امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 141372
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر خارجه اوکراین و شورشیان شرق این کشور در نشستی که با حضور وزرای ...

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر خارجه اوکراین و شورشیان شرق این کشور در نشستی که با حضور وزرای خارجه  آلمان، فرانسه و روسیه برگزار می‌شود برای عقب نشینی نیروهای سنگین از نزدیک خطوط درگیری توافق می‌کنند.

براساس این توافق که بر مبنای توافق مینسک بود، ارتش اوکراین و جدایی طلبان 15 کیلومتر سلاح‌های سنگین خود را از خطوط درگیری به عقب ببرند؛ هرچند درباره عقب بردن تمام نیروهای نظامی توافقی نشود.

والتر اشتانمایر وزیر امور خارجه آلمان پیش از آغاز نشست با همتایان روس، اوکراینی و فرانسوی خود گفت: من فقط می توانم امیدوار باشم و از همه طرف ها درخواست کنم به طور سازنده ای مذاکره کنند تا این که نتیجه ای حاصل شود.

سرگئی لاوروف هم تاکید کرده است که مسکو با قدرت از توافق حمایت می کند. 

مناطق شرق و جنوب شرق اوکراین، که ساکنانی عمدتا روس‌تبار دارند، از اسفند ماه سال گذشته (1392) در پی سقوط دولت مرکزی اوکراین تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب صحنه درگیری میان استقلال‌طلبان و نیروهای امنیتی بوده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل، در جریان این درگیری‌های خونین، تعداد قربانیان مناقشه نظامی در شرق اوکراین از اول ماه آوریل سال 2014 (فروردین ماه گذشته) به بیش از 4800 نفر رسیده است.

مقامات کی‌یف در اوایل ماه آوریل سال 2014 (فروردین ماه گذشته) عملیات نظامی گسترده‌ای را در مناطق شرقی اوکراین که خواستار فدراتیو شدن این کشور هستند، آغاز کردند. درگیری‌های نظامی در این مناطق تاکنون ادامه دارد.

در اوایل ماه سپتامبر (اواخر شهریور) با میانجی مستقیم سازمان امنیت و همکاری اروپا مقامات کی‌یف و جمهوری‌های خودخوانده مردمی دونتسک و لوهانسک (در شرق اوکراین) در مینسک، پایتخت بلاروس توافقنامه صلحی را امضاء کردند که بر اساس آن رژیم آتش بس در مناطق درگیری برقرار شد، ولی تا به امروز طرفین بارها یکدیگر را به نقض این رژیم متهم کردند.

مذاکرات حل و فصل مناقشه در شرق اوکراین، تحت عنوان «گروه تماس» چندین دور برگزار شده، ولی تاکنون نتیجه مشخصی برای پایان دادن به این درگیری‌ها نداشته است.
انتهای پیام/
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها