش منشتر شده شود».

پیش از این نیز وزرای دولت انگلیس با انتقاد از تاخیر چهار ساله انتشار گزارش تحقیقات جنگ گفته بودند، خلاصه‌ای از مکالمات تونی بلر و «جورج بوش» رییس جمهور اسبق آمریکا اکنون کامل شده و با کامل شدن این مکالمات، گزارش نیز آماده انتشار است.

تلگراف ماه قبل خبر داده بود گزارش جنگ عراق کامل شده و زمان انتشار آن در اواخر ماه فوریه سال جاری میلادی تعیین شده است.

انگلیس در دوره نخست وزیری تونی بلر(1997-2007) با آمریکا در جنگ عراق همدست شد. «گوردون براون» نخست وزیر اسبق انگلیس (2010-2007) در سال 2009 دستور تشکیل کمیته‌ای با یاست سر جان چیلتاک را برای تهیه گزارش جنگ عراق صادر کرد. انتظار می‌رفت این گزارش تا 18 ماه بعد از آغاز تحقیقات، منتشر شود اما انتشار آن هم‌چنان به تعویق افتاده است.

آمریکا پیش از این مانع انتشار این گزارش شده بود؛ آمریکا خطاب به انگلیس تاکید کرده است، بخش هایی از این گزارش که به مکالمات و مکاتبات جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا و تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس در ایام پیش از آغاز جنگ عراق اختصاص دارد، نباید منتشر شود.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها