امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14136
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۴۳
تعداد بازدید: 117
علی‌اکبر اشعری رئیس باغ کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره گزارش ارسالی وزارت فرهنگ ...

علی‌اکبر اشعری رئیس باغ کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره گزارش ارسالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون آنالیز «باغ کتاب تهران» برای انتقال نمایشگاه کتاب اظهار داشت: شنبه گزارش آنالیز باغ کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهرداری و آقای قالیباف ارسال شد و قرار شد رونوشتی از آن هم به بنده بدهند، البته هنوز به دست من نرسیده است.
 

* گزارش آنالیز مستند و کارشناسانه/ وزیر ارشاد ضمن بازدید در جریان امر قرار گرفت

مدیر پروژه باغ کتاب تصریح کرد: قرار شد تا این گزارش از سوی وزارت ارشاد ارسال شود و به صورت مستند موارد مکتوب باشد تا هم شهرداری آن را گزارشی کارشناسانه تلقی کند و هم ارشاد از این متن به نتیجه نهایی برسد و میزان فضا‌ها، متراژ و زیرساخت‌ها دقیق برآورد شود.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که نخستین موضوعی که در راستای باغ کتاب و انتقال نمایشگاه به آن مطرح می‌شود متراژ و فضای ناکافی است، ادامه داد: آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدید از باغ کتاب در جریان امر قرار گرفت و بسیار خوشحال شد.

وی در پاسخ به اینکه وزیر ارشاد اولین بار بود به باغ کتاب می‌آمد، افزود: نخستین‌بار به دید خریدار به باغ کتاب آمد،پیش از این برای امر دیگری حضور یافته بود، ولی این بار تمام بخش‌های پروژه را بازدید کرد.

* پیشنهاد شهرداری مبنی بر برپایی نمایشگاه کتاب در باغ کتاب

اشعری ضمن بیان ارسال گزارش به شهرداری و اعلام نتیجه توضیح داد: پروژه باغ کتاب از ابتدا بر این مبنا شکل گرفت تا بتواند در ایام نمایشگاه کتاب در خدمت نمایشگاه هم باشد، از سوی دیگر مجموعه شهرداری تهران و آقای قالیباف پیشنهاد دهنده بودند و اعلام آمادگی کردند که می‌توانیم نمایشگاه را در این منطقه برگزار کنیم، بر این اساس زمینه‌های خوبی وجود دارد، علاقه‌مند بودیم طی دو سال گذشته که هنوز دولت آقای احمدی‌نژاد و شورای شهر به پایان نرسیده بود، موارد حل و منتج به نتیجه شود، اما در عین حال همچنان فرصت برای تصمیم‌گیری وجود دارد و می‌توانیم با جلسات کارشناسی راه‌های حل نیاز‌ را بررسی کرد. در نهایت بخش ساخت و ساز که زمان‌بر است حدود 6 یا 7 ماه بیشتر به طول نمی‌انجامد که هم می‌توان برای سال 93 اقدامات صورت گیرد و یا می‌توان زمان یک‌ساله در نظر گرفت و نمایشگاه را سال آینده در مصلا برگزار کرد تا از سال 1394 نمایشگاه کتاب به باغ کتاب منتقل شود.
 

* آنالیز ارشاد از باغ کتاب در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرد

وی در پاسخ به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه بازدید میلیونی را همواره دارد آیا باغ کتاب جوابگو خواهد بود و پراکندگی فضا تامین می‌شود، گفت: ما باید با زبان آمار و ریاضی سخن بگوییم، قرار بر این شده بود که ارشاد نیازهای خود را مطرح کند این نیازها به کارشناس‌های فنی داده شود تا آنها بگویند چگونه می‌توانیم تامین کنیم.

اشعری در پاسخ به اینکه نفس طراحی «باغ کتاب تهران» برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی بود آیا با برپایی نمایشگاه‌های تخصصی باز هم شاهد افزایش بازدیدکننده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خواهیم بود، اضافه کرد: در حال حاضر ما با چند موضوع مواجهیم، نخست اینکه باغ کتاب تهران کار خود را در طول 11 ماه انجام دهد و یک‌ماه هم با تدارک فضاهای پیرامونی در خدمت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باشد؛ نکته دوم اینکه ما باید هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم آینده نگری هم داشته باشیم و ببینیم شرایط آینده جامعه با توجه به امکانات جدید چگونه خواهد بود، با تاسیس باغ کتاب و نیاز دسترسی به منابع برای مراجعه کنندگان در طول سال تامین است، نمایشگاه بین‌المللی کتاب به این معنا پرفایده نخواهد بود چون در طول سال این امکانات برای مردم فراهم شده است، اگر اینگونه باشد ظرف دو یا سه سال وزارت ارشاد باید ماهیت کار نمایشگاه را تغییر دهد و آن را مثلا مبدل به جشنواره کند، یعنی در واقع یکی از کاربری‌های نمایشگاه کتاب که خرید کتاب است کم می‌شود، حالت سوم اینکه بیایم نمایشگاه بین‌المللی کتاب را در طول سال به شکل نمایشگاه تخصصی برگزار کنیم، مثلا نمایشگاه کتب خارجی، نمایشگاه کتب فروشگاهی، کمک آموزشی و... اگر این اتفاق رخ دهد که با همین ساختمان باغ کتاب کار انجام می‌شود و نیاز به امکان دیگری نیست.
 

* پیشنهاد به وزیر ارشاد/ نظر کارشناسانه را ارائه می‌کنم

مدیر پروژه باغ کتاب خاطرنشان کرد: باید یک‌بار مطالعه جامع داشته باشیم تا ببینیم آینده را چگونه می‌خواهیم طراحی کنیم؛ پیشنهادی که بنده به آقای حسینی وزیر ارشاد دادم این بود که فضاهایی که ما می‌توانیم ایجاد کنیم چند منظوره است و اگر هم زمانی نمایشگاه بین‌المللی به آن صورت نداشته‌ باشیم آن فضا کاربری‌های دیگری خواهد داشت و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اشعری ضمن اشاره به ارزیابی خود ادامه داد: اگر رونوشتی از گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای من ارسال شود قطعا نظر خود را عنوان می‌کنم. 

این مقام مسئول در پایان در پاسخ به اینکه آیا این مهم در چند روز مانده به حیات دولت دهم محقق می‌شود، گفت: همه این موارد در ایران بستگی به اراده افرادی که آن کار را انجام می‌دهند دارد، اگر اراده داشته باشند می‌توان ظرف یک ماه به نتیجه رسید، مهم آن تصمیم گیری اولیه است، می‌توانیم ظرف یک ماه به تصمیم برسیم و پس از آن هر فردی وظیفه خود را انجام دهد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها